Wielki Piątek 2023

Do najbliższych obchodów Wielkiego Piątku zostało 59 dni, czyli 2 miesiące .

W 2023 roku Wielki Piątek przypada na 7 kwietnia (piątek).

Wielki Piątek stanowi drugi dzień Triduum Paschalnego upamiętniającego śmierć Jezusa Chrystusa na krzyżu. Wielki Piątek jest czasem refleksji nad Męką Chrystusa, wzmożonej pobożności oraz gorliwych praktyk religijnych. W Kościele katolickim po południu odprawiana jest niepowtarzalna wielkopiątkowa Liturgia Męki Pańskiej. Liturgia Męki Państwowej jest pamiątką zwycięstwa odniesionego przez ukrzyżowanego Jezusa Chrystusa. W tym Dniu do liturgii używa się czerwonych szat, symbolizujących miłość zwyciężającą na krzyżu. W Wielki Piątek nie używa się instrumentów muzycznych, dzwonków i nie śpiewa się pieśni na wejście. Na początku Mszy św. celebrans przez chwilę leży krzyżem przed ołtarzem, zaś w tym czasie wierni klęczą. Następnie odbywa się Liturgia Słowa Bożego, składającą się z dwóch czytań, psalmu (bez organów) oraz opisu Męki Pańskiej z Ewangelii św. Jana.

Po kazaniu ma miejsce Adoracja Krzyża. Zasłonięty fioletowym suknem Krzyż wnosi się przed ołtarz. Celebrans stopniowo odsłania ramiona Krzyża i śpiewa trzykrotnie: "Oto drzewo Krzyża, na którym zawisło zbawienie świata", na co wierni odpowiadają: "Pójdźmy z pokłonem". Podczas adoracji, kapłani, służba liturgiczna i wierni całują rany Jezusa na krzyżu. Po Komunii Świętej, Jezus pod postacią eucharystyczną zostaje przeniesiony do specjalnie przygotowanej kaplicy adoracji, zwanego w tradycji ludowej Grobem Pańskim.

W Kościele prawosławnym Wielki Piątek rozpoczyna się w czwartek wieczorem, kiedy to o godz. 2 nocy (20.00) rozpoczyna się uroczysta jutrznia, podczas której czytanych jest 12 fragmentów z Ewangelii, wspominających wydarzenia od Wieczerzy Pańskiej aż do pogrzebu Jezusa. Podczas nabożeństwa, wierni trzymając zapalone gromnice stoją przed Ewangelią i Golgotą. W tym Dniu nie odprawia się Liturgii świętej, bowiem Wielki Piątek symbolizuje ofiarę samego Boga. Wieczorem w Wielki Piątek odprawiane są wielkie nieszpory rozpoczynające Wielką Sobotę. Dla wiernych Kościoła prawosławnego Wielki Piątek jest najściślejszym dniem postnym w kalendarzu liturgicznym. Post kończy się z chwilą do pokłonienia się płaszczanicy na wieczornym nabożeństwie, choć często przedłużany jest do Wielkanocnego śniadania. Także katolicy ściśle poszczą w Wielki Piątek. Wieczorem, lub w nocy odprawiana jest jutrznia wielkosobotnia, w czasie której odbywa się uroczysta procesja z płaszczennicą, symbolizującą złożenie Chrystusa w grobie.

Występowanie Wielkiego Piątku w innych latach

DzieńDataNazwa święta
Piątek02.04.2021Wielki Piątek 2021
Piątek15.04.2022Wielki Piątek 2022
Piątek29.03.2024Wielki Piątek 2024
Piątek18.04.2025Wielki Piątek 2025
Piątek03.04.2026Wielki Piątek 2026
Piątek26.03.2027Wielki Piątek 2027
Piątek14.04.2028Wielki Piątek 2028
Piątek30.03.2029Wielki Piątek 2029

Inne święta i obchody tego samego dnia w Polsce 🇵🇱 (w tym międzynarodowe)

Święta i obchody na świecie tego samego dnia

Wielka Brytania 🇬🇧 - Wielki Piątek
Niemcy 🇩🇪 - Wielki Piątek
Francja 🇫🇷 - Wielki Piątek
Kanada 🇨🇦 - Wielki Piątek
Kalendarz Prawosławny ☦ - Wielki Post
Kalendarz Prawosławny ☦ - Zwiastowanie Bogurodzicy
Holandia 🇳🇱 - Wielki Piątek
Austria 🇦🇹 - Wielki Piątek
Irlandia 🇮🇪 - Wielki Piątek
Czechy 🇨🇿 - Wielki Piątek
Hiszpania 🇪🇸 - Wielki Piątek

Święta i obchody w kolejnych dniach po 7 kwietnia