Wielki Piątek w Kanadzie 2024

Obchody Wielkiego Piątku w Kanadzie były 51 dni, czyli 1 miesiąc i 20 dni temu.

W 2024 roku obchody Wielkiego Piątku w Kanadzie przypadły na 29 marca (piątek).

Wielki Piątek to dzień, w którym kanadyjscy chrześcijanie upamiętniają ukrzyżowanie i śmierć Jezusa Chrystusa. O tym, jak ważne to wydarzenie dla mieszkańców Kraju Klonowego Liścia świadczy fakt, że jest ustawowym świętem państwowym.

Wielki Piątek w Kanadzie nazywany jest Good Friday, czyli Dobry Piątek. Nazwa może pochodzić od słowa „God” (Bóg) lub też od słowa „holy”, które kiedyś utożsamiano z wyrazem „good”. Tradycje kultywowane podczas Wielkanocy pochodzą z Europy, przywieźli je osadnicy z Wielkiej Brytanii, Francji czy Niemiec. Warto też wspomnieć, że w wielokulturowej Kanadzie mieszka spora Polonia, która kultywuje nasze rodzime zwyczaje.

Chrześcijanie w Wielki Piątek biorą udział w nabożeństwach religijnych i wspominają dzień ukrzyżowania Jezusa. W kościołach nabożeństwa odprawiane są zazwyczaj od południa do godziny 15:00, co symbolizuje ostatnie godziny Chrystusa. W niektórych wspólnotach odbywa się także procesja Drogi Krzyżowej. W tym dniu żałoba i zaduma miesza się jednak z radością, jak zresztą mogłaby wskazywać sama nazwa Good Friday. W końcu to pierwszy dzień świąteczny, a w perspektywie jest dłuższy odpoczynek od pracy (Poniedziałek Wielkanocny też jest wolny w niektórych regionach). Ludzie chętnie więc udają się do pięknych kanadyjskich parków, pojeździć na rowerze czy po prostu na spacer.

Niektórzy katolicy przestrzegają postu i w Wielki Piątek nie jedzą mięsa. Do tradycyjnych przysmaków należą małe bułeczki przypominające chleb wykonane z ciasta zawierającego rodzynki, porzeczki i inne suszone owoce. Na wierzchu tego wypieku widnieje znak krzyża pokryty polewą cukrową. Tradycja jedzenia bułeczek ma starożytne greckie zwyczaje, ale do Kanady przywędrowała z Anglii. Tam w okresie panowania Tudorów można było sprzedawać je tylko podczas Wielkiego Piątku, Bożego Narodzenia i uroczystości pogrzebowych.

Jak wiadomo, symbolem Wielkanocy są jajka, a w Kanadzie znajduje się druga z największych pisanek na świecie (pierwsza w ukraińskiej Kołomyi). Konkretnie w Vegreville, jajko w ukraińskim stylu waży 2,5 tony, ma 9 metrów długości i 3 piętra wysokości. To dzieło jest ukłonem w stronę dużej w tym regionie imigracji z Ukrainy i ich wczesnych osad na wschód od Edmonton. Miejsce to odwiedza tysiące turystów rocznie, najwięcej właśnie w okresie świąt wielkanocnych .

Występowanie Wielkiego Piątku w Kanadzie w innych latach

DzieńDataNazwa święta
Piątek18.04.2025Wielki Piątek w Kanadzie 2025
Piątek03.04.2026Wielki Piątek w Kanadzie 2026
Piątek26.03.2027Wielki Piątek w Kanadzie 2027
Piątek14.04.2028Wielki Piątek w Kanadzie 2028
Piątek30.03.2029Wielki Piątek w Kanadzie 2029
Piątek19.04.2030Wielki Piątek w Kanadzie 2030
Piątek11.04.2031Wielki Piątek w Kanadzie 2031
Piątek26.03.2032Wielki Piątek w Kanadzie 2032

Inne święta i obchody tego samego dnia w Polsce 🇵🇱 (w tym międzynarodowe)

Święta i obchody na świecie tego samego dnia

Święta i obchody w kolejnych dniach po 29 marca