Dzień Dziadka we Francji 2024

Do najbliższych obchodów Dnia Dziadka we Francji zostało 110 dni, czyli 3 miesiące i 18 dni.

W 2024 roku Dzień Dziadka we Francji przypada na 6 października (niedziela).

Dzień Dziadka we Francji obchodzony jest od 2008 roku. Na jego pomysł wpadł Franck Izquierdo, który w ten sposób uzupełnił brakującą lukę przy Dniach Babci, Mamy i Ojca. Francuska nazwa święta to Fête des Grands-Pères.


Historia święta

Franck Izquierdo nie mógł pojąć, dlaczego we Francji nie obchodzi się Dnia Dziadka. Dzień Babci został ustanowiony już w 1987 roku, a przecież dziadkowie także zasługiwali na uhonorowanie. Utwierdziły go w tym opinie innych osób – znajomych czy użytkowników for internetowych. Izquierdo wziął więc sprawy w swoje ręce i uruchomił stronę internetową poświęconą dziadkom www.lafetedesgrandsperes.fr. W sieci edukował Francuzów na temat znaczenia rodziny i przedstawiał cel Dnia Dziadka, jakim jest zbliżenie rodzin i pokoleń. Wspierał go Sekretariat Stanu dla Seniorów, który ostatecznie ustalił święto w 2008 roku.

Data Fête des Grands-Pères jest zmienna, co roku święto odbywa się w pierwszą niedzielę października. Franck wybrał ten termin, aby zachować równowagę w kalendarzu w stosunku do Dnia Babci, który przypada w pierwszą niedzielę marca. Warto też podkreślić, że Dzień Dziadka nie ma „komercyjnych” korzeni jak właśnie Dzień Babci związany z marką kawy Grand'Mere czy Dzień Ojca, wymyślony przez producenta zapalniczek.


Świętowanie Dnia Dziadka

Dzień Dziadka we Francji, podobnie jak i w innych krajach obchodzących to święto, polega przede wszystkim na wspólnym spędzaniu czasu przez dziadków i wnuków. To najlepszy prezent dla seniorów, choć potomkowie wręczają oczywiście także namacalne podarki, jak choćby biżuteria, książka, dobry alkohol, kosmetyki, album ze zdjęciami itp. Ważne by zaprosić dziadka do restauracji na obiad albo przyjść do domu w odwiedziny. Można też wybrać się z nim do kina, teatru czy też na zawody sportowe – w zależności od jego gustu. Młodsi zapraszają seniorów do szkół na przedstawienia i koncerty im dedykowane, wręczają laurki.

Choć Dzień Dziadka to najmłodsze ze świąt poświęconych „rodzinie”, to jest o nim głośno nie tylko w szkołach, angażują się w nie także stacje radiowe i gazety. Podkreśla się rolę dziadków przede wszystkim w wychowaniu dzieci i przekazaniu swoich bezcennych doświadczeń młodszym pokoleniom. Dziadkowie zaszczepiają wnukom patriotyzm, zamiłowanie do sportu, majsterkowania, historii, pomagają w opiece, niekiedy zastępują nawet rodziców na stałe.

Występowanie Dnia Dziadka we Francji w innych latach

DzieńDataNazwa święta
Niedziela02.10.2022Dzień Dziadka we Francji 2022
Niedziela01.10.2023Dzień Dziadka we Francji 2023
Niedziela05.10.2025Dzień Dziadka we Francji 2025
Niedziela04.10.2026Dzień Dziadka we Francji 2026
Niedziela03.10.2027Dzień Dziadka we Francji 2027
Niedziela01.10.2028Dzień Dziadka we Francji 2028
Niedziela07.10.2029Dzień Dziadka we Francji 2029
Niedziela06.10.2030Dzień Dziadka we Francji 2030

Inne święta i obchody tego samego dnia w Polsce 🇵🇱 (w tym międzynarodowe)

Święta i obchody na świecie tego samego dnia

Święta i obchody w kolejnych dniach po 6 października