Obchody Święta św. Szczepana we Francji były 3 dni temu.
W 2024 roku obchody Święta św. Szczepana we Francji przypadły na 26 grudnia (czwartek).
Święto św. Szczepana przypada 26 grudnia, we Francji nie jest to jednak dzień wolny od pracy, z wyjątkiem trzech departamentów: Haut-Rhin i Bas-Rhin oraz Mozeli. Kim był św. Szczepan? Dlaczego na tych terenach tak uroczyście wyznaje się kult pierwszego męczennika?
Św. Szczepan – pierwszy męczennik
Św. Szczepan jest uważany za pierwszego chrześcijańskiego męczennika. Z pochodzenia Żyd, był zwierzchnikiem grupy nazywanej hellenistami, w skład której wchodziło siedmiu mężczyzn wybranych aby pomagać apostołom dla dobra społeczności. Grupa ta uznała Jezusa z Nazaretu za Mesjasza oraz otwarcie potępiła instytucje Świątyni i Prawa, co spowodowało wygnanie jej członków z Jerozolimy. Św. Szczepan został jednak osądzony w tym mieście przez Sanhedryn i niesłusznie oskarżony za bluźnierstwo przeciw Bogu, Mojżeszowi, Świątyni i Prawu. Członkowie tej organizacji wykorzystali odwołanie rzymskiego namiestnika Piłata, który musiał potwierdzić wyrok – nowy jeszcze nie przybył, więc Sanhedryn dokonał samosądu. Św. Szczepan zginął śmiercią męczeńską około 36 roku. Po jego śmierci zostało opisane wiele cudów męczennika, m. in. ozdrowień, podkreśla się też jego hojność wobec biednych.
Kult i święto św. Szczepana we Francji
Kult Św. Szczepana rozpowszechnił się na całym świecie, o czym świadczą nazwy miast i kościołów pochodzące od jego imienia. Tak jest także we Francji, gdzie znajduje się miasto Saint-Étienne i ponad siedemdziesiąt innych gmin, których jest patronem. Najbardziej znane świątynie pod jego wezwaniem położone są w Sens, Metz i Châlons. Jeden z dzwonów katedry Notre-Dame de Paris nosi jego imię. Jest patronem diakonów, koni, twórców trumien i murarzy, wzywa się go w przypadku bólu głowy.
Dzień wspomnienia św. Szczepana przypada 26 grudnia i jest to oficjalne święto w kilku państwach, m. in. w Niemczech, Włoszech, Polsce, Austrii czy Irlandii. We Francji nazywa się ono Jour de Saint Etienne, ale oficjalny status ma tylko w departamentach Haut-Rhin i Bas-Rhin w Alzacji oraz w Mozeli w Lotaryngii (obecnie Alzacja i Lotaryngia tworzą jeden region Grand Est). Jest to spowodowane zawiłą historią tych terenów, które dawniej były pod panowaniem Niemieckim. W związku z tym przejęły wiele zwyczajów i tradycji od tego kraju, a niektóre przepisy prawa lokalnego są dziedzictwem historycznym związania z Niemcami, w tym obchody święta pierwszego męczennika. Jour de Saint Etienne obowiązuje od 1892 roku, kiedy dołączono je do Francji. Urzędy pocztowe, banki, sklepy i inne firmy w tych obszarach są zamknięte.
Obchody Jour de Saint Etienne
Kiedy Francuzi idą do pracy, mieszkańcy departamentów Haut-Rhin, Bas-Rhin i Mozeli 26 grudnia nadal cieszą się magią świąt. Trochę to przypomina sytuację z Polski, gdzie „drugi dzień świąt” jest wolny od pracy, a ludzie spotykają się z rodziną, znajomymi i przy wspólnym stole delektują się jedzeniem. Zgodnie z francuską tradycją w Dniu Św. Szczepana nikt nie powinien gotować, więc menu stanowią pozostałości po Wigilii i Bożym Narodzeniu. Są to więc m. in.: indyk, owoce morza, ryby, kiełbasa, okrągłe bułeczki, słodycze, w tym tradycyjny deser w kształcie kłody drewna bûche de Noël czy bredele – tak nazywane są wszystkie rodzaje ciasteczek pieczonych na gwiazdkę. Do posiłków spożywa się wino lub ajerkoniak.
Jednym ze zwyczajów Jour de Saint Etienne jest dawanie pieniędzy biednym. To hołd złożony św. Szczepanowi, który przez całe życie pomagał potrzebującym.Do dawnych tradycji na terenach, gdzie obchodzi się Dzień św. Szczepana należało przecinanie skóry konia, by uwolnić krew. Wierzono, że w ten sposób można pozbyć się choroby.