Wielki Piątek w Hiszpanii 2024

Obchody Wielkiego Piątku w Hiszpanii były 28 dni temu.

W 2024 roku obchody Wielkiego Piątku w Hiszpanii przypadły na 29 marca (piątek).

Obchody Wielkiego Piątku w Hiszpanii, czyli Viernes Santo, odbijają się szerokim echem na całym świecie. Wszystko za sprawą procesji organizowanych na ulicach hiszpańskich miast, zazwyczaj wzbogaconych wyjątkowymi lokalnymi tradycjami.


Wielki Piątek w Hiszpanii – obchody

W Wielki Piątek w Hiszpanii bractwa religijne z całego kraju organizują procesje upamiętniające ukrzyżowanie Jezusa. Są one niezwykle szanowane za działalność charytatywną, pomoc biednym, chorym czy właśnie kultywowanie barwnych pochodów. Tradycja ta sięga XIII wieku, dziś to jedna z najbardziej znanych atrakcji turystycznych Hiszpanii, na obchody Wielkiego Piątku przyjeżdżają ludzie z całego świata. Każdy region, a nawet miasto, ma swoje unikatowe tradycje, procesje łączy jednak kilka elementów. W pochodach można zobaczyć ludzi przebranych za Jezusa, Marię, rzymskich legionistów (np. jadący na koniu Longinos) czy pokutników w spiczastych kapturach. Pokutnicy nazywani „capirotes” symbolizują czasy inkwizycji, kiedy ukarani musieli przywdziewać szaty pokutnicze oraz zakładać kaptur. Większość bractw religijnych posiada również swój zespół muzyczny, no i nie można nie wspomnieć o gigantycznych tronach, na których ustawiane są wizerunki Chrystusa i Maryi.

Atmosferze procesji wielkopiątkowych bliżej meczu piłkarskiego niż wydarzenia religijnego. Oklaski, śpiewy, bębny, płonące świece czy płatki kwiatów rzucane z balkonów idealnie oddają hiszpański koloryt. Warto jednak wspomnieć, że w zależności od części kraju obchody są głośne, wielobarwne (południe) lub wyciszone, poważne (północ). Co ciekawe, dwie największe metropolie, czyli Madryt i Barcelona, nie mogą się równać atmosferą i rozmachem z innymi miastami i miasteczkami.

Wielki Piątek w Hiszpanii – procesje

Poniżej przedstawiamy najciekawsze z procesji odbywających się w Wielki Piątek w Hiszpanii.

- W Salamance w zachodniej części kraju, swoje procesje wystawiają różne bractwa. Wyróżnikiem pochodów w mieście z najstarszym uniwersytetem są wspaniałe obrazy mistrzów malarskich, z wysadzanymi złotem i szlachetnymi kamieniami ramami, przedstawiające świętych.

- W Valladolid na północy Hiszpanii ma miejsce kazanie o siedmiu ostatnich słowach Jezusa. Odbywa się w południe na głównym placu, oprócz mieszkańców udział w nim biorą miejscowe władze, wszystkie bractwa i duchowni. Poza tym uczestnicy procesji ubierają czerwone stroje i kaptury, mają ze sobą także pochodnie.

- W niektórych regionach Hiszpanii praktykowany jest zwyczaj pokutników, którzy biczują swoje plecy aż do momentu, kiedy skóra nabierze fioletowego koloru. Wtedy ludzie z tłumu zadają im dwanaście ukłuć pszczelim woskiem, w który wtopione są kawałeczki ostrego szkła. Zgodnie z wierzeniami, w ten sposób zła krew wypływa z ciała. Niektórzy „picaos”, bo tak nazywani są pokutnicy, idą boso, a do kostek mają przytwierdzone łańcuchy.

- W Toledo procesja Wielkiego Piątku odbywa się z udziałem rycerzy.

- W miasteczku Calanda ponad 25 tysięcy ludzi w momencie złożenia Jezusa do grobu zapada w bezruchu. Robi to o tyle duże wrażenie, że wcześniej tłum bije nieustannie w donośne bębny.

- W León w Kastylii procesja przebiega w ciszy i skupieniu, a wszystkie bractwa spotykają się na głównym placu miasta.

- Na zachodzie Hiszpanii najstarsi mężczyźni uczestniczą w procesjach ubrani w szare peleryny wyszywane czarnymi nićmi. To lokalny zwyczaj wywodzący się jeszcze ze średniowiecza, kiedy wielu mieszkańców zginęło podczas epidemii dżumy – po śmierci zostaną w nich pochowani.

- W Heronie w Katalonii średniowieczny obrządek, który przetrwał do dziś, to „taniec śmierci". Uczestnicy procesje noszą czaszki i czarne kostiumy z namalowanymi kośćmi.

- W Cordobie pali się kukłę Judasza.

- Aragonia wyróżnia się tzw. „rutas del tambor”, szlaki, na których członkowie bractw prezentują jedyny na świecie zwyczaj bicia w bębny.

- W Cuenca cechą charakterystyczną procesji są uczestnicy ubrani na fioletowo, uzbrojeni w kije. Próbują oni zatrzymać procesję, ich nieudana próba symbolizuje zwycięstwo wiary.

Występowanie Wielkiego Piątku w Hiszpanii w innych latach

DzieńDataNazwa święta
Piątek15.04.2022Wielki Piątek w Hiszpanii 2022
Piątek07.04.2023Wielki Piątek w Hiszpanii 2023
Piątek18.04.2025Wielki Piątek w Hiszpanii 2025
Piątek03.04.2026Wielki Piątek w Hiszpanii 2026
Piątek26.03.2027Wielki Piątek w Hiszpanii 2027
Piątek14.04.2028Wielki Piątek w Hiszpanii 2028
Piątek30.03.2029Wielki Piątek w Hiszpanii 2029
Piątek19.04.2030Wielki Piątek w Hiszpanii 2030

Inne święta i obchody tego samego dnia w Polsce 🇵🇱 (w tym międzynarodowe)

Święta i obchody na świecie tego samego dnia

Święta i obchody w kolejnych dniach po 29 marca