A kiedy powstał pierwszy hot dog? Historia słynnej bułki z parówką rozpoczęła się we Frankfurcie i tam w 1987 roku świętowano 500-lecie hot doga. Również powszechnie uważa się, że w tej miejscowości zostały wynalezione kiełbaski frankfuterki, które tradycyjnie stanowiły najważniejszą część hot doga. W krajach anglojęzycznych kanapka nazywana była frankfurter oraz wiener i choć została wynaleziona na kontynencie europejskim, to największą popularność zdobyła w Stanach Zjednoczonych. W XIX wieku do Ameryki Północnej licznie przybywali imigranci, wśród których był Niemiec Charles Feltman. Imigrant w 1871 roku otworzył na Coney Island pierwszą budkę z dachshundem w bułce mlecznej i w ciągu roku sprzedał 3684 takich dań. Choć niektórzy uważają, że przed Feltmanem już w latach 60. XIX wieku inny Niemiec sprzedawał podobne potrawy. W 1893 roku za sprawą ostatniej wystawy światowej w XIX wieku nastąpiło duże spopularyzowanie hot dogów. Organizatorzy chcąc zaspokoić potrzeby tłumu, otworzyli setki stanowisk z bułkami z parówkami.
Według innej wersji hot dog został wynaleziony w 1904 roku przez Bawarczyka Antona Feuchtwangera, który sprzedawał swoje dania na Wystawie o Zakupie Luizjany. Początkowo pożyczał kupującym białe rękawiczki do trzymania gorących parówek, ale gdy większość rękawiczek nie wracała do właściciela, to Feuchtwanger wraz z szwagrem piekarzem przygotowali parówki w bułce.
Ale dlaczego bułka z parówką została nazwana hot dogiem? Istnieje kilka wersji genezy tej nazwy. Według popularnej legendy w 1901 roku właściciel stoisk Harry Stevens poszukując nowej oferty produktów, które pomogłyby w ratowaniu jego biznesu, polecił swoim pracownikom zakupienie bułek i parówek, które później sprzedawano wprost z garnków z gorącą wodą. Sprzedawcy chcąc zachęcić do kupna dania, krzyczeli: „They're red hot! Get your dachshund sausages while they're red hot (Rozgrzane do czerwoności! Kupujcie jamniki póki są gorące!)”. W tym czasie rysownik Tad Dorgan wykonał rysunek sprzedawanych bułek, ale nie będąc pewnym poprawnego zapisu słowa „dachshund”, postanowił napisać „hot dog”. Według innego podania hot dogi zawdzięczają swoją nazwę z kawałów o Niemcach, którzy nazywali małe psy i kiełbaski „dachshund”.
Jednak nazwa hot dog upowszechniła się dopiero podczas II wojny światowej, kiedy to w USA zaczęto unikać słów kojarzących się z III Rzeszą. I tak wyraz „hot dog” zastąpił dotychczasowego „franfurtera”. W Polsce hot dogi nie są aż tak popularne jak za oceanem, choć występują różne kulinarne wersje bułki z parówki. Hot dogi w kraju nad Wisłą pojawiły się w latach 80. XX wieku, ale w czasach PRL-u, gdy mięso było towarem luksusowym to oferowano hot dogi w wersji skromniejszej – bułka bez parówki. Zamiast słynnej kiełbaski, do bułki wlewano masę cebulowo-pieczarkową. Prawdziwe hot dogi dopiero pojawiły się po zmianie ustrojowej i zniesieniu reglamentacji na produkty mięsne. Dziś można je kupić wszędzie – w barach, na stacjach benzynowych, obiektach sportowych czy restauracjach.
Wiele wskazuje na to, że Dzień Hot Doga w dniu 4 lipca, to typowo polskie święto. Niektóre portale nazywają nawet ten dzień "światowym" lub "międzynarodowym". W USA, ojczyźnie Hot Dogów, bułka z parówką ma swoje lokalne święta w różnych porach roku, zależnie od rejonu i lokalnych okazji i festynów. Oczywiście 4 lipca w USA zjada się bardzo dużo hot dogów, bo właśnie tego dnia Amerykanie celebrują Dzień Niepodległości. A jedna z grup zawodowych pod nazwą National Hot Dog and Sausage Council wyznaczyła lipiec na miesiąc hot dogów.