Dzień bez Krawata 2022

Obchody Dnia bez Krawata były 32 dni, czyli 1 miesiąc i 2 dni temu.

W 2022 roku obchody Dnia bez Krawata przypadły na 2 czerwca (czwartek).

2 czerwca przez panów obchodzony jest Dzień bez Krawata, zwany także świętem wolnych kołnierzyków. Wielu mężczyzn traktuje krawaty jak zło konieczne, ale większość kobiet uważa, że krawat jest eleganckim dopełnieniem jego stroju. Często kobiety sądzą, że krawaty są odpowiednikiem damskiej torebki i świadczą o szyku oraz klasie męskiej garderoby, ale w Dniu bez Krawata mężczyźni choć na jeden dzień mogą pozbyć się niewygodnego elementu ubioru. W niektórych firmach, panowie w tym dniu mogą pozwolić sobie na mniej formalny strój bez krawata.

Historia krawatów jest długa i interesująca. Pierwsze krawaty zaobserwowano na szyjach żołnierzy ze słynnej Terakotowej Armii chińskiego cesarza Qin Shi Huanga. Żołnierze na szyjach nosili chusty przypominające kształt krawatu. W XVII wieku król Ludwik XIV podczas dokonywania przeglądu swojego wojska, zauważył ozdobne chusty żołnierzy regimentu chorwackich najemników. Król doceniając element munduru żołnierzy, nazwał regiment Royal Cravattes. Ozdoba weszła na stałe w skład królewskiej garderoby, a specjalny cravatier opiekował się królewskimi krawatami. Wkrótce moda na noszenie krawata pojawiła się w Anglii i całej Europie.

Co ciekawe, krawaty funkcjonowały także pod różnymi nazwami. Na przykład w Polsce w drugiej połowie lat 70. XX wieku krawat handlowo nazywano „zwisem męskim ozdobnym”. Pośrednią przyczyną tej dziwnej nazwy była prowadzona kampania propagująca czystość języka polskiego. W tym czasie próbowano wymyślać polskie odpowiedniki wyrazów pochodzenia obcego. Jednak ta nazwa nie została przyjęta przez społeczeństwo i dziś można nosić krawaty, zamiast zwisu męskiego.

Do dziś sztuka wiązania krawata jest uznawana za niezbędną w przypadku eleganckiego mężczyzny. Eksperci mody męskiej wyróżniają kilkadziesiąt różnych sposobów wiązania krawata, w zależności od jego rodzaju, długości, szerokości i charakteru całego stroju. Również bardzo ważne jest dobranie krawata do sylwetki mężczyzny. Moda stale się zmienia, ale krawaty od wieków są stałym elementem męskiej garderoby.

Występowanie Dnia bez Krawata w innych latach

DzieńDataNazwa święta
Wtorek02.06.2020Dzień bez Krawata 2020
Środa02.06.2021Dzień bez Krawata 2021
Piątek02.06.2023Dzień bez Krawata 2023
Niedziela02.06.2024Dzień bez Krawata 2024
Poniedziałek02.06.2025Dzień bez Krawata 2025
Wtorek02.06.2026Dzień bez Krawata 2026
Środa02.06.2027Dzień bez Krawata 2027
Piątek02.06.2028Dzień bez Krawata 2028

Inne święta i obchody tego samego dnia w Polsce 🇵🇱 (w tym międzynarodowe)

Święta i obchody na świecie tego samego dnia

Wielka Brytania 🇬🇧 - Wiosenne Święto Bankowe
Włochy 🇮🇹 - Dzień Republiki Włoskiej
Kalendarz Prawosławny ☦ - Wniebowstąpienie Pańskie

Święta i obchody w kolejnych dniach po 2 czerwca