Halloween we Francji 2024

Do najbliższych obchodów Halloween we Francji zostało 158 dni, czyli 5 miesięcy i 5 dni.

W 2024 roku Halloween we Francji przypada na 31 października (czwartek).

Halloween we Francji ma dużo wspólnego z tym obchodzonym w Polsce. W obu krajach jest popularny od niedawna i przy każdej okazji podkreśla się, że to amerykański zwyczaj (choć pochodzi z Europy). Po to, by nigdy nie był on ważniejszy niż Toussaint (Wszystkich Świętych), które we Francji podobnie jak w Polsce jest uroczystym, pełnym zadumy dniem. W kraju nad Sekwaną praktykowane są więc różne zabawy związane z Halloween, jednak ich skala jest nieporównywalna niż w USA.


Historia Halloween we Francji

Halloween wywodzi się z Europy Północnej, gdzie miało miejsce pogańskie celtyckie święto na powitanie zimy „Samhain” (koniec lata). Jest wielce prawdopodobne, że wszystkie jego zwyczaje były obecne również we Francji, zwłaszcza w Szampanii i północnej części kraju. Radowano się więc wtedy zbiorami oraz powrotem bliskich do domów, a jednocześnie przygotowywano do zimy. Ważnym elementem „Samhain” były wierzenia, zgodnie z którymi zacierała się granica między zaświatami a światem żywych. Palono więc ogniska, by odegnać złe duchy oraz przebierano w różne stroje, by nie zostać rozpoznanym przez upiory po zmroku. Zwyczaj „trick-or-treat" również wywodzi się z tego okresu. Biedni chodzili w kostiumach od domu do domu prezentując krótkie przedstawienia w zamian za jedzenie, picie lub pieniądze. Te tradycje Europejczycy rozpowszechnili w Ameryce, na ich bazie narodził się Halloween.

Halloween we Francji większy rozgłos zaczął zdobywać dopiero w latach 90. XX wieku. Jak nie trudno się domyślić, głównie za sprawą amerykańskich społeczności, które organizowały pierwsze przyjęcia w barach czy restauracjach. Z czasem marki zza oceanu takie jak Coca-Cola, McDonalds czy Disneyland zaczęły korzystać z motywów halloweenowych w swoich kampaniach reklamowych czy organizować różne eventy. Trafiło to do młodych ludzi, wychowywanych w coraz bardziej globalnym społeczeństwie, gdzie popkultura USA często wyznacza różne trendy. W 1997 roku operator telefoniczny France Telecom uruchomił pomarańczowy telefon komórkowy o nazwie Olaween, co również wpłynęło na rozpowszechnienie Halloween we Francji.


Obchody Halloween we Francji

Święto we Francji ma podobny przebieg jak w Polsce, czyli jest to impreza głównie młodych ludzi. To oni przebierają się w straszne kostiumy i chodzą po domach wzorem amerykańskiego „trick-or-treat”. Francuskie dzieci używają jednak nieco innej formułki, mianowicie „Cukierki lub zaklęcie” (Des bonbons ou un sort) lub „Figiel lub słodycze” (Bêtises ou friandises). Starsi spotykają się na domówkach, oglądają horrory albo bawią się w pubach, które są tradycyjnie przystrojone dyniami i upiorami. Coroczna impreza halloweenowa odbywa się np. w słynnej sali koncertowej Zenith w Paryżu.

Warto zwrócić uwagę na stroje, jakie podczas Halloween noszą imprezowicze z Francji. Są to niemal wyłącznie upiorne kostiumy, a więc kościotrupów, demonów, zombie czy wampirów. Raczej brak superbohaterów, księżniczek i postaci z bajek, większość z tych stroi zarezerwowana jest bowiem dla karnawału, który we Francji przebiega właśnie pod znakiem kolorowych parad.

Halloween przypada 31 października, jednak jest mało prawdopodobne, by odwróciło uwagę od tradycyjnego Toussaint, które ma miejsce 1 listopada i jest obchodzone jako święto państwowe. W tym dniu Francuzi odwiedzają groby zmarłych, dekorują je chryzantemami, palą znicze. Święto we Francji ma różne okresy - czasami pojawiają się doniesienia w prasie, że obserwujemy jego zmierzch, innym razem wręcz przeciwnie – coraz więcej osób lubi Halloween. Wydaje się, że bliższa prawdy jest ta druga opinia. Choć wielu Francuzów może nie akceptować tego amerykańskiego zwyczaju, to młodzi ludzie wychowani w globalnym Internecie będą o nim pamiętać. Nie należy jednak spodziewać się, by przerosło ono tradycyjne Toussaint. Czyli wypisz wymaluj – jak w Polsce.


Ciekawe wydarzenia we Francji na Halloween

Kto chce poczuć dreszczyk emocji, może w Halloween wybrać się w kilka ciekawych miejsc. Oto najciekawsze wydarzenia we Francji:

- Gdzie, jak nie w „amerykańskim” Disneyland Paris powinno się hucznie obchodzić Halloween? W położonym w miejscowości Marne-la-Vallée na przedmieściach Paryża parku odbywa się Halloweenowy Festiwal Disneya. Na głównej ulicy Main Street U.S.A przez cały miesiąc dominują imprezy tematyczne, pokazy, można spotkać najróżniejsze upiory i postacie z uniwersum Walta Disneya. Kulminacja ma miejsce 31 października. Wydaje się, że trudno znaleźć lepsze miejsce dla dzieci na Halloween niż właśnie paryski Disneyland. Alternatywą może być jednak drugi co do wielkości park tematyczny we Francji – Parc Asterix.

- O Limoges, miasteczku w regionie Limousin we Francji, 31 października jest szczególnie głośno. Od 1996 roku ma tam bowiem miejsce tradycyjna parada, w której bierze udział nawet 50 tysięcy ludzi. Do tego w całym mieście odbywają się imprezy, pokazy uliczne, a kelnerzy z lokalnych restauracji i barów przebierają się w zabawne stroje.

- Paryskie katakumby to miejsce, gdzie spoczywa około sześć milionów ludzi, ich kości zostały przeniesione tam, by zapobiec przepełnieniu cmentarzy. Victor Hugo umieścił w nich akcję swojej powieści „Nędznicy”. Dziś to popularna atrakcja turystyczna, a wędrówka mrocznymi korytarzami 31 października to dobry pomysł na spędzenie Halloween we Francji.

- Choć to wydarzenie przypada kilka dni przed Halloween, to można je podpiąć właśnie pod to święto. W Chalindrey organizowany jest Fête des Sorcières (Festiwal Czarownic), aby uczcić ofiary szesnastowiecznych polowań na czarownice z Fortu Cognelot. Rytualne tańce, przerażające projekcje filmowe, konkursy kostiumów to jedne z najbardziej charakterystycznych eventów podczas festiwalu.

- 31 października można odwiedzić różne zamki, których we Francji nie brakuje. Wiele z nich ma własne historie, nierzadko z „dreszczykiem”. W zamku Chateau de la Barben w południowej Prowansji, ogrody przed tym obiektem zamieniają się w targi halloweenowe z wróżbami, warsztatami upiornego makijażu i grami plenerowymi. Château de Brézé to nawiedzony zamek w Dolinie Loary. Jedną z ciekawszych atrakcji podczas Halloween jest tam poszukiwanie skarbów w zamkowych lochach. Château de Thoiry to z kolei zabytkowy obiekt w departamencie Yvelines, który oferuje ciekawą zabawę na Halloween. Jej uczestnicy przeprowadzają własne śledztwo, by rozwiązać zagadkowe morderstwo. W tym celu przepytują m. in. duchy dawno zmarłych mieszkańców zamku. Inne ciekawe propozycje na Halloween we Francji to zrujnowany kościół klasztorny w Jumièges w północnej części kraju, zamek w Blois w Dolinie Loary czy opactwo Vézelay, wpisane na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO.

- Dla niektórych osób jednym ze sposobów na Halloween jest odwiedzenie cmentarza. Nie są to jednak żadne grobowe hieny, po prostu cmentarz Pere-Lachaise w Paryżu ma bogatą historię i jest jednym z najsłynniejszych tego typu miejsc na świecie. Znajdują się tam groby znanych ludzi: piosenkarzy, pisarzy, aktorów, m. in. Moliera, Abelarda i Heloizy (legendarnych bohaterów historii miłosnej) oraz Jima Morrisona.

Występowanie Halloween we Francji w innych latach

DzieńDataNazwa święta
Poniedziałek31.10.2022Halloween we Francji 2022
Wtorek31.10.2023Halloween we Francji 2023
Piątek31.10.2025Halloween we Francji 2025
Sobota31.10.2026Halloween we Francji 2026
Niedziela31.10.2027Halloween we Francji 2027
Wtorek31.10.2028Halloween we Francji 2028
Środa31.10.2029Halloween we Francji 2029
Czwartek31.10.2030Halloween we Francji 2030

Inne święta i obchody tego samego dnia w Polsce 🇵🇱 (w tym międzynarodowe)

Święta i obchody na świecie tego samego dnia

Święta i obchody w kolejnych dniach po 31 października