Historia krawatów jest długa i interesująca. Pierwsze krawaty zaobserwowano na szyjach żołnierzy ze słynnej Terakotowej Armii chińskiego cesarza Qin Shi Huanga. Żołnierze na szyjach nosili chusty przypominające kształt krawatu. W XVII wieku król Ludwik XIV podczas dokonywania przeglądu swojego wojska, zauważył ozdobne chusty żołnierzy regimentu chorwackich najemników. Król doceniając element munduru żołnierzy, nazwał regiment Royal Cravattes. Ozdoba weszła na stałe w skład królewskiej garderoby, a specjalny cravatier opiekował się królewskimi krawatami. Wkrótce moda na noszenie krawata pojawiła się w Anglii i całej Europie.
Co ciekawe, krawaty funkcjonowały także pod różnymi nazwami. Na przykład w Polsce w drugiej połowie lat 70. XX wieku krawat handlowo nazywano „zwisem męskim ozdobnym”. Pośrednią przyczyną tej dziwnej nazwy była prowadzona kampania propagująca czystość języka polskiego. W tym czasie próbowano wymyślać polskie odpowiedniki wyrazów pochodzenia obcego. Jednak ta nazwa nie została przyjęta przez społeczeństwo i dziś można nosić krawaty, zamiast zwisu męskiego.
Do dziś sztuka wiązania krawata jest uznawana za niezbędną w przypadku eleganckiego mężczyzny. Eksperci mody męskiej wyróżniają kilkadziesiąt różnych sposobów wiązania krawata, w zależności od jego rodzaju, długości, szerokości i charakteru całego stroju. Również bardzo ważne jest dobranie krawata do sylwetki mężczyzny. Moda stale się zmienia, ale krawaty od wieków są stałym elementem męskiej garderoby.
Zgoda na wykorzystanie Twoich danych osobowych w celach
Spersonalizowane reklamy i treści, pomiar reklam i treści, opinie odbiorców, rozwój produktu
Przechowywanie informacji na urządzeniu lub dostęp do nich
Twoje dane osobowe będą przetwarzane, a informacje z Twojego urządzenia (pliki cookie, unikalne identyfikatory itp.) mogą być wyświetlane i zapisywane przez zewnętrznych dostawców lub im udostępniane. Mogą też być wykorzystywane przez tę witrynę. Niektórzy dostawcy mogą przetwarzać Twoje dane osobowe na podstawie uzasadnionego interesu. Możesz się na to nie zgodzić, zmieniając opcje poniżej. Link umożliwiający wycofanie zgody znajdziesz u dołu tej strony