Wniebowzięcie NMP we Francji 2024

Do najbliższych obchodów Wniebowzięcia NMP we Francji zostały 33 dni, czyli 1 miesiąc i 2 dni.

W 2024 roku Wniebowzięcie NMP we Francji przypada na 15 sierpnia (czwartek).

Co łączy ogromny Paryż z małym miasteczkiem Lourdes? To właśnie w tych dwóch miejscach we Francji najbardziej uroczyście obchodzone jest święto Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny, czyli Assomption. W stolicy znajduje się katedra Notre Dame pod wezwaniem Najświętszej Maryi Panny, Lourdes to natomiast miejsce cudownego ukazania się matki Jezusa.

Wniebowzięcie NMP

Wniebowzięcie to święto, które upamiętnia wzięcie do nieba z ciałem i duszą Najświętszą Marię Pannę, po zakończeniu jej ziemskiego życia. Jest to wydarzenie kultywowane we wspólnotach chrześcijańskich, zarówno w Kościołach wschodnich i Kościele katolickim, dla którego stanowi dogmat wiary. Francuska nazwa Assomption pochodzi z łaciny i oznacza „zabierać”, „porywać”.

Francja – kraj poświęcony Maryi

Święto to jedno z najstarszych świąt maryjnych w Kościele katolickim, także we Francji Wniebowzięcie NMP ważne wydarzenie. W 1637 roku Król Ludwik XIII pragnąc spadkobiercy tronu poprosił swoich poddanych, aby w każdej parafii zorganizowali procesję ku czci Maryi, wierząc że w ten sposób doczeka się syna. Tak się stało, w następnym roku urodził się potomek. W podziękowaniu za wstawiennictwo Ludwik XIII 10 lutego 1638 roku poświęcił kraj we władanie Najświętszej Maryi Panny. Jest ona pierwszą patronką Francji, a Ludwik XIII ustanowił datę 15 sierpnia świętem narodowym, obowiązującym we wszystkich diecezjach kraju.

Obchody święta

W tym dniu w całym kraju odbywają się nabożeństwa oraz procesje. We Francji znajduje się wiele katedr i kościołów poświęconych Wniebowzięciu Maryi, więc odbywają się w nich specjalne uroczystości. W południe we wszystkich kościołach słychać bicie dzwonów. W całym kraju organizowane są także festyny, imprezy sportowe, parady czy targi.

Paryż

15 sierpnia jest świętem patronalnym paryskiej katedry Notre Dame, wtedy też następuję kulminacja święta. W ciągu kilku dni przez katedrę przewija się nawet 150 tysięcy ludzi, w tym pielgrzymi i turyści z najbardziej odległych państw na świecie. W programie obchodów święta są kilkudniowe śpiewy gregoriańskie, wigilijna msza święta czy procesja ze świecami i z figurką Matki Bożej. Zwieńczeniem pochodu jest odnowienie na schodach Katedry Notre Dame ślubu Ludwika XIII. Uroczysta msza św. ma miejsce wieczorem 15 sierpnia. W Paryżu odbywa się również procesja na łodziach, które płyną Sekwaną ze srebrnym posągiem Maryi.

Lourdes

Lourdes, w pobliżu granicy z Hiszpanią, to jedno z najpopularniejszych miejsc pielgrzymkowych we Francji. Każdego roku, w okolicach święta odbywa się tam Francuska Pielgrzymka Narodowa. Organizatorem jest Zgromadzenie Augustianów od Wniebowzięcia, czyli księża Asumpcjoniści.
Legenda głosi, że w 1858 roku dziewczyna imieniem Bernadetta zobaczyła w jaskini w pobliżu Lourdes Marię. Nakazała ona dziewczynie wygrzebać trochę ziemi pod skałą, co uwolniło strumień z leczniczą wodą. Gdy chorzy zaczęli odzyskiwać dzięki niej zdrowie, Lourdes zyskało sławę i dziś jest miejscem pielgrzymek milionów chorych. Kulminacja następuje właśnie 15 sierpnia, w święto Wniebowzięcia NMP.

We Francji (podobnie jak w Polsce) jest to dzień wolny od pracy, co sprawia, że przeradza się w długi weekend (tak zwany Le pont de l'Assomption). Wniebowzięcie Najświętszej Maryi Panny zwiastuje też koniec wakacji, więc jest to tym większa mobilizacja do wycieczki.

Procesje i uroczystości związane ze świętem odbywają się również w innych miejscach. Nie tylko w wielkich miastach, ale i tych mniej znanych. Na przykład w Le Puy-en-Velay, gdzie znajduje się figura Matki Boskiej Czarnej Madonny czy w nadmorskim kurorcie Arcachon na wybrzeżu Atlantyku, gdzie świętu towarzyszy pokaz sztucznych ogni.

Występowanie Wniebowzięcia NMP we Francji w innych latach

DzieńDataNazwa święta
Poniedziałek15.08.2022Wniebowzięcie NMP we Francji 2022
Wtorek15.08.2023Wniebowzięcie NMP we Francji 2023
Piątek15.08.2025Wniebowzięcie NMP we Francji 2025
Sobota15.08.2026Wniebowzięcie NMP we Francji 2026
Niedziela15.08.2027Wniebowzięcie NMP we Francji 2027
Wtorek15.08.2028Wniebowzięcie NMP we Francji 2028
Środa15.08.2029Wniebowzięcie NMP we Francji 2029
Czwartek15.08.2030Wniebowzięcie NMP we Francji 2030

Inne święta i obchody tego samego dnia w Polsce 🇵🇱 (w tym międzynarodowe)

Święta i obchody na świecie tego samego dnia

Święta i obchody w kolejnych dniach po 15 sierpnia