Święto św. Petroniusza w Bolonii 2024

Do najbliższych obchodów Święta św. Petroniusza w Bolonii zostało 127 dni, czyli 4 miesiące i 5 dni.

W 2024 roku Święto św. Petroniusza w Bolonii przypada na 4 października (piątek).

Św. Petroniusz – patron Bolonii

Petroniusz pochodził ze szlachetnej rodziny i był rzymskim urzędnikiem, który pod wpływem podróży do Palestyny został duchownym. Około 432 roku objął stanowisko biskupa Bolonii. Do jego największych sukcesów należy odbudowa zniszczonego po ataku Gotów na Cesarstwo zachodniorzymskie miasta, w tym wielu cennych kościołów i budynków. Petroniusz zorganizował także budowę klasztoru św. Stefana, wzorując się na budowlach Ziemi Świętej. Uważa się również, że gdy był już biskupem Bolonii, odbył podróż do Jerozolimy, skąd sprowadził wiele relikwii. W drodze powrotnej przez Konstantynopol uzyskał w tej metropolii od Teodozjusza liczne korzyści dla stolica regionu Emilia-Romania, m. in. rozbudowę murów, gwarancję autonomii obywatelskiej czy ochronę przed wszelkimi formami agresji ze strony innych państw.

Petroniusz zmarł za panowania cesarza Teodozjusza II i Walentyniana III, czyli przed 450 rokiem. Został zapamiętany jako ten, który dał miastu nowe życie po latach upadku i za to jest kochany w Bolonii. W połowie XIII wieku obwołano go głównym patronem miasta, zastąpił na tym zaszczytnym miejscu św. Piotra. Patron miasta ma swoją bazylikę, i to nie byle jaką. To najważniejsza świątynia w Bolonii i jedna z największych w całej Europie. Wspomnienie liturgiczne św. Petroniusza obchodzone jest 4 października, w tym dniu w Bolonii odbywa się La Festa di San Petronio, czyli dzień św. Petroniusza.


Dzień św. Petroniusza

W dniu święta Bolonia jest wyjątkowo gwarnym miejscem. W całym mieście odbywa się wiele różnych imprez, eventów dla całych rodzin czy uroczystości religijnych. Warto wspomnieć o tych najbardziej charakterystycznych wydarzeniach. W godzinach popołudniowych na Piazza Ravegnana, przy pomniku patrona, odbywa się uroczyste błogosławieństwo dla miasta. Obecni są duchowni, mieszkańcy i przedstawiciele władz lokalnych. Około godziny 16 atrakcją jest spektakularny pokaz wyszkolonej kadry spadochroniarzy, która wypuszcza w locie kolorowe smugi dymu, następnie lądując na placu Piazza Maggiore. O godzinie 17 w Bazylice św. Petroniusza odprawiane jest uroczyste nabożeństwo, po którym rozpoczyna się barwna procesja z relikwiami świętego. Pochód mieszkańców, trębaczy czy perkusistów noszących kostiumy rodem z średniowiecza prowadzi do katedry św. Piotra. W godzinach wieczornych zwieńczeniem imprezy jest koncert i pokaz sztucznych ogni na Piazza Maggiore.

Oprócz tego w Bolonii w ramach dnia św. Petroniusza ma miejsce degustacja win z okolicznych winnic czy festiwal tortelino, które przygotowują bolońscy szefowie kuchni. Innym przysmakiem, którego nie może zabraknąć podczas La Festa di San Petronio jest słynne spaghetti bolognese. Bolonia świętem swojego patrona żyje zresztą kilka dni, podczas których organizowane są najróżniejsze zawody sportowe, przedstawienia teatralne (także na ulicy), pokazy mody, gry uliczne, koncerty. Stragany uliczne i sklepy otwarte są do późnych godzin nocnych, a w całej Bolonii widać również wielu turystów. 4 października z pewnością warto odwiedzić malownicze miasto położone między Padem a Apeninami.

Występowanie Święta św. Petroniusza w Bolonii w innych latach

DzieńDataNazwa święta
Wtorek04.10.2022Święto św. Petroniusza w Bolonii 2022
Środa04.10.2023Święto św. Petroniusza w Bolonii 2023
Sobota04.10.2025Święto św. Petroniusza w Bolonii 2025
Niedziela04.10.2026Święto św. Petroniusza w Bolonii 2026
Poniedziałek04.10.2027Święto św. Petroniusza w Bolonii 2027
Środa04.10.2028Święto św. Petroniusza w Bolonii 2028
Czwartek04.10.2029Święto św. Petroniusza w Bolonii 2029
Piątek04.10.2030Święto św. Petroniusza w Bolonii 2030

Inne święta i obchody tego samego dnia w Polsce 🇵🇱 (w tym międzynarodowe)

Święta i obchody na świecie tego samego dnia

Święta i obchody w kolejnych dniach po 4 października