Wielki Piątek w Czechach 2025

Do najbliższych obchodów Wielkiego Piątku w Czechach zostało 129 dni, czyli 4 miesiące i 8 dni.

W 2025 roku Wielki Piątek w Czechach przypada na 18 kwietnia (piątek).

Wielki Piątek to dzień upamiętniający śmierć krzyżową Chrystusa. To w niej wierzący upatrują odpuszczenia grzechów i zbawienia. Święto stanowi część Wielkiego Tygodnia i Triduum Paschalnego. Chrześcijan obowiązuje ścisły post, a czas rozważania męki wierzący spędzają w powadze i zadumie.

Religia chrześcijańska w Czechach

Dla Czechów wiara ma znaczenie nie tylko duchowe, ale i narodowe. Chrześcijaństwo było obecne już na początku istnienia kraju. Według niektórych stanowi fundament, na którym zbudowano państwo czeskie.

Obecnie jednak poglądy religijne naszych sąsiadów są bardzo zróżnicowane. Większość obywateli deklaruje ateizm lub nie określa swojego wyznania. Tylko jedna dziesiąta Czechów czuje się związana z Kościołem katolickim. Z tego powodu Czechy nie są powszechnie uznawane za kraj chrześcijański. Mimo to Wielki Piątek jest ważnym wydarzeniem. Dlaczego?

Święto religijne czy narodowe?

W niektórych państwach Wielki Piątek jest świętem nie tylko kościelnym, ale i państwowym. W Czechach było tak do lat 50. XX wieku. Przez długi czas prowadzono regularne dyskusje nad tym, czy przywrócić Wielkiemu Piątkowi status święta narodowego.

W 2015 roku rząd Republiki Czeskiej przyjął nowelizację ustawy o dniach wolnych od pracy. Na liście szczególnych okazji znalazł się również drugi dzień Triduum Paschalnego. Co wpłynęło na decyzję? Sąsiedztwo – to dzień wolny w większości państw, z którymi graniczą Czechy: w Niemczech, Austrii i na Słowacji. Nie bez znaczenia pozostawał też fakt, że w Wielki Piątek szkoły były zamknięte. Decyzja rządu miała ułatwić pracującym rodzicom spędzanie święta z dziećmi. Ustawa została podpisana w grudniu, dlatego po raz pierwszy obywatele skorzystali z dnia wolnego w 2016.

Jak Czesi obchodzą Wielki Piątek?

Jako że to święto kościelne, Czechów obowiązują ogólnie przyjęte zasady przeżywania Wielkiego Piątku. Tak jak w innych krajach, nie odprawia się mszy świętych. U katolików wielkopiątkową praktyką jest modlitwa wstawiennicza oraz kult krzyża. Wyznawcy prawosławni spotykają się w świątyni trzykrotnie w ciągu dnia i modlą się wspólnie.

Wielkopiątkowe przesądy i zwyczaje

Z Wielkim Piątkiem w Czechach związane są różne przesądy i tradycje. Zgodnie ze zwyczajem tego dnia nie wolno pracować w ziemi ani jej dotykać. Jest wtedy nasączona krwią Jezusa. Przysłowie mówi: „Siej groch w Wielki Czwartek, nie ruszaj ziemi w Wielki Piątek”.

Nie wykonuje się także prac domowych. Rankiem wierzący powinni obmyć ciało w strumyku, aby oczyścić się z grzechów. Wielki Piątek to dzień magicznych istot. W godzinie ukrzyżowania pojawiają się skarby. Widoczne są jednak tylko dla ludzi o czystych duszach. Deszcz i burza tego dnia zwiastują czeskim rolnikom bujne plony.

Podobnie jak w Polsce, tego rodzaju wierzenia mają charakter ciekawostek, a osobliwe zwyczaje nie są współcześnie praktykowane.

Występowanie Wielkiego Piątku w Czechach w innych latach

DzieńDataNazwa święta
Piątek07.04.2023Wielki Piątek w Czechach 2023
Piątek29.03.2024Wielki Piątek w Czechach 2024
Piątek03.04.2026Wielki Piątek w Czechach 2026
Piątek26.03.2027Wielki Piątek w Czechach 2027
Piątek14.04.2028Wielki Piątek w Czechach 2028
Piątek30.03.2029Wielki Piątek w Czechach 2029
Piątek19.04.2030Wielki Piątek w Czechach 2030
Piątek11.04.2031Wielki Piątek w Czechach 2031

Inne święta i obchody tego samego dnia w Polsce 🇵🇱 (w tym międzynarodowe)

Święta i obchody na świecie tego samego dnia

Święta i obchody w kolejnych dniach po 18 kwietnia