Dzień Doceniania Pracownika 2025

Do najbliższych obchodów Dnia Doceniania Pracownika zostały 264 dni, czyli 8 miesięcy i 21 dni.

W 2025 roku Dzień Doceniania Pracownika przypada na 7 marca (piątek).

W pracy spędzamy większość swojego życia, niekiedy nawet więcej czasu niż z rodziną. Trzeba jednak zapewnić bliskim warunki do życia, płacić rachunki, zapełnić lodówkę, zatankować samochód. Ten pełen wyrzeczeń tryb życia może jednak nieco osłodzić Employee Appreciation Day, czyli Dzień Doceniania Pracownika.

To nieoficjalne święto narodziło się w 1995 roku, a jego pomysłodawcą był Dr Bob Nelson, założyciel firmy Recognition Professional International. Bob Nelson jest uważany za jednego z wiodących światowych ekspertów w dziedzinie motywacji pracowników, wydajności, zaangażowania. Ten człowiek sprzedał 4 miliony książek na temat zarządzania i motywacji, które zostały przetłumaczone na około 40 języków. Bestseller „1001 sposobów na nagradzanie pracowników” jego autorstwa można tez kupić w Polsce, wystarczy udać się do najbliższej księgarni. Nelson z pewnością więc wiedział co robi, powołując do życia nowe święto. Jego przydomek „Guru of Thank You” mówi zresztą wszystko.

Celem Dnia Uznania Pracowników było docenienie ich codziennej pracy oraz wzmocnienie więzi między pracodawcą a pracownikiem. Są też opinie, że Employee Appreciation Day miało być odpowiedzią na podobne święto dedykowane szefom, czyli National Boss Day. Święto przyjęło się w Stanach Zjednoczonych, Kanadzie i Wielkiej Brytanii i jest obchodzone w pierwszy piątek marca. Warto, by również w Polsce usłyszało o nim jak najwięcej ludzi, szczególnie szefów firm.

Employee Appreciation Day jest okazją, by podziękować pracownikom za pracę i wysiłek wkładany w wykonywanie obowiązków zawodowych. Nierzadko przecież poświęcają oni swój czas, ale i energię, zdrowie. W Stanach Zjednoczonych, Kanadzie i Wielkiej Brytanii święto jest okazją dla menedżerów, szefów firm i działów HR, aby pozwolić pracownikom wyjść wcześniej do domu, podarować im drobne prezenty czy oficjalnie podziękować za pracę. Dobrym zwyczajem jest także zorganizowanie imprezy firmowej, na której nie powinno zabraknąć elementów typowych dla team buildingu. Takie gesty w stronę pracowników na pewno pozytywnie wpłyną na ich morale i zaangażowanie. Niestety, wielu szefów zapomina o tym by właściwie traktować swoich ludzi. Niektórzy uważają, ze skoro płaca im pensję, to wystarczy. Każdy potrzebuje jednak pochwały, dowodu, że jego praca jest widoczna i potrzebna. W dzisiejszych czasach dobry pracownik jest na wagę złota, warto więc o niego dbać. Zwłaszcza że konkurencja nie śpi…

Występowanie Dnia Doceniania Pracownika w innych latach

DzieńDataNazwa święta
Piątek03.03.2023Dzień Doceniania Pracownika 2023
Piątek01.03.2024Dzień Doceniania Pracownika 2024
Piątek06.03.2026Dzień Doceniania Pracownika 2026
Piątek05.03.2027Dzień Doceniania Pracownika 2027
Piątek03.03.2028Dzień Doceniania Pracownika 2028
Piątek02.03.2029Dzień Doceniania Pracownika 2029
Piątek01.03.2030Dzień Doceniania Pracownika 2030
Piątek07.03.2031Dzień Doceniania Pracownika 2031

Inne święta i obchody tego samego dnia w Polsce 🇵🇱 (w tym międzynarodowe)

Święta i obchody na świecie tego samego dnia

Święta i obchody w kolejnych dniach po 7 marca