Dzień Kawii Domowej 2024

Do najbliższych obchodów Dnia Kawii Domowej zostały 134 dni, czyli 4 miesiące i 12 dni.

W 2024 roku Dzień Kawii Domowej przypada na 16 lipca (wtorek).

Dla niewtajemniczonych dzień kawii domowej może brzmieć nieco zagadkowo, ale wystarczy rozszyfrować czym jest owa kawia. To nic innego jak świnka morska! 16 lipca obchodzimy święto tych sympatycznych zwierząt. Od lat udomowiony w Ameryce Południowej gryzoń jest jednym z najdłużej towarzyszących ludziom, ulubieńcem wielu dzieci i dorosłych.


Świnka morska czy kawia?

Nazewnictwo tego stworzenia to dość zawiła sprawa, bowiem okazuje się, że przez lata nazywanie jej świnką morską było błędne. Tak wynika z wydanej w 2015 roku przez Muzeum i Instytut Zoologii Polskiej Akademii Nauk publikacji „Polskie nazewnictwo ssaków świata”, gdzie znajdziemy określenie kawia domowa. Żeby za bardzo nie wnikać w szczegóły, dawniej nazwę po prostu źle przetłumaczono z języka angielskiego, gdzie oryginalna nazwa to „guinea pig" czyli „świnka gwinejska". Można się jednak pocieszyć, że także w innych językach nazwa ta jest zróżnicowana i nie do końca jasna. W języku hiszpańskim. portugalskim czy włoskim kawia domowa to „mały królik z Indii”, a w niemieckim Meerschweinchen, czyli świnka morska. W tym artykule będziemy używać zamiennie dwóch nazw – nowej i starej. Jedna bowiem bez drugiej się nie obędzie, dla wielu kawia zawsze już będzie świnką.


Dzień kawii domowej

Święto jest inicjatywą Piggles Guinea Pig Rescue, pierwsze obchody miały miejsce 16 lipca 2016 roku. Jego celem jest wspieranie tych małych zwierząt, w tym propagowanie ich najlepszych cech i zachęcanie do adopcji. Dla osób, które mają już pod swoją opieką kawię, to okazja, by ekstra zadbać o swojego pupila. Wiele sklepów zoologicznych organizuje promocje dla świnek, można więc kupić dla nich najróżniejsze akcesoria do klatki, zarówno jeśli chodzi o domki, legowiska, jak i zabawki, np. mostki, tunele, kulki. Warto pamiętać, że zabawki dla świnki morskiej musza być naziemne, gdyż słabo one skaczą. W tym dniu warto też wybrać się do gabinetu weterynaryjnego i zbadać swoją świnkę. Tu także w dniu święta możemy liczyć na zniżkę.

Przy okazji święta osoby używające social media maja okazję do pokazaniu swojego pupila szerszemu gronu. Wszelkie aktywności oznaczane są hashtagiem #GuineaPigAppreciationDay.


Warto wiedzieć

Warto poznać kilka podstawowych informacji o kawii domowej oraz porad, które przydadzą się nam już podczas adopcji.

Kawia to gatunek gryzonia z rodziny kawiowatych (Caviidae). Pochodzi z Ameryki Południowej, została udomowiona przez południowoamerykańskich Indian, na długo przed odkryciem Nowego Świata przez Krzysztofa Kolumba. Indianie wykorzystywali ją do celów kulinarnych, rytualnych a także w medycynie ludowej. Do Europy sprowadzono ją w XVI wieku, w XIX wieku zaczęła być używana jako zwierzę laboratoryjne.

W wieku XX kawia wzięła udział w locie kosmicznym. 9 marca 1961 roku w kosmos wystrzelono statek kosmiczny Korabl-Sputnik 4 – na liście pasażerów oprócz psa, myszy i manekina znalazły się właśnie dwie kawie domowe. Po wykonaniu jednego okrążenia wokół Ziemi wszyscy pasażerowie bezpiecznie wylądowali.

Świnki żyją od 5 do 8 lat, rekordzistką jest Snowball, która zmarła w wieku 15 lat.

Jednym z najważniejszych przesłań dotyczących święta jest zachęcanie do adopcji świnki morskiej. To świetna idea, ale każdy kto chce to zrobić powinien pamiętać na co się pisze. To ograniczy niechlubny proceder kupowania zwierząt i ich zaniedbywania, oddawania czy nawet porzucania. Oto ważniejsze zasady:

- Kawie potrzebują dużo miejsca, dlatego należy się zaopatrzyć w przestronną klatkę.
- Świnki to stworzenia stadne, dlatego dobrze by nasz pupil miał towarzysza. W niektórych sklepach zoologicznych związku z tym można nabyć minimum dwie świnki. Trzeba pamiętać, że pary tej samej płci muszą być trzymane razem, ewentualnie można je wykastrować. Świnki morskie są gotowe do rozmnażania już w wieku 4 tygodni!
- Tak jak u człowieka, właściwe odżywanie ma wpływ na wiele spraw. Świnki powinny jeść dobrej jakości siano, wskazane są też warzywa. Bezwzględnie nie należy podawać mięsa, ani przetworów mlecznych.
- Przed kupnem akcesoriów do zabawy trzeba zorientować się, czy czasem nie zaszkodzą one śwince, np. dużych kołowrotków czy kul spacerowych.

Występowanie Dnia Kawii Domowej w innych latach

DzieńDataNazwa święta
Sobota16.07.2022Dzień Kawii Domowej 2022
Niedziela16.07.2023Dzień Kawii Domowej 2023
Środa16.07.2025Dzień Kawii Domowej 2025
Czwartek16.07.2026Dzień Kawii Domowej 2026
Piątek16.07.2027Dzień Kawii Domowej 2027
Niedziela16.07.2028Dzień Kawii Domowej 2028
Poniedziałek16.07.2029Dzień Kawii Domowej 2029
Wtorek16.07.2030Dzień Kawii Domowej 2030

Inne święta i obchody tego samego dnia w Polsce 🇵🇱 (w tym międzynarodowe)

Święta i obchody w kolejnych dniach po 16 lipca