Boże Narodzenie we Francji 2024

Do najbliższych obchodów Bożego Narodzenia we Francji zostało 99 dni, czyli 3 miesiące i 8 dni.

W 2024 roku Boże Narodzenie we Francji przypada na 25 grudnia (środa).

Boże Narodzenie we Francji to „Noël”, co wywodzi się od słów „phraselesbonnesnouvelles”. W wolnym tłumaczeniu oznacza to „dobrą nowinę” w nawiązaniu do przyjścia na świat Jezusa Chrystusa. Jeśli natomiast chcemy komuś z Francji życzyć wesołych świąt, wtedy mówimy „JoyeuxNoël". W Bretanii używa się też powiedzenia „NedelegLaouen ", a na Korsyce „Bon Natale".

Większość Francuzów swoje prezenty odpakowuje rankiem 25 grudnia. Przynosi je PèreNoël, czyli św. Mikołaj. We wschodniej i północnej Francji towarzyszy mu ubrany na czarno Le PereFouettard. To on decyduje, czy dziecko zachowywało się dobrze czy źle, i czy zamiast prezentu dostanie karę. Warto wspomnieć, że listy do Świętego Mikołaja nie znikają po prostu w koszu na śmieci. Od 1962 roku we Francji obowiązuje przepis, który stanowi, że na każdy z nich należy odpowiedzieć w formie pocztówki.

Francuzi są zakochani w kuchni, dla nich gotowanie to prawdziwa sztuka, a jedzenie jest jedną z najwspanialszych przyjemności. Już samo siedzenie przy stole ma symboliczny wymiar, związany z zacieśnianiem więzi rodzinnych. Podczas świąt mogą więc dać upust swoim kulinarnym fantazjom i potrzebom. Na pewno jest to inny zestaw jedzenia niż w Polsce, brak w nim pierogów, bigosu czy zupy grzybowej. Bożonarodzeniowa uczta to przede wszystkim owoce morza (krewetki, ostrygi, ślimaki), pieczony drób (indyk z kasztanami, bażant faszerowany foiegras, kogut) przyrządzany na różne sposoby, grzyby oraz deser buche de Noël - delikatna rolada z biszkoptu i różnych kremów w kształcie kłody drewna. Ten deser ma duże znaczenie dla Francuzów, bowiem przypomina on dawny zwyczaj przynoszenia do domu dużego kawałka drewna, które paliło się potem w kominku przez cały wieczór świąteczny. Proces podpalania go był bardzo ważny, w zależności od lokalnych obyczajów, wszczynał go gospodarz domu, matka zebranych dzieci czy też młode dziewczęta.

Warto poświęcić kilka słów o miejscu spożywania bożonarodzeniowych potraw, czyli… stole. Dla Francuzów bardzo ważne jest, aby podczas Bożego Narodzenia wyglądał on wyjątkowo elegancko. Zazwyczaj na stole stoją trzy świeczniki, które przedstawiają Trójcę. Ciekawą tradycją świąteczną jest to, że należy związać końce obrusu, aby diabeł dostał się pod stół.

Ważną częścią Noël są szopki bożonarodzeniowe oraz figurki świętych. Żłobek wystawia się w widocznym miejscu, co nawiązuje do dawnego zakazu w czasie Rewolucji odnośnie publicznego prezentowania symboli religijnych. Francuzi mieli więc żłobek w domu, dziś tę tradycję kultywuje się pierwszego dnia adwentu lub 6 grudnia, ostatecznie w niedzielę tuż przed Bożym Narodzeniem. Tak samo figurki świętych, nazywane „santons” były zakazane podczas Rewolucji, wiec na złość władzy otaczano je szczególnym kultem. Figurki, wbrew nazwie, przedstawiają nie tylko Jezusa, Maryję i świętych, ale i zwyczajnych ludzi jak burmistrz, policjant czy ksiądz. Stolicą tych charakterystycznych figurek jest miasteczko Aubagne w Prowansji. Popularną ozdobą we francuskich tradycjach bożonarodzeniowych jest także jemioła, którą zawiesza się nad drzwiami w okresie świątecznym.

Występowanie Bożego Narodzenia we Francji w innych latach

DzieńDataNazwa święta
Niedziela25.12.2022Boże Narodzenie we Francji 2022
Poniedziałek25.12.2023Boże Narodzenie we Francji 2023
Czwartek25.12.2025Boże Narodzenie we Francji 2025
Piątek25.12.2026Boże Narodzenie we Francji 2026
Sobota25.12.2027Boże Narodzenie we Francji 2027
Poniedziałek25.12.2028Boże Narodzenie we Francji 2028
Wtorek25.12.2029Boże Narodzenie we Francji 2029
Środa25.12.2030Boże Narodzenie we Francji 2030

Inne święta i obchody tego samego dnia w Polsce 🇵🇱 (w tym międzynarodowe)

Święta i obchody na świecie tego samego dnia

Święta i obchody w kolejnych dniach po 25 grudnia