Wielki Piątek w UK 2024

Do najbliższych obchodów Wielkiego Piątku w UK zostało 10 dni.

W 2024 roku Wielki Piątek w UK przypada na 29 marca (piątek).

Brytyjczycy od Wielkiego Piątku (Good Friday) mogą cieszyć się dniem wolnym od pracy, aż do poniedziałku. Wielki Piątek wygląda tam nieco inaczej niż w Polsce, już sama nazwa może dziwić. Nawet dziecko wie, że „good” to pozytywne słowo, a przecież w naszym kraju jest to dzień pełen zadumy, refleksji i postu. Skąd ta nazwa? Jest kilka wersji, według jednej ma swoje źródło w wyrazie „God”, czyli Bóg, inna wskazuje na starodawne utożsamianie słowa „good” z „holy” (święty). Tak czy inaczej trzeba przyznać że nazwa Good Friday pasuje, bowiem Brytyjczycy w ten dzień chętnie odwiedzają puby, czy znajomych i po prostu dobrze się bawią. Dla przeciętnego Anglika, Szkota czy Walijczyka to początek długiego weekendu, czas odpoczynku i relaksu. Oczywiście nie wszyscy imprezują w lokalach rozrywkowych, wiele osób w ten dzień wyjeżdża poza miasto czy udaje się do zoo lub parku. Na przykład Londyńczycy chodzą do Hyde Park, Kensington Gardens, czy Victoria Park – w Wielki Piątek i ogólnie przez całą Wielkanoc jest tam dość tłoczno. Wiele osób uczestniczy również w nabożeństwach, które są równie uroczyste jak w naszym kraju, także w Kościołach protestanckich.

Warto wspomnieć o wyjątkowej brytyjskiej tradycji wielkanocnej, która ma miejsce w Wielki Piątek nazywanej Pace Egg. Słowo „pace” pochodzi od terminu „pascha”. To gra/ widowisko z początku XVII wieku, która polega na pozorowaniu walki św. Jerzego i złoczyńcy. Bohater, patron Anglii, zostaje zabity i przywrócony do życia, zazwyczaj przez znachora, następnie wymierza bandycie sprawiedliwość. W celu zobaczenia tego spektaklu warto się udać do hrabstwa Lancashire lub West Yorkshire.

W Wielki Piątek każda brytyjska gospodyni powinna zgodnie z tradycją upiec pikantne bułeczki z charakterystycznym krzyżem. Być może były one już używane w pogańskich rytuałach, wiadomo, że Kościół chrześcijański próbował ich zakazać, jednak okazały się zbyt popularne. Wprowadzono więc prawo, które ograniczyło spożywanie babeczki do odpowiednich ceremonii religijnych, takich jak Boże Narodzenie, Wielkanoc czy pogrzeby.

Z bułeczkami wiąże się też wielkanocna legenda. Pewien marynarz poprosił swoją matkę, wdowę, by upiekła mu gorące bułeczki, kiedy wróci w Wielki Piątek. Nigdy jednak się nie pojawił, a matka w każdy Wielki Piątek piekła nową bułeczkę i chowała ją do sieci. Po jej śmierci stara chata została zastąpiona pubem The Widow's Son (Londyn), gdzie do dziś marynarze zostawiają bułeczki, śpiewają i modlą się za wdowę. Najgłośniej jest tam oczywiście w Wielki Piątek.

Występowanie Wielkiego Piątku w UK w innych latach

DzieńDataNazwa święta
Piątek18.04.2025Wielki Piątek w UK 2025
Piątek03.04.2026Wielki Piątek w UK 2026
Piątek26.03.2027Wielki Piątek w UK 2027
Piątek14.04.2028Wielki Piątek w UK 2028
Piątek30.03.2029Wielki Piątek w UK 2029
Piątek19.04.2030Wielki Piątek w UK 2030
Piątek11.04.2031Wielki Piątek w UK 2031
Piątek26.03.2032Wielki Piątek w UK 2032

Inne święta i obchody tego samego dnia w Polsce 🇵🇱 (w tym międzynarodowe)

Święta i obchody na świecie tego samego dnia

Święta i obchody w kolejnych dniach po 29 marca