Dzień Nawarry (Día de Navarra) obchodzony jest 3 grudnia, w rocznicę śmierci patrona tego regionu
Franciszka Ksawerego. Jest on wybitną i zasłużoną postacią nie tylko dla Nawarry, ale i całego Kościoła. Pochodził ze szlacheckiej rodziny, a mimo to zrezygnował z wygodnego życia i wybrał trudną pracę misjonarza. Odwiedzał najbardziej niebezpieczne slumsy, jako pierwszy duchowny chrześcijański nauczał w Chinach i Japonii. Od czasów św. Pawła prawdopodobnie nikt nie nawrócił większej liczby ludzi.
Historia Dnia Nawarry Nawarra to jedna z dwóch (obok Kraju Basków) wspólnot autonomicznych, o specjalnym statusie wspólnoty prawa lokalnego. Dzięki udzielonemu poparciu Franco w wojnie domowej (dyktator odwdzięczył się nie zniesieniem dawnej autonomii prawnej), po uchwaleniu konstytucji Hiszpanii w 1978 roku, Nawarra mogła ogłosić autonomię bez dodatkowych warunków, w przeciwieństwie większości wspólnot.
Oficjalnie święto parlament Nawarry uchwalił w 1985 roku, ale historia obchodów jest znacznie dłuższa. Zapoczątkowano je niedługo po kanonizacji Franciszka Ksawerego, która miała miejsce w 1622 roku. W kościele jezuitów w Pampelunie każdego roku odbywały się uroczyste nabożeństwa, kontynuowane potem w parafii San Saturnino oraz katedrze w tym samym mieście. Obecnie główna msza, z udziałem władz Nawarry i innych notabli, odbywa się w bazylice na zamku Javier, miejscu narodzin i dzieciństwa Franciszka Ksawerego. W dniu święta przybywa do niego wielu pielgrzymów, nie tylko z Hiszpanii, ale i z całego świata. To świadczy o ogromnej popularności człowieka, który żył kilkaset lat temu.
Obchody Dnia Nawarry Oficjalne uroczystości święta prownicji, znanej choćby z gonitwy byków w Pampelunie, to także przyjęcie z udziałem Prezydenta Rządu Nawarry, władz i reprezentacji Wspólnoty Nawarry oraz wręczenie Złotego Medalu Nawarry. Jest to najwyższe wyróżnienie przyznawane przez rząd tej prowincji. Od 1973 roku nagradza się nim osoby, instytucje, czy też podmioty, które zasłużyły się dla regionu. W 1982 roku uhonorowano Jana Pawła II, wśród laureatów są też misjonarze, dawcy krwi czy projektanci flagi Nawarry.
W ramach obchodów w całym regionie odbywają się liczne wydarzenia kulturalne, m. in. Festiwal Folkloru Ameryki Łacińskiej z udziałem osiadłych w Nawarze emigrantów zza oceanu czy koncerty chórów i zespołów. Grają one koncerty w niemal stu miejscowościach, interpretując
m. in. hymn Nawarry pod tytułem Himno de las Corte.
Wśród atrakcji związanych z Día de Navarra ciekawostką jest bezpłatne zwiedzanie Pałacu Nawarry z przewodnikiem oraz sesja plenarna, w której uczestniczą młodzi ludzie (studenci, członkowie organizacji młodzieżowych). W spotkaniu w sali plenarnej mogą oni debatować nad istotnymi z ich punktu widzenia sprawami.