Dzień Konstytucji w Hiszpanii 2024

Do najbliższych obchodów Dnia Konstytucji w Hiszpanii zostało 237 dni, czyli 7 miesięcy i 23 dni.

W 2024 roku Dzień Konstytucji w Hiszpanii przypada na 6 grudnia (piątek).

Dzień Konstytucji w Hiszpanii (Día de la Constitución) to święto narodowe, na cześć uchwalenia tego aktu prawnego. Przypada 6 grudnia, ponieważ w tym dniu w 1978 roku przeprowadzono ogólnonarodowe referendum, w wyniku którego zdecydowana większość uczestników opowiedziała się za przyjęciem nowej konstytucji. Jej uchwalenie było następstwem demokratycznych przemian, zapoczątkowanych po śmierci generała Francisco Franco w 1975 roku. Jego dyktatura w kraju położonym na Półwyspie Iberyjskim to mroczne czasy, okupione licznymi zabójstwami, gwałtami i aktami przemocy. Generał brutalnie rozprawiał się nie tylko ze swoimi politycznymi przeciwnikami, ale z każdym, kto się z nim nie zgadzał. Po śmierci Franco w Hiszpanii wróciła monarchia parlamentarna, a królem kraju został Juan Carlos I. Kluczowym elementem nowej demokracji była właśnie konstytucja uchwalona w 1978 roku. Jest to jedna z najobszerniejszych konstytucji Unii Europejskiej, zawiera aż 169 pozycji.

Święto na cześć konstytucji wpisano do kalendarza w 1983 roku, na podstawie dekretu królewskiego nr. 2964/1983.

Obchody Dnia Konstytucji w Hiszpanii

Najważniejszym wydarzeniem związanym ze świętem jest otwarta sesja dla publiczności Kongresu Deputowanych, która organizowana jest w madryckim Palacio de las Cortes. Ludzie mogą zwiedzić ten budynek, otrzymują również drobne upominki. Z kolei z okazji Dnia Konstytucji na Plaza Colón w Madrycie w obchodach upamiętniających uchwalenie konstytucji udział biorą najwyżsi przedstawiciele hiszpańskiego rządu i sił zbrojnych. Różne uroczystości odbywają się także lokalnie, w innych miastach kraju, ale także udział biorą w nich przeważnie urzędnicy i politycy. „Cywile” zazwyczaj ograniczają się do wywieszenia flagi przed domem czy na balkonie. Wybrani uczniowie mają zaszczyt publicznie przeczytać kopię konstytucji w budynku parlamentu w Madrycie.

W mediach przeprowadzane są audycje radiowe i telewizyjne poświęcone konstytucji oraz najważniejszych problemów politycznych. W social mediach również udostępniane są posty, zdjęcia i prowadzone na ten temat dyskusje, można je znaleźć wpisując hasztagi #ConstitutionDay, #SpanishConstitutionDay, #DíaDeLaConstitución.

Dzień Konstytucji w Hiszpanii uważany jest za początek sezonu świątecznego, a dwa dni później odbywa się inne ważne święto - Niepokalanego Poczęcia. Wiele osób korzysta więc z okazji i planuje sobie długi weekend, gdyż 6 i 8 grudnia szkoły, uczelnie i większość firm jest zamkniętych. Hiszpanie spędzają więc wolny czas z rodziną i przyjaciółmi, wyjeżdżają na krótki urlop lub odwiedzają jarmarki bożonarodzeniowe. To zdecydowanie lepszy pomysł niż udział w protestach ulicznych, bowiem dla niektórych Hiszpanów to ważne święto jest dobrym pretekstem, by w nich uczestniczyć.

Występowanie Dnia Konstytucji w Hiszpanii w innych latach

DzieńDataNazwa święta
Wtorek06.12.2022Dzień Konstytucji w Hiszpanii 2022
Środa06.12.2023Dzień Konstytucji w Hiszpanii 2023
Sobota06.12.2025Dzień Konstytucji w Hiszpanii 2025
Niedziela06.12.2026Dzień Konstytucji w Hiszpanii 2026
Poniedziałek06.12.2027Dzień Konstytucji w Hiszpanii 2027
Środa06.12.2028Dzień Konstytucji w Hiszpanii 2028
Czwartek06.12.2029Dzień Konstytucji w Hiszpanii 2029
Piątek06.12.2030Dzień Konstytucji w Hiszpanii 2030

Inne święta i obchody tego samego dnia w Polsce 🇵🇱 (w tym międzynarodowe)

Święta i obchody na świecie tego samego dnia

Święta i obchody w kolejnych dniach po 6 grudnia