Wszystkich Świętych we Francji 2024

Do najbliższych obchodów Wszystkich Świętych we Francji zostało 195 dni, czyli 6 miesięcy i 12 dni.

W 2024 roku Wszystkich Świętych we Francji przypada na 1 listopada (piątek).

Wszystkich Świętych we Francji, czyli Toussaint, obchodzone jest podobnie jak w Polsce, jednak zdecydowanie na mniejszą skalę. Na cmentarzach nie ma tłumów, a Francuzi zamiast zniczy przynoszą na groby kwiaty.

We Francji upamiętnianie zmarłych ma długie tradycje, już bowiem starożytni Frankowie obchodzili „solemnitas sanctissima” , czyli „wielką” lub „najświętszą” uroczystość liturgiczną.Przez wiele lat Dzień Wszystkich Świętych obchodzony był po Wielkanocy i odnosił się do upamiętnienia męczenników Kościoła katolickiego, dopiero później rozszerzono je na wszystkich zmarłych. 1 listopada natomiast był wtedy dniem, który rozpoczynał tydzień pogańskich uroczystości na cześć początku nowego roku i zimy. W tym dniu święto za sprawą Grzegorza IV zaczęto obchodzić dopiero od 835 roku. We Francji decyzję papieża przekazał cesarz Karolingów Ludwik Pobożny. W 998 roku święty Odilon, który był opatem benedyktyńskiego klasztoru w Cluny, ustanowili święto zmarłych 2 listopada, które weszło na stałe do liturgii Kościoła katolickiego. Choć Francuzi rozróżniają Toussaint i „La Commémoration des fidèles défunts” (Dzień Zaduszny) to z czasem ten pierwszy dzień stał się dniem pamięci.

Francuzi 1 listopada, podobnie jak Polacy, wspominają swoich bliskich, którzy przeszli już na „drugą stronę”. Choć uczęszczają oni na nabożeństwa i odwiedzają cmentarze, to nie dzieje się to na taką skalę. Raczej niewiele osób, zwłaszcza w porównaniu z Polską, jedzie kilkaset kilometrów by odwiedzić groby bliskich, a przy okazji rodzinę. Dlatego też na cmentarzu nie należy spodziewać się tłumów, wyznaczania specjalnej organizacji ruchu wokół nekropoli itp. Jako, że jest to dzień wolny, wielu Francuzów korzysta po prostu z okazji do odpoczynku.

Różnicę widać też w tym, co obywatele Francji przynoszą na grób. W przeważającej mierze są to kwiaty, tak więc tamtejsze cmentarze na początku listopada trochę przypominają ogród. Najpopularniejsze kwiaty na grobach to chryzantemy w doniczkach, są one symbolem Dnia Wszystkich Świętych oraz Dnia Zadusznego. Dlaczego chryzantemy? Jedna z teorii odnosi się do rocznicy zakończenia pierwszej wojny światowej, kiedy francuski rząd poprosił obywateli o umieszczenie tych kwiatów na grobach dla upamiętnienia zmarłych żołnierzy. Z drugiej strony ważna jest symbolika chryzantem – oznaczają one miłość i wieczne życie.

Warto wspomnieć, że we Francji pochowano wielu naszych rodaków. Polacy od wielu lat emigrowali do kraju nad Sekwanąw celach zarobkowych czy ze względów politycznych. W Montmorency pod Paryżem spoczywają Adam Mickiewicz i Cyprian Kamil Norwid, w Pere Lachaise, także niedaleko stolicy, pochowani zostali Fryderyk Chopin i Józef Wybicki (w Pere Lachaise są także groby Moliera i Oscara Wilde’a).

Występowanie Wszystkich Świętych we Francji w innych latach

DzieńDataNazwa święta
Wtorek01.11.2022Wszystkich Świętych we Francji 2022
Środa01.11.2023Wszystkich Świętych we Francji 2023
Sobota01.11.2025Wszystkich Świętych we Francji 2025
Niedziela01.11.2026Wszystkich Świętych we Francji 2026
Poniedziałek01.11.2027Wszystkich Świętych we Francji 2027
Środa01.11.2028Wszystkich Świętych we Francji 2028
Czwartek01.11.2029Wszystkich Świętych we Francji 2029
Piątek01.11.2030Wszystkich Świętych we Francji 2030

Inne święta i obchody tego samego dnia w Polsce 🇵🇱 (w tym międzynarodowe)

Święta i obchody na świecie tego samego dnia

Święta i obchody w kolejnych dniach po 1 listopada