Do najbliższych obchodów Wniebowzięcia NMP we Francji zostały 113 dni, czyli 3 miesiące i 21 dni.
W 2025 roku Wniebowzięcie NMP we Francji przypada na 15 sierpnia (piątek).
Co łączy ogromny Paryż z małym miasteczkiem Lourdes? To właśnie w tych dwóch miejscach we Francji najbardziej uroczyście obchodzone jest święto Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny, czyli Assomption. W stolicy znajduje się katedra Notre Dame pod wezwaniem Najświętszej Maryi Panny, Lourdes to natomiast miejsce cudownego ukazania się matki Jezusa.
Wniebowzięcie NMP
Wniebowzięcie to święto, które upamiętnia wzięcie do nieba z ciałem i duszą Najświętszą Marię Pannę, po zakończeniu jej ziemskiego życia. Jest to wydarzenie kultywowane we wspólnotach chrześcijańskich, zarówno w Kościołach wschodnich i Kościele katolickim, dla którego stanowi dogmat wiary. Francuska nazwa Assomption pochodzi z łaciny i oznacza „zabierać”, „porywać”.
Francja – kraj poświęcony Maryi
Święto to jedno z najstarszych świąt maryjnych w Kościele katolickim, także we Francji Wniebowzięcie NMP ważne wydarzenie. W 1637 roku Król Ludwik XIII pragnąc spadkobiercy tronu poprosił swoich poddanych, aby w każdej parafii zorganizowali procesję ku czci Maryi, wierząc że w ten sposób doczeka się syna. Tak się stało, w następnym roku urodził się potomek. W podziękowaniu za wstawiennictwo Ludwik XIII 10 lutego 1638 roku poświęcił kraj we władanie Najświętszej Maryi Panny. Jest ona pierwszą patronką Francji, a Ludwik XIII ustanowił datę 15 sierpnia świętem narodowym, obowiązującym we wszystkich diecezjach kraju.
Obchody święta
W tym dniu w całym kraju odbywają się nabożeństwa oraz procesje. We Francji znajduje się wiele katedr i kościołów poświęconych Wniebowzięciu Maryi, więc odbywają się w nich specjalne uroczystości. W południe we wszystkich kościołach słychać bicie dzwonów. W całym kraju organizowane są także festyny, imprezy sportowe, parady czy targi.
Paryż
15 sierpnia jest świętem patronalnym paryskiej katedry Notre Dame, wtedy też następuję kulminacja święta. W ciągu kilku dni przez katedrę przewija się nawet 150 tysięcy ludzi, w tym pielgrzymi i turyści z najbardziej odległych państw na świecie. W programie obchodów święta są kilkudniowe śpiewy gregoriańskie, wigilijna msza święta czy procesja ze świecami i z figurką Matki Bożej. Zwieńczeniem pochodu jest odnowienie na schodach Katedry Notre Dame ślubu Ludwika XIII. Uroczysta msza św. ma miejsce wieczorem 15 sierpnia. W Paryżu odbywa się również procesja na łodziach, które płyną Sekwaną ze srebrnym posągiem Maryi.
Lourdes
Lourdes, w pobliżu granicy z Hiszpanią, to jedno z najpopularniejszych miejsc pielgrzymkowych we Francji. Każdego roku, w okolicach święta odbywa się tam Francuska Pielgrzymka Narodowa. Organizatorem jest Zgromadzenie Augustianów od Wniebowzięcia, czyli księża Asumpcjoniści.
Legenda głosi, że w 1858 roku dziewczyna imieniem Bernadetta zobaczyła w jaskini w pobliżu Lourdes Marię. Nakazała ona dziewczynie wygrzebać trochę ziemi pod skałą, co uwolniło strumień z leczniczą wodą. Gdy chorzy zaczęli odzyskiwać dzięki niej zdrowie, Lourdes zyskało sławę i dziś jest miejscem pielgrzymek milionów chorych. Kulminacja następuje właśnie 15 sierpnia, w święto Wniebowzięcia NMP.
We Francji (podobnie jak w Polsce) jest to dzień wolny od pracy, co sprawia, że przeradza się w długi weekend (tak zwany Le pont de l'Assomption). Wniebowzięcie Najświętszej Maryi Panny zwiastuje też koniec wakacji, więc jest to tym większa mobilizacja do wycieczki.
Procesje i uroczystości związane ze świętem odbywają się również w innych miejscach. Nie tylko w wielkich miastach, ale i tych mniej znanych. Na przykład w Le Puy-en-Velay, gdzie znajduje się figura Matki Boskiej Czarnej Madonny czy w nadmorskim kurorcie Arcachon na wybrzeżu Atlantyku, gdzie świętu towarzyszy pokaz sztucznych ogni.
