Dzień Kobiet 2019

Do najbliższych obchodów Dnia Kobiet zostało 81 dni, czyli 2 miesiące i 22 dni.

W 2019 roku Dzień Kobiet przypada na 8 marca (piątek).

Corocznie Dzień Kobiet obchodzony jest 8 marca jako upamiętnienie ofiar walki o równouprawnienie kobiet. Święto zostało ustanowione w 1910 roku. Pierwotne święto podobne do Dnia Kobiet było obchodzone w czasach starożytnego Rzymu. Święto zwane było Matronalią i przypadało na pierwszy tydzień marca. Matronalia związane były z początkiem nowego roku oraz macierzyństwem i płodnością. W tym dniu mężowie wręczali partnerkom prezenty i spełniali ich życzenia.

Międzynarodowy Dzień Kobiet wywodzi się z ruchów robotniczych w Ameryce Północnej i Europie. Pierwsze obchody Narodowego Dnia kobiet miały miejsce 28 lutego 1909 roku. Rok później Międzynarodówka Socjalistyczna w Kopenhadze ustanowiła obchodzony na całym świecie Dzień Kobiet, który miał przyczynić się do głoszenia idei praw kobiet oraz budowania społecznego wsparcia dla powszechnych praw wyborczych dla kobiet. W konferencji uczestniczyło ponad 100 kobiet z 17 krajów, w tym trzy uczestniczki po raz pierwszy wybrane do Parlamentu Fińskiego.

Z każdym rokiem do obchodów Międzynarodowego Dnia Kobiet przyłączały się kolejne państwa. 19 marca 1911 roku święto obchodzono w Austrii, Danii, Niemczech i Szwajcarii. W trakcie obchodów, kobiety domagały się prawa do głosowania i obejmowania stanowisk publicznych. Uczestniczki protestowały przeciw dyskryminacji w miejscu pracy i braku prawa do rozwoju zawodowego.
W czasie Międzynarodowego Dnia Kobiet również odbywały się demonstracje antywojenne. W latach 1913 i 1914 święto obchodzono po raz pierwszy w Rosji. Manifestacje odbyły się w ostatnią niedzielę lutego, co według kalendarza gregoriańskiego miało miejsce 8 marca. Data corocznych obchodów została przyjęta w wielu krajach.

W czasach PRL-u uroczyście obchodzono Dzień Kobiet. W tym dniu publikowano portrety kobiet z różnych sektorów życia gospodarczego zgodnie z opinią Władysława Gomułki, że „nie ma dziś w Polsce dziedziny, w której kobiety nie odgrywałyby ważnej roli". Władze komunistyczne dążyły do podkreślenia roli kobiety w rozwoju gospodarki państwa jako symbolu przywiązania do Państwa Ludowego. Dzień Kobiet był obowiązkowo obchodzony w zakładach pracy oraz w instytucjach oświatowych. W tym dniu wręczano kobietom przedmioty codziennego użytku, na przykład rajstopy, ręczniki czy mydła.

Współcześnie Dzień Kobiet jest oficjalnym świętem, miedzy innymi w Albanii, Armenii, Białorusi, Brazylii, Rumunii, we Włoszech czy w Rosji. W tym dniu mężczyźni wręczają kobietom kwiaty, drobne upominki lub słodycze.