Wielki Piątek we Francji 2025

Do najbliższych obchodów Wielkiego Piątku we Francji zostało 118 dni, czyli 3 miesiące i 28 dni.

W 2025 roku Wielki Piątek we Francji przypada na 18 kwietnia (piątek).

Wielki Piątek to bardzo ważny dzień w tradycji chrześcijańskiej, ponieważ upamiętnia mękę Chrystusa i zamyka jego etap życia wśród ludzi. Vendredi Saint (francuska nazwa Wielkiego Piątku) jest wolny od pracy tylko w wybranych regionach kraju, gdzie ma również najbardziej uroczystą formę. Procesje nawiązujące do cierpienia Zbawiciela organizowane są jednak w całej Francji, i często mają niezwykłą formę.

Wielki Piątek we Francji

Wielki Piątek jest świętem ustawowym w niektórych częściach Alzacji i Lotaryngii, a dokładnie trzech departamentach: Moselle, Bas-Rhin i Haut-Rhin. Tereny te należały kiedyś do Niemiec, ale po przyłączeniu do Francji zachowały status święta państwowego z okazji Wielkiego Piątku. Z tego kraju wywodzi się właśnie nieco inna i bardziej uroczysta forma obchodów Wielkanocy czy Bożego Narodzenia. To najprędzej w tych departamentach zobaczymy domy i świątynie udekorowane gałązkami, liśćmi palmowymi, wizerunkami Jezusa, malowanymi jajkami czy zajączkami. Ustawowy dzień wolny dotyczy jednak tylko gmin, które mają mieszany kościół lub świątynie protestancką. W pozostałej części kraju Vendredi Saint nie jest objęty zapisami żadnej ustawy, choć na przykład nieczynna jest Giełda Papierów Wartościowych w Paryżu.

Obchody

W Wielki Piątek Francuzi udają się na mszę, na której kapłan m.in. czyta fragment Ewangelii według św. Jana oraz dokonuje adoracji krzyża, ale i poszczą przez cały dzień, nie spożywają mięsa czy alkoholu. Ludzie jedzą za to Brioche du Careme, czyli chlebowe bułeczki z suszonymi owocami oznaczone krzyżykiem.

W wielu miastach odbywają się procesje i drogi krzyżowe, o tych najbardziej nietypowych bądź znanych można przeczytać w dalszej części artykułu. Podobnie jak w wielu innych państwach europejskich, także we Francji w Wielki Piątek nie usłyszymy dzwonów kościelnych. Na pamiątkę męki Chrystusa „milczą” one aż do Niedzieli Wielkanocnej. Najmłodszym przy tej okazji tłumaczy się, że dzwony pojechały do Rzymu po błogosławieństwo Papieża i wrócą z jajkami, których zgodnie z tradycją dzieci szukają w Wielkanoc.

Dla niektórych Francuzów Wielki Piątek to czas wyjazdów. Poniedziałek Wielkanocy jest dniem wolnym od pracy, dlatego piątek jest początkiem długiego weekendu. Jedni jadą w góry na zakończenie sezonu narciarskiego, inni nad morze, a jeszcze inni stawiają na zwiedzanie takich miast jak Paryż czy Tuluza.


- Procesje i drogi krzyżowe

W różnych częściach kraju procesje i drogi krzyżowe mają swoje charakterystyczne symbole, niespotykane nigdzie indziej.

Każdy, kto choć raz uczestniczył w procesji wielkopiątkowej w Perpignan w Pirenejach Wschodnich, zapamięta to na zawsze. Organizują ją członkowie Bractwa Sanch, których łatwo odróżnić od innych uczestników procesji po groźnie wyglądającym stroju. Ubrani są na czerwono lub czarno, a na głowie mają długie szpiczaste kaptury zakrywające twarze i odsłaniające tylko oczy. Procesji, która wyrusza z kościoła św. Jacka, przewodzi Regidor (idzie na boso) symbolizujący skazanego odprowadzanego na szubienice. Za nim pokutnicy niosą Krzyż oraz platformy z figurkami lub scenami pasyjnymi, a mrocznemu pochodowi towarzyszą śpiewy, modlitwy oraz bicie bębnów.

Historia tej procesji sięga kilkuset lat, a sami członkowie bractwa dawniej towarzyszyli skazańcom na miejsce wyroku. Otaczali przestępcę, dzięki czemu unikał wściekłości tłumu. Procesja upamiętnia więc nie tylko Chrystusa, ale i wszystkich skazanych na śmierć.

Równie ciekawe wydarzenie odbywa się w Burzet w Ardeche. Tam uczestnicy zbierają się o godzinie 13 przed kościołem i przebierają się w specjalnie przygotowane dla nich kostiumy. Jest to tradycja przekazywana z pokolenia na pokolenie, każdy ma przypisaną rolę. Procesja startuje o 14.30, prowadzą ją rzymscy legioniści, na czele z orłem, który jest symbolem cesarstwa. Za nimi idą dzieci z różnymi atrybutami związanymi z drogą krzyżową (m. in. bicz, sakiewka ze srebrnikami, chusta św. Weroniki czy figurka kura), Jezus, św. Weronika, Matka Boska, św. Jan i dwóch złoczyńców oraz trzydzieści córek Syjonu. Uczestnicy nie tylko są przebrani za konkretne postacie, ale i starają się je naśladować. Tak więc rzymski centurion kpi z Chrystusa, a Matka Boska płacze. Na trasie procesji znajdują się 32 kapliczki z obrazami przedstawiającymi drogę na Golgotę. Rytualna procesja w Burzet kończy się na szczycie góry, gdzie proboszcz udziela błogosławieństwa.

Wyróżnia się także procesja w miejscowości Roquebrune, w południowych Alpach. Z pewnością jest jedną z najstarszych we Francji, datowana na 1315 rok. To właśnie wtedy mieszkańcy ustawili po raz pierwszy na drogach setki małych lampek olejnych wykonanych ze skorupek ślimaków. Punktualnie o 21.00 tym oświetlonym szlakiem z kościoła św. Małgorzaty wyrusza pochód nazywany procesją ślimaków. Te skorupiaki to symbol Francji, więc i w innych miejscach oddaje się im hołd w Wielki Piątek. Na przykład na Korsyce uczestnicy procesji chodzą naśladując ślimaki (nazwa takich procesji to Granitola, czyli po korsykańsku ślimak).

Występowanie Wielkiego Piątku we Francji w innych latach

DzieńDataNazwa święta
Piątek07.04.2023Wielki Piątek we Francji 2023
Piątek29.03.2024Wielki Piątek we Francji 2024
Piątek03.04.2026Wielki Piątek we Francji 2026
Piątek26.03.2027Wielki Piątek we Francji 2027
Piątek14.04.2028Wielki Piątek we Francji 2028
Piątek30.03.2029Wielki Piątek we Francji 2029
Piątek19.04.2030Wielki Piątek we Francji 2030
Piątek11.04.2031Wielki Piątek we Francji 2031

Inne święta i obchody tego samego dnia w Polsce 🇵🇱 (w tym międzynarodowe)

Święta i obchody na świecie tego samego dnia

Święta i obchody w kolejnych dniach po 18 kwietnia