Dzień Czerwonego Kapturka 2025

Do najbliższych obchodów Dnia Czerwonego Kapturka zostało 240 dni, czyli 7 miesięcy i 28 dni.

W 2025 roku Dzień Czerwonego Kapturka przypada na 19 lipca (sobota).

19 lipca obchodzimy Dzień Czerwonego Kapturka. Chyba każdy wie kim był Czerwony Kapturek. To baśniowa postać, która wywodzi się z podań ludowych, a po raz pierwszy została opisana przez Charles’a Perraulta w 1697 roku w książce „Bajki Babci Gąski”. Od tamtej pory postać uroczego Czerwonego Kapturka zagościła w kulturze i pojawia się w powieściach, filmach czy opowiadaniach dla dzieci.

Baśń o Czerwonym Kapturku związana jest z wieloma interesującymi informacjami. Pewne motywy w opowieści znane są już z czasów wczesnośredniowiecznych. Na przykład dialog między wilkiem a Czerwonym Kapturkiem jest analogią do nordyckiej opowieści z „Eddy starszej” lub nawiązuje do łacińskiej opowieści Egberta z Lieges „Fecudna ratis” z 1023 roku, w której wspomniana jest odnaleziona wśród wilków dziewczynka w czerwonym nakryciu głowy. W czasach średniowiecznej Europy istniały przekazywane ustnie różne wersje o historii Czerwonego Kapturka. We Francji znana była opowieść pod tytułem „Le Capuchon Rouge” , we Włoszech – „La finta nonna” lub w Bułgarii – „Piroska”. Pierwsze wersje baśni o Czerwonym Kapturku znaczenie różniły się od opowieści autorstwa braci Grimm. We wczesnych podaniach to wilk, jako motyw wspólny wszystkich wersji baśni, częstował dziewczynkę mięsem babci, które Czerwony Kapturek nieświadomie spożywał. W innych odmianach baśni, bohaterka sama siebie ratuje lub jest uwodzona przez wilka.

Baśń o Czerwonym Kapturku była interpretowana w aspekcie antropologicznym lub psychoanalitycznym. Badacze podkreślają ścisły związek baśni z ludowymi tradycjami oraz zwyczajami. We wczesnych francuskich wersjach opowieści dziewczynka musiała wybrać drogę wśród ścieżek szpilek i igieł. W tym kontekście szpilki symbolizowały dziewicze życie lub okres dziewczęcości, zaś igły nawiązywały do przewlekania nitki przez jej ucho, albo do kształcenia dziewcząt w kierunku szwaczki, co również oznaczało porzucenie stanu dziewczęcego i przeistoczenie się w kobietę. Czerwony strój dziewczynki nawiązuje do opowieści Egberta z Lieges. Mała dziewczynka w dniu chrztu otrzymuje czerwoną pelerynkę od mężczyzny opiekuna i uradowana prezentem biegnie do lasu. Tam ją porywa wilk i zanosi do swojej watahy. Okazuje się, że zwierzęta nie mogą zjeść ofiary w dzień jej chrztu, a czerwone wdzianko symbolizuje oswajanie dusz pogańskich w postaci dzikich zwierząt.

Każda baśń, nie tylko o Czerwonym Kapturku, posiada swoje źródło oraz różne interpretacje. Warto poznać znaczenie tych opowieści i jeszcze raz zapoznać się ze starymi podaniami, które mogą nabrać nowego sensu.

Występowanie Dnia Czerwonego Kapturka w innych latach

DzieńDataNazwa święta
Środa19.07.2023Dzień Czerwonego Kapturka 2023
Piątek19.07.2024Dzień Czerwonego Kapturka 2024
Niedziela19.07.2026Dzień Czerwonego Kapturka 2026
Poniedziałek19.07.2027Dzień Czerwonego Kapturka 2027
Środa19.07.2028Dzień Czerwonego Kapturka 2028
Czwartek19.07.2029Dzień Czerwonego Kapturka 2029
Piątek19.07.2030Dzień Czerwonego Kapturka 2030
Sobota19.07.2031Dzień Czerwonego Kapturka 2031

Inne święta i obchody tego samego dnia w Polsce 🇵🇱 (w tym międzynarodowe)

Święta i obchody w kolejnych dniach po 19 lipca