Dzień Barbie 2023

Obchody Dnia Barbie były 84 dni, czyli 2 miesiące i 23 dni temu.

W 2023 roku obchody Dnia Barbie przypadły na 9 marca (czwartek).

Najsłynniejsza lalka świata swoje święto obchodzi zaraz po Dniu Kobiet, a więc 9 marca. Z tej okazji warto poznać jej historię, w końcu Barbie to marzenie wielu małych dziewczynek.

Historia lalki Barbie

Barbie to pomysł Ruth Handler– Amerykanka zainspirowała się zabawami swojej córki, która przypisywała role dorosłych papierowym lalkom. W tych czasach większość zabawek tego typu imitowała niemowlęta, Handler liczyła więc, że „dorosła" lalka zdobędzie popularność. Nie zyskała jednak aprobaty swojego męża Elliota, współzałożyciela firmy zabawkarskiej Mattel. Wszystko zmieniło się w 1956 roku, kiedy Ruth Handler wraz z dziećmi przebywała w Niemczech i kupiła popularne w tym kraju kobiece lalki Bild Lilli. Po powrocie wraz ze swoimi zdobyczami ponownie pojawiła się w firmie Mattel, tym razem lalka wzbudziła zainteresowanie. Przy pomocy inżyniera Jacka Ryana zaprojektowano nową zabawkę i nadano jej imię Barbie, po córce Ruth – Barbarze.

Gwiazdorskie życie Barbie

Kobieta przedstawiła ją światu 9 marca 1959 roku na nowojorskich targach zabawek. I tak niechciana początkowo lalka zaczęła robić ogromną karierę. Stała się jedną z najpopularniejszych zabawek na świecie, w prywatnym życiu także układa się jej znakomicie. Jak na gwiazdę przystało, mieszka w słonecznym Malibu, ma liczne grono przyjaciółek, licencję pilota, a w jej garażu znajdują się różowe kabriolety, przyczepy i jeepy. Barbie startowała nawet kilka razy w wyborach prezydenckich USA.

Barbie ma też poukładane życie rodzinne – dobre stosunki z rodzicami Georgem i Margaret oraz rodzeństwem. Od 1961 roku tworzy idealną niemal parę z równie słynnym chłopakiem Kenem, choć trzeba wiedzieć, że w ich związku nie zabrakło kryzysu. Para zerwała ze sobą w walentynki 2004 roku, wrócili jednak do siebie równe siedem lat później, oczywiście również w święto zakochanych. W tym czasie Barbie spotykała się z surferem Blaine’em. W życiu ikony firmy Mattel jest również miejsce na zwierzaki, tych miała około 50, w tym psa, kota, pandę czy nawet lwiątko.

Dzień Barbie

Barbie Day, czyli Dzień Barbie przypada 9 marca, czyli w rocznicę pojawienia się jej na targach w Nowym Jorku. Jak świętować to wydarzenie? Jest to przede wszystkim pole do popisu dla dziewczyn. Warto przejrzeć stary kufer z zabawkami i nieco odświeżyć lalkę, która dawniej była nieodłącznym towarzyszem zabaw. Dla kobiet, które mają dzieci to świetna okazja, by wspólnie się pobawić, zorganizować przyjęcie urodzinowe Barbie czy obejrzeć jedną z licznych produkcji telewizyjnych z udziałem amerykańskiej gwiazdy. Z koeli największe fanki Barbie powinny udać się do Montrealu w Kanadzie, gdzie znajduje się Muzeum Barbie.

Występowanie Dnia Barbie w innych latach

DzieńDataNazwa święta
Wtorek09.03.2021Dzień Barbie 2021
Środa09.03.2022Dzień Barbie 2022
Sobota09.03.2024Dzień Barbie 2024
Niedziela09.03.2025Dzień Barbie 2025
Poniedziałek09.03.2026Dzień Barbie 2026
Wtorek09.03.2027Dzień Barbie 2027
Czwartek09.03.2028Dzień Barbie 2028
Piątek09.03.2029Dzień Barbie 2029

Inne święta i obchody tego samego dnia w Polsce 🇵🇱 (w tym międzynarodowe)

Święta i obchody na świecie tego samego dnia

Święta i obchody w kolejnych dniach po 9 marca