Historia krawatów jest długa i interesująca. Pierwsze krawaty zaobserwowano na szyjach żołnierzy ze słynnej Terakotowej Armii chińskiego cesarza Qin Shi Huanga. Żołnierze na szyjach nosili chusty przypominające kształt krawatu. W XVII wieku król Ludwik XIV podczas dokonywania przeglądu swojego wojska, zauważył ozdobne chusty żołnierzy regimentu chorwackich najemników. Król doceniając element munduru żołnierzy, nazwał regiment Royal Cravattes. Ozdoba weszła na stałe w skład królewskiej garderoby, a specjalny cravatier opiekował się królewskimi krawatami. Wkrótce moda na noszenie krawata pojawiła się w Anglii i całej Europie.
Co ciekawe, krawaty funkcjonowały także pod różnymi nazwami. Na przykład w Polsce w drugiej połowie lat 70. XX wieku krawat handlowo nazywano „zwisem męskim ozdobnym”. Pośrednią przyczyną tej dziwnej nazwy była prowadzona kampania propagująca czystość języka polskiego. W tym czasie próbowano wymyślać polskie odpowiedniki wyrazów pochodzenia obcego. Jednak ta nazwa nie została przyjęta przez społeczeństwo i dziś można nosić krawaty, zamiast zwisu męskiego.
Do dziś sztuka wiązania krawata jest uznawana za niezbędną w przypadku eleganckiego mężczyzny. Eksperci mody męskiej wyróżniają kilkadziesiąt różnych sposobów wiązania krawata, w zależności od jego rodzaju, długości, szerokości i charakteru całego stroju. Również bardzo ważne jest dobranie krawata do sylwetki mężczyzny. Moda stale się zmienia, ale krawaty od wieków są stałym elementem męskiej garderoby.