Sylwester we Francji 2024

Do najbliższych obchodów Sylwestra we Francji zostało 220 dni, czyli 7 miesięcy i 6 dni.

W 2024 roku Sylwester we Francji przypada na 31 grudnia (wtorek).

Francuzi lubią się bawić, więc i w Sylwestra nie może być inaczej. W dodatku to najlepsza okazja do napicia się ukochanego przez nich szampana. Jak więc wygląda powitanie Nowego Roku nad Sekwaną?
Sylwester we Francji nazywa się La Saint-Sylvestre, ponieważ wtedy przypada wspomnienie tego świętego lub Le Réveillon de la Saint-Sylvestre. „Le Réveillon” dosłownie oznacza „przebudzenie", w tym sensie symbolizuje nocną ucztę.

Domowa uczta

Francuzi nie różnią się specjalnie od Polaków czy innych narodów w kwestii zabawy sylwestrowej. Spędzają ją więc na różne sposoby, choćby ze znajomymi na tzw. domówkach. Każdy kto choć raz był na takiej imprezie, wie jak to wygląda - dobre jedzenie i alkohol to podstawa. Francuzi myślą podobnie, stąd na stole kładzie się foiegras, czyli pasztet produkowany ze stłuszczonych wątróbek kaczych i gęsich. To tradycyjne świąteczne danie kuchni francuskiej, jedne z najdroższych. Inne przysmaki to m. in. polędwica wołowa, sery, wędzony łosoś, ostrygi, kawior, ślimaki (znane jako escargot) czy najrozmaitsze desery. W północnej Francji tradycyjnym słodkim przysmakiem są gofry, którymi częstuje się wszystkich dookoła. Jeśli chodzi o alkohol, to jest oczywiście wino z którego słyną Francuzi, natomiast o północy otwiera się szampana. Warto przytoczyć ciekawą tradycję, która polega na tym, by zjeść jak najwięcej, aż do rozpoczęcia Nowego Roku. Im więcej skonsumujemy potraw, tym bardziej będziemy zamożni w przyszłości.

Sylwester w Paryżu

Świętowanie w gronie najbliższych osób jest bardzo powszechne we Francji, ale swoich zwolenników mają również bale sylwestrowe organizowane w salach bankietowych, restauracjach, klubach, operach, hotelach itd. W stolicy każdy znajdzie cos dla siebie – sylwester w Paryżu to m. in. uroczyste koncerty w Operze, Filharmonii czy w Olimpii albo nieco nowsze brzmienia w jednym z modnych klubów, gdzie grają znani DJ. Tradycyjnie oblegany jest Moulin Rouge, gdzie show z udziałem roznegliżowanych tancerek umila czekanie na wybicie północy. Nowy Rok najhuczniej witany jest jednak na Polach Elizejskich, a o północy Wieża Eiffla rozbłyska tysiącami świateł. Finezyjne wizualizacje auto-świetlne prezentowane są też na Łuku Triumfalnym. W tych miejscach o północy gromadzi się najwięcej ludzi.

Impreza na statku to patent znany i stosowany w wielu najróżniejszych miejscach na świecie. W Paryżu statki zabierają uczestników w niezapomnianą podróż po Sekwanie. Oprócz podziwiania wspaniałych widoków, podczas rejsu można cieszyć się muzyką graną przez znanych DJ-ów.

Pod względem ilości najróżniejszych wydarzeń podobnie jest w Marsylii, Lyonie, Nicei, Tuluzie czy Bordeaux. W tych większych metropoliach mieszkańcy mogą również liczyć na zabawy organizowane przez miasto, czyli plenerowe imprezy z pięknie oświetloną sceną, koncertami popularnych muzyków i pokazem fajerwerków o północy.

Francuskie zwyczaje sylwestrowe

Warto wspomnieć o ciekawych francuskich tradycjach związanych z nadejściem Nowego Roku. Jak najlepiej przygotować się do hucznej imprezy? Wiedzą to uczestnicy Bain Saint Silvestre, czyli sylwestrowej kąpieli w Plérin w Bretanii. Każdy chętny może dołączyć do odważnych mężczyzn i kobiet i zjawić się o 10:30 na Grand Plage, jednej z najpiękniejszych plaż w Europie. Podobne eventy odbywają się w innych francuskich kurortach, a chętnych na kąpiel nie brakuje.

We wiosce Viella, położonej w regionie Hautes-Pyrénées (niedaleko granicy z Hiszpanią), kultywowany jest szczególny festiwal, znany jako LesVendangesduPacherenc de la St-Sylvestre. Późnym wieczorem w sylwestra odbywa się tam nabożeństwo kościelne, po którym wierni udają się na procesję z pochodniami. Celem są winnice, a dokładnie zbiór winogron. Robi się z nich potem specjalnie oznaczone wino. W Prowansji natomiast w niektórych domach nadal przyrządza się 13 deserów oraz zjada 12 dużych winogron o północy. W niektórych rodzinach podczas noworocznego posiłku ofiarowuje się dzieciom prezenty składające się z monet lub kawałków czekolady.

Dobry zwyczaj wymaga, by o godzinie 0.00 zrobić jak największy hałasu – nieważne jak. Może to być krzyk, trąbka czy klakson samochodu. Francuzi wierzą, że hałas odstraszy demony i złe duchy, które 31 grudnia są bardzo aktywne.

Nie trzeba dodawać że Francuzi, którzy przecież pasjonują się modą, z okazji Nowego Roku ubierają się niezwykle odświętnie. Nawet francuskie wyrażenie „semettre sur son 31" oznacza w wolnym tłumaczeniu „wystroić się jak na przyjęcie sylwestrowe". Wiele osób idzie też w drugim kierunku i przebiera za różne postacie z filmów, bajek, książek, superbohaterów itp. Niekoniecznie na balu kostiumowym, ale nawet na tradycyjnej domówce.

- Całuśny sylwester

Z kolei tradycją obejmującą cały kraj jest całowanie się pod gałęziami jemioły o północy, co oczywiście ma przynieść szczęście. W przeciwieństwie do krajów anglosaskich, we Francji tradycja ta zarezerwowana jest właśnie dla Sylwestra, a nie Bożego Narodzenia. Innym zwyczajem związanym z całowaniem jest „faire la bise", czyli każdy uczestnik imprezy musi wycałować i złożyć życzenia wszystkim pozostałym osobom. Co ciekawe, w zależności od regionu liczba tych wymaganych całusów może się różnić, dla przykładu w Prowansji jest to dwa, w Montpellier trzy, a w niektórych częściach kraju nawet cztery. Jest jeden wyjątek od tej zabawy, np. na ulicy czy klubie, gdzie nie znamy wszystkich – w tej sytuacji można tylko uścisnąć dłoń i życzyć ludziom stojącym w pobliżu szczęśliwego Nowego Roku.

- Przemówienie prezydenta

Podobnie jak w wielu krajach, także i francuski przywódca zwraca się do rodaków z orędziem. Co roku o godzinie 20.00 w dniu 31 grudnia prezydent Republiki Francuskiej pozdrawia widzów słowami „Lesvœuxprésidentiels!". Przemówienie to transmitowane jest z Pałacu Elizejskiego, czyli oficjalnej rezydencji prezydenta. Zwierzchnik państwa podsumowuje miniony rok, składa życzenia i oczywiście z optymizmem patrzy w przyszłość. Co ciekawe, tylko prezydent życzy „BonneAnnée!” przed północą, reszta obywateli zgodnie z tradycją powinna poczekać na stosowną chwilę.

Tak właśnie wygląda przywitanie Nowego Roku we Francji. Potem zostaje już tylko dopilnowanie noworocznych postanowień…

Występowanie Sylwestra we Francji w innych latach

DzieńDataNazwa święta
Sobota31.12.2022Sylwester we Francji 2022
Niedziela31.12.2023Sylwester we Francji 2023
Środa31.12.2025Sylwester we Francji 2025
Czwartek31.12.2026Sylwester we Francji 2026
Piątek31.12.2027Sylwester we Francji 2027
Niedziela31.12.2028Sylwester we Francji 2028
Poniedziałek31.12.2029Sylwester we Francji 2029
Wtorek31.12.2030Sylwester we Francji 2030

Inne święta i obchody tego samego dnia w Polsce 🇵🇱 (w tym międzynarodowe)

Święta i obchody na świecie tego samego dnia

Święta i obchody w kolejnych dniach po 31 grudnia