Dzień bez Telefonu Komórkowego 2024

Obchody Dnia bez Telefonu Komórkowego były 9 dni temu.

W 2024 roku obchody Dnia bez Telefonu Komórkowego przypadły na 15 lipca (poniedziałek).

Wiele osób nie wyobraża sobie dnia bez telefonu komórkowego. Ale istnieje święto, które zachęca do wyłączenia „komórek” na 24 godziny. To Dzień bez Telefonu Komórkowego obchodzony corocznie 15 lipca. Święto zostało zainicjowane przez Internautów i rozsławione przez portale społecznościowe.

Telefony komórkowe towarzyszą nam już wszędzie. W domu, w pracy, w szkole i przed snem użytkownicy potrafią korzystać z telefonu, zwłaszcza, że współczesne „komórki” różnią się od tych sprzed kilku lat. Dziś telefon nie tylko służy do dzwonienia i wysyłania wiadomości, ale posiada dodatkowo wiele funkcji, które umożliwiają na wszechstronne korzystanie z telefonu. I tak dzięki nim może sprawdzić pocztę, zrobić zdjęcie, nagrać lub obejrzeć film, posłuchać muzyki lub wymienić się informacjami na portalach społecznościowych. Ale wraz z rozwojem technologii, niektóre osoby zauważają, że telefon może stać się przyczyną uzależnienia.

Dość niedawno pojawił się termin określający nadmierne korzystanie z telefonu komórkowego, w szczególności przez młode osoby. Według badań naukowych aż 36% młodych osób nie wyobraża sobie jednego dnia bez telefonu, a co czwarty nastolatek wróciłby się po aparat, w przypadku zostawienia go w domu. Dlatego została zainicjowana ogólnopolska kampania społeczna pt: „Uwaga! Fonoholizm!”, która dąży do podejmowania działań na rzecz przeciwdziałania nadmiernemu użytkowania telefonu komórkowego przez młodzież. Kampania skierowana jest do nauczycieli, uczniów oraz rodziców. W jej ramach powstają materiały edukacyjne, służące do zwrócenia szczególnej uwagi na nowe uzależnienie XXI wieku. W akcji biorą udział eksperci w dziedzinie psychologii oraz nowoczesnych form komunikacji. Na podstawie raportu z badań „Młodzież a telefony komórkowe” wynika, że 68% nastolatków traktuje aparaty jako niezbędny element życia codziennego. A uzależnienie od telefonu komórkowego może prowadzić do osłabienia więzi międzyludzkich, zubożenia języka komunikacji, występujących trudności w nawiązywaniu relacji bezpośrednich, zaniku zainteresowań oraz pasji, a przede wszystkim może stać się przyczyną zaburzenia funkcji biologicznych, co w konsekwencji prowadzi do problemów w codziennym życia. Dlatego warto zwrócić szczególną uwagę na zachowanie dziecka i reagować, gdy większość dnia młoda osoba spędza przed ekranem telefonu komórkowego.

Występowanie Dnia bez Telefonu Komórkowego w innych latach

DzieńDataNazwa święta
Piątek15.07.2022Dzień bez Telefonu Komórkowego 2022
Sobota15.07.2023Dzień bez Telefonu Komórkowego 2023
Wtorek15.07.2025Dzień bez Telefonu Komórkowego 2025
Środa15.07.2026Dzień bez Telefonu Komórkowego 2026
Czwartek15.07.2027Dzień bez Telefonu Komórkowego 2027
Sobota15.07.2028Dzień bez Telefonu Komórkowego 2028
Niedziela15.07.2029Dzień bez Telefonu Komórkowego 2029
Poniedziałek15.07.2030Dzień bez Telefonu Komórkowego 2030

Inne święta i obchody tego samego dnia w Polsce 🇵🇱 (w tym międzynarodowe)

Święta i obchody w kolejnych dniach po 15 lipca