Prawosławne Przemienienie Pańskie 2024

Do najbliższych obchodów Przemienienia Pańskiego w Kościele Prawosławnym zostały 114 dni, czyli 3 miesiące i 22 dni.

W 2024 roku Prawosławne Przemienienie Pańskie przypada na 19 sierpnia (poniedziałek).

Przemienienie Pańskie, czyli Preobrażenije Hospodnie w Kościele wschodnim znane było już w VI wieku i do dziś jest jednym z najważniejszych świąt. Wyznawcy obrządku prawosławnego obchodzą je 19 sierpnia, a główne uroczystości w Polsce odbywają się na Górze Grabarce. Wierni ustawiają tam krzyże, ważnym elementem święta jest też poświęcenie owoców.

Przemienienie Pańskie na górze Tabor


Ustanowione zostało w IV wieku, by upamiętnić wydarzenia na Górze Tabor. Apostołowie Piotr, Jakub i Jan byli tam świadkami Przemienienia Pańskiego. Uczniowie zostali wezwani przez swojego mistrza, a kiedy prorocy Mojżesz i Eliasz mówili o jego zbliżającym się wstąpieniu do domu Ojca, zawisł nad nimi świetlisty obłok, z którego wydobył się głos: To jest mój Syn umiłowany, Jego słuchajcie. To nadprzyrodzone zjawisko było symboliczne z różnych względów, m. in. dodało wiary apostołom w to, że Jezus jest Synem Bożym i przygotowało ich na jego ukrzyżowanie. Obecność Mojżesza i Eliasza to z kolei nawiązanie do prawa oraz spełniającego się proroctwa.

Obchody w Kościele Prawosławnym


Preobrażenije Hospodnie nazywane jest też Świętem Spasa, czyli Zbawiciela. Ikona tego święta przedstawia Jezusa w białych, lśniących szatach i w aureoli, po jego prawej stronie jest Mojżesz, po lewej Eliasz, a w dole trzech apostołów, którzy są świadkami wydarzenia. Wierni modlą się przy niej, by upamiętnić zdarzenie z Góry Tabor.

Święto w Cerkwi poprzedza całonocne czuwanie, a o północy wierni modlą za zmarłych. Na drugi dzień wierni przynoszą owoce, które są następnie święcone przez proboszcza. To właśnie w okresie, w którym obchodzone jest Preobrażenije Hospodnie po raz pierwszy jabłka, gruszki, czy śliwki zbierane są z drzew. Wyznawcy obrządku greckokatolickiego po liturgii zanoszą je do domów, gdzie robią z nich najróżniejsze ciasta, kompoty czy konfitury.

Obchody na Górce Grabarce


W Polsce główne obchody tego święta odbywają się niedaleko Siemiatycz w województwie podlaskim na Świętej Górze Grabarce, która symbolizuje Górę Tabor. Znajduje się tam monaster żeński Świętych Marty i Marii, oraz trzy cerkwie: Przemienienia Pańskiego, Ikony Matki Bożej „Wszystkich Strapionych Radość” oraz refektarzowa – Zaśnięcia Przenajświętszej Bogurodzicy. Góra Tabor jest miejscem kultowym dla wyznawców obrządku bizantyjskiego. Ma takie same znaczenie jak dla katolików Jasna Góra w Częstochowie, więc w przededniu Przemienienia Pańskiego zbierają się tam pielgrzymi z różnych stron. Potem, tak samo jak w świątyniach prawosławnych w całej Europie, ma miejsce całonocne czuwanie i modlitwa za zmarłych, która na Grabarce odprawiana jest przy cmentarzu.

Wierni na drugi dzień biorą udział w nabożeństwie, które prowadzi zwierzchnik Kościoła prawosławnego w Polsce, ale też obchodzą na kolanach cerkiew Przemienienia Pańskiego i ustawiają na wzgórzu drewniane krzyże intencyjne. Z każdym rokiem jest ich coraz więcej, wśród nich znajdują się m. in. relikty z lat 40. XX wieku. Obowiązkowym punktem do odwiedzenia dla pielgrzymów jest również źródło u podnóża Świętej Góry, z którego piją wodę i obmywają się nią.

W obchodach Przemienienia Pańskiego na Górze Grabarce biorą udział nie tylko najważniejsi duchowni Kościoła wschodniego, ale i przedstawiciele Kościoła katolickiego oraz władz państwowych.

Występowanie Przemienienia Pańskiego w Kościele Prawosławnym w innych latach

DzieńDataNazwa święta
Piątek19.08.2022Prawosławne Przemienienie Pańskie 2022
Sobota19.08.2023Prawosławne Przemienienie Pańskie 2023
Wtorek19.08.2025Prawosławne Przemienienie Pańskie 2025
Środa19.08.2026Prawosławne Przemienienie Pańskie 2026
Czwartek19.08.2027Prawosławne Przemienienie Pańskie 2027
Sobota19.08.2028Prawosławne Przemienienie Pańskie 2028
Niedziela19.08.2029Prawosławne Przemienienie Pańskie 2029
Poniedziałek19.08.2030Prawosławne Przemienienie Pańskie 2030

Inne święta i obchody tego samego dnia w Polsce 🇵🇱 (w tym międzynarodowe)

Święta i obchody na świecie tego samego dnia

Święta i obchody w kolejnych dniach po 19 sierpnia