Dzień Wiedzy o Dysocjacyjnych Zaburzenia Osobowości 2025

Do najbliższych obchodów Dnia Wiedzy o Dysocjacyjnych Zaburzenia Osobowości zostały 253 dni, czyli 8 miesięcy i 10 dni.

W 2025 roku Dzień Wiedzy o Dysocjacyjnych Zaburzenia Osobowości przypada na 5 marca (środa).

5 marca mamy okazję dowiedzieć się więcej o chorobie, jaką nazywamy dysocjacyjnym zaburzeniem osobowości albo osobowością mnogą. Choroba, którą znamy głównie z filmów albo książek o psychopatach może dotyczyć nawet 10% populacji


Większość pacjentów jest niezdiagnozowana

Ponieważ choroba ma szeroką gamę objawów i jest stosunkowo niedawno odkryta, to szacuje się, że zdiagnozowanych jest tylko 2 % pacjentów. Realna liczba chorych może wynosić nawet 10%. Pochodzenie choroby nie jest do końca znane, ale wiąże się je z przebytą traumą. Dysocjacja jest mechanizmem obronnym i często występuje u osób, nad którymi znęcano się w dzieciństwie, które brały udział w wojnie itp. Często występuje wraz z PTSD (zespół stresu pourazowego) i depresją. Pacjenci chorzy na zaburzenia osobowości mogą mieć od 2 do nawet kilkudziesięciu osobowości, cierpieć na zaniki pamięci, brak odczuwania emocji i uczucie przebywania poza ciałem. Choroba częściej dotyka kobiet.


Osoby z mnogą osobowością mogą doświadczyć fugi dysocjacyjnej – okresu, podczas którego funkcjonują normalnie, mogą w tym czasie podróżować, rzucić pracę, zabić kogoś, a potem kompletnie o tym nie pamiętać. Różne osobowości nie są świadomie swojego istnienia i mogą się od siebie diametralne różnić pod względem wieku, płci, wyznania, orientacji, rasy. Główną formą leczenia jest psychoterapia, która ma na celu zintegrowanie osobowości.


Chociaż w filmach, serialach i książkach osoby cierpiące na tę chorobę są przedstawione jako psychopaci i często mordercy (takie przypadki też się zdarzają), to niektórzy chorzy żyją w zgodzie ze swoimi osobowościami. Przykładem może być artystka z Wielkiej Brytanii Kim Noble, która posiada aż 20 osobowości. Jedną jest chłopiec Diabalus znający łacinę, drugą dziewczynka cierpiąca na anoreksję. Artystka twierdzi, że w ciągu dnia pojawiają się 3-4 osobowości, przez co w ciągu dnia potrafi np. wielokrotnie się przebierać. Artystka posiada córkę Emmy, ale nie wie kto jest ojcem i nie pamięta okresu ciąży i porodu. Wszystkie osobowości dobrze jednak traktują Emmy. Lekarze próbują wyleczyć artystkę, jednak nie udało im się połączyć osobowości.


Dowiedz się więcej o dysocjacyjnym zaburzeniu osobowości

Jest to jedna z bardziej fascynujących chorób, na której temat powstało wiele twórczości. Jeżeli chcemy znaleźć informacje naukowe, to polecamy książki i publikacje. Jeżeli wolimy wersję bardziej „hollywoodzką”, to temat został poruszony w wielu filmach, np. „Wyspa tajemnic” z Leonardo DiCaprio, czy „Split”.

Występowanie Dnia Wiedzy o Dysocjacyjnych Zaburzenia Osobowości w innych latach

DzieńDataNazwa święta
Niedziela05.03.2023Dzień Wiedzy o Dysocjacyjnych Zaburzenia Osobowości 2023
Wtorek05.03.2024Dzień Wiedzy o Dysocjacyjnych Zaburzenia Osobowości 2024
Czwartek05.03.2026Dzień Wiedzy o Dysocjacyjnych Zaburzenia Osobowości 2026
Piątek05.03.2027Dzień Wiedzy o Dysocjacyjnych Zaburzenia Osobowości 2027
Niedziela05.03.2028Dzień Wiedzy o Dysocjacyjnych Zaburzenia Osobowości 2028
Poniedziałek05.03.2029Dzień Wiedzy o Dysocjacyjnych Zaburzenia Osobowości 2029
Wtorek05.03.2030Dzień Wiedzy o Dysocjacyjnych Zaburzenia Osobowości 2030
Środa05.03.2031Dzień Wiedzy o Dysocjacyjnych Zaburzenia Osobowości 2031

Inne święta i obchody tego samego dnia w Polsce 🇵🇱 (w tym międzynarodowe)

Święta i obchody na świecie tego samego dnia

Święta i obchody w kolejnych dniach po 5 marca