Do najbliższych obchodów Dnia bez Telefonu Komórkowego zostało 77 dni, czyli 2 miesiące i 16 dni.
W 2025 roku Dzień bez Telefonu Komórkowego przypada na 15 lipca (wtorek).
Wiele osób nie wyobraża sobie dnia bez telefonu komórkowego. Ale istnieje święto, które zachęca do wyłączenia „komórek” na 24 godziny. To Dzień bez Telefonu Komórkowego obchodzony corocznie 15 lipca. Święto zostało zainicjowane przez Internautów i rozsławione przez portale społecznościowe.
Telefony komórkowe towarzyszą nam już wszędzie. W domu, w pracy, w szkole i przed snem użytkownicy potrafią korzystać z telefonu, zwłaszcza, że współczesne „komórki” różnią się od tych sprzed kilku lat. Dziś telefon nie tylko służy do dzwonienia i wysyłania wiadomości, ale posiada dodatkowo wiele funkcji, które umożliwiają na wszechstronne korzystanie z telefonu. I tak dzięki nim może sprawdzić pocztę, zrobić zdjęcie, nagrać lub obejrzeć film, posłuchać muzyki lub wymienić się informacjami na portalach społecznościowych. Ale wraz z rozwojem technologii, niektóre osoby zauważają, że telefon może stać się przyczyną uzależnienia.
Dość niedawno pojawił się termin określający nadmierne korzystanie z telefonu komórkowego, w szczególności przez młode osoby. Według badań naukowych aż 36% młodych osób nie wyobraża sobie jednego dnia bez telefonu, a co czwarty nastolatek wróciłby się po aparat, w przypadku zostawienia go w domu. Dlatego została zainicjowana ogólnopolska kampania społeczna pt: „Uwaga! Fonoholizm!”, która dąży do podejmowania działań na rzecz przeciwdziałania nadmiernemu użytkowania telefonu komórkowego przez młodzież. Kampania skierowana jest do nauczycieli, uczniów oraz rodziców. W jej ramach powstają materiały edukacyjne, służące do zwrócenia szczególnej uwagi na nowe uzależnienie XXI wieku. W akcji biorą udział eksperci w dziedzinie psychologii oraz nowoczesnych form komunikacji. Na podstawie raportu z badań „Młodzież a telefony komórkowe” wynika, że 68% nastolatków traktuje aparaty jako niezbędny element życia codziennego. A uzależnienie od telefonu komórkowego może prowadzić do osłabienia więzi międzyludzkich, zubożenia języka komunikacji, występujących trudności w nawiązywaniu relacji bezpośrednich, zaniku zainteresowań oraz pasji, a przede wszystkim może stać się przyczyną zaburzenia funkcji biologicznych, co w konsekwencji prowadzi do problemów w codziennym życia. Dlatego warto zwrócić szczególną uwagę na zachowanie dziecka i reagować, gdy większość dnia młoda osoba spędza przed ekranem telefonu komórkowego.
