Wielki Piątek 2020

Obchody Wielkiego Piątku były 58 dni, czyli 1 miesiąc i 28 dni temu.

W 2020 roku obchody Wielkiego Piątku przypadły na 10 kwietnia (piątek).

Wielki Piątek stanowi drugi dzień Triduum Paschalnego upamiętniającego śmierć Jezusa Chrystusa na krzyżu. Wielki Piątek jest czasem refleksji nad Męką Chrystusa, wzmożonej pobożności oraz gorliwych praktyk religijnych. W Kościele katolickim po południu odprawiana jest niepowtarzalna wielkopiątkowa Liturgia Męki Pańskiej. Liturgia Męki Państwowej jest pamiątką zwycięstwa odniesionego przez ukrzyżowanego Jezusa Chrystusa. W tym Dniu do liturgii używa się czerwonych szat, symbolizujących miłość zwyciężającą na krzyżu. W Wielki Piątek nie używa się instrumentów muzycznych, dzwonków i nie śpiewa się pieśni na wejście. Na początku Mszy św. celebrans przez chwilę leży krzyżem przed ołtarzem, zaś w tym czasie wierni klęczą. Następnie odbywa się Liturgia Słowa Bożego, składającą się z dwóch czytań, psalmu (bez organów) oraz opisu Męki Pańskiej z Ewangelii św. Jana.

Po kazaniu ma miejsce Adoracja Krzyża. Zasłonięty fioletowym suknem Krzyż wnosi się przed ołtarz. Celebrans stopniowo odsłania ramiona Krzyża i śpiewa trzykrotnie: "Oto drzewo Krzyża, na którym zawisło zbawienie świata", na co wierni odpowiadają: "Pójdźmy z pokłonem". Podczas adoracji, kapłani, służba liturgiczna i wierni całują rany Jezusa na krzyżu. Po Komunii Świętej, Jezus pod postacią eucharystyczną zostaje przeniesiony do specjalnie przygotowanej kaplicy adoracji, zwanego w tradycji ludowej Grobem Pańskim.

W Kościele prawosławnym Wielki Piątek rozpoczyna się w czwartek wieczorem, kiedy to o godz. 2 nocy (20.00) rozpoczyna się uroczysta jutrznia, podczas której czytanych jest 12 fragmentów z Ewangelii, wspominających wydarzenia od Wieczerzy Pańskiej aż do pogrzebu Jezusa. Podczas nabożeństwa, wierni trzymając zapalone gromnice stoją przed Ewangelią i Golgotą. W tym Dniu nie odprawia się Liturgii świętej, bowiem Wielki Piątek symbolizuje ofiarę samego Boga. Wieczorem w Wielki Piątek odprawiane są wielkie nieszpory rozpoczynające Wielką Sobotę. Dla wiernych Kościoła prawosławnego Wielki Piątek jest najściślejszym dniem postnym w kalendarzu liturgicznym. Post kończy się z chwilą do pokłonienia się płaszczanicy na wieczornym nabożeństwie, choć często przedłużany jest do Wielkanocnego śniadania. Także katolicy ściśle poszczą w Wielki Piątek. Wieczorem, lub w nocy odprawiana jest jutrznia wielkosobotnia, w czasie której odbywa się uroczysta procesja z płaszczennicą, symbolizującą złożenie Chrystusa w grobie.

Występowanie Wielkiego Piątku w innych latach

DzieńDataNazwa święta
Piątek30.03.2018Wielki Piątek 2018
Piątek19.04.2019Wielki Piątek 2019
Piątek02.04.2021Wielki Piątek 2021
Piątek15.04.2022Wielki Piątek 2022
Piątek07.04.2023Wielki Piątek 2023
Piątek29.03.2024Wielki Piątek 2024
Piątek18.04.2025Wielki Piątek 2025
Piątek03.04.2026Wielki Piątek 2026

Święta i obchody na świecie tego samego dnia

Wielka Brytania 🇬🇧 - Wielki Piątek
Niemcy 🇩🇪 - Wielki Piątek
Stany Zjednoczone 🇺🇸 - Dzień Rodzeństwa
Francja 🇫🇷 - Wielki Piątek
Kanada 🇨🇦 - Wielki Piątek
Kalendarz Prawosławny ☦ - Wielki Post
Holandia 🇳🇱 - Wielki Piątek

Święta i obchody w kolejnych dniach po 10 kwietnia