Spas Miodowy 2024

Do najbliższych obchodów Spasu Miodowego zostało 119 dni, czyli 3 miesiące i 27 dni.

W 2024 roku Spas Miodowy przypada na 14 sierpnia (środa).

14 sierpnia obchodzimy Spas Miodowy, święto o bogatej historii i symbolice, łączące w sobie religijne i ludowe tradycje. W cerkwiach prawosławnych tego dnia święci się miód i wodę, a wierni oddają cześć krzyżowi.

Geneza święta


Spas Miodowy, znane również jako Wyniesienie Świętego Drzewa Krzyża Pańskiego, wywodzi się z Bizancjum, gdzie zostało ustanowione w IX wieku. Początkowo wiązało się z obrzędem obnoszenia relikwii Krzyża Pańskiego ulicami Konstantynopola.

Tradycje religijne


Współcześnie święto zachowało swoje religijne znaczenie. Podczas porannego nabożeństwa krzyż zostaje wyniesiony na środek cerkwi, a wierni oddają mu pokłon. Święcona jest również woda, która według ludowych wierzeń posiada magiczne właściwości i wykorzystywana jest w rytuałach związanych ze żniwami.

Spas Miodowy - czas słodkości


Nazwa "Spas Miodowy" nawiązuje do tradycji święcenia miodu w tym dniu. Aromat miodu towarzyszy wiernym przez cały dzień, a na stołach królują potrawy z jego dodatkiem. Popularnym przysmakiem jest miodownik - ciasto z miodem, cukrem i jajkami.

Spas Miodowy a post


Spas Miodowy przypada w czasie surowego postu przed świętem Zaśnięcia Najświętszej Bogurodzicy. Mimo to, tego dnia dozwolone jest spożywanie miodu, co stanowi słodką ulgę dla łakomczuchów.

Symbolika miodu i maku


Uświęcony miód w ludowej tradycji posiada niezwykłe właściwości. Chroni przed chorobami i urokami, zapewnia dobrobyt i urodzaj. Ważną rolę odgrywa również mak, święcony tego dnia w Rosji, Ukrainie i na Białorusi. Mak ma duże znaczenie w ludowej magii i symbolizuje płodność, szczęście i pomyślność.

W niektórych regionach Polski Spas Miodowy nazywany jest również Pierwszym Spasem lub Makowym Spasem.

Spas Miodowy to wyjątkowe święto, łączące w sobie religijną refleksję, ludowe tradycje i słodkie przyjemności. To czas na świętowanie, dziękczynienie za plony i czerpanie radości z darów natury.