Dzień Hot Doga 2025

Do najbliższych obchodów Dnia Hot Doga zostało 225 dni, czyli 7 miesięcy i 13 dni.

W 2025 roku Dzień Hot Doga przypada na 4 lipca (piątek).

Coroczne Święto Hot Doga jest doskonałą okazją do spróbowania tradycyjnego, amerykańskiego przysmaku i poznania historii powstania „gorącego psa”. Obchody Dnia Hot Doga zostały zapoczątkowane w 1916 roku, gdy bar Nathan's Famous na Surf Avenue w Nowym Jorku zorganizował pierwszy konkurs na najszybsze jedzenie hot dogów. Od tej chwili każdego roku miłośnicy bułki z parówką biorą udział w konkursie „Nathan's Famous Fourth of July International Hot Dog Eating Contest”, inicjowanym przez kultowy bar. W 1916 roku pierwszy zwycięzca zawodów w 10 minut zjadł 13 hot dogów, zaś współczesne rekordy należą do Amerykanina Joey'a Chestnut’a, który potrafi pochłonąć 70 bułek w ciągu 10 minut.

A kiedy powstał pierwszy hot dog? Historia słynnej bułki z parówką rozpoczęła się we Frankfurcie i tam w 1987 roku świętowano 500-lecie hot doga. Również powszechnie uważa się, że w tej miejscowości zostały wynalezione kiełbaski frankfuterki, które tradycyjnie stanowiły najważniejszą część hot doga. W krajach anglojęzycznych kanapka nazywana była frankfurter oraz wiener i choć została wynaleziona na kontynencie europejskim, to największą popularność zdobyła w Stanach Zjednoczonych. W XIX wieku do Ameryki Północnej licznie przybywali imigranci, wśród których był Niemiec Charles Feltman. Imigrant w 1871 roku otworzył na Coney Island pierwszą budkę z dachshundem w bułce mlecznej i w ciągu roku sprzedał 3684 takich dań. Choć niektórzy uważają, że przed Feltmanem już w latach 60. XIX wieku inny Niemiec sprzedawał podobne potrawy. W 1893 roku za sprawą ostatniej wystawy światowej w XIX wieku nastąpiło duże spopularyzowanie hot dogów. Organizatorzy chcąc zaspokoić potrzeby tłumu, otworzyli setki stanowisk z bułkami z parówkami.

Według innej wersji hot dog został wynaleziony w 1904 roku przez Bawarczyka Antona Feuchtwangera, który sprzedawał swoje dania na Wystawie o Zakupie Luizjany. Początkowo pożyczał kupującym białe rękawiczki do trzymania gorących parówek, ale gdy większość rękawiczek nie wracała do właściciela, to Feuchtwanger wraz z szwagrem piekarzem przygotowali parówki w bułce.

Ale dlaczego bułka z parówką została nazwana hot dogiem? Istnieje kilka wersji genezy tej nazwy. Według popularnej legendy w 1901 roku właściciel stoisk Harry Stevens poszukując nowej oferty produktów, które pomogłyby w ratowaniu jego biznesu, polecił swoim pracownikom zakupienie bułek i parówek, które później sprzedawano wprost z garnków z gorącą wodą. Sprzedawcy chcąc zachęcić do kupna dania, krzyczeli: „They're red hot! Get your dachshund sausages while they're red hot (Rozgrzane do czerwoności! Kupujcie jamniki póki są gorące!)”. W tym czasie rysownik Tad Dorgan wykonał rysunek sprzedawanych bułek, ale nie będąc pewnym poprawnego zapisu słowa „dachshund”, postanowił napisać „hot dog”. Według innego podania hot dogi zawdzięczają swoją nazwę z kawałów o Niemcach, którzy nazywali małe psy i kiełbaski „dachshund”.

Jednak nazwa hot dog upowszechniła się dopiero podczas II wojny światowej, kiedy to w USA zaczęto unikać słów kojarzących się z III Rzeszą. I tak wyraz „hot dog” zastąpił dotychczasowego „franfurtera”. W Polsce hot dogi nie są aż tak popularne jak za oceanem, choć występują różne kulinarne wersje bułki z parówki. Hot dogi w kraju nad Wisłą pojawiły się w latach 80. XX wieku, ale w czasach PRL-u, gdy mięso było towarem luksusowym to oferowano hot dogi w wersji skromniejszej – bułka bez parówki. Zamiast słynnej kiełbaski, do bułki wlewano masę cebulowo-pieczarkową. Prawdziwe hot dogi dopiero pojawiły się po zmianie ustrojowej i zniesieniu reglamentacji na produkty mięsne. Dziś można je kupić wszędzie – w barach, na stacjach benzynowych, obiektach sportowych czy restauracjach.

Wiele wskazuje na to, że Dzień Hot Doga w dniu 4 lipca, to typowo polskie święto. Niektóre portale nazywają nawet ten dzień "światowym" lub "międzynarodowym". W USA, ojczyźnie Hot Dogów, bułka z parówką ma swoje lokalne święta w różnych porach roku, zależnie od rejonu i lokalnych okazji i festynów. Oczywiście 4 lipca w USA zjada się bardzo dużo hot dogów, bo właśnie tego dnia Amerykanie celebrują Dzień Niepodległości. A jedna z grup zawodowych pod nazwą National Hot Dog and Sausage Council wyznaczyła lipiec na miesiąc hot dogów.

Występowanie Dnia Hot Doga w innych latach

DzieńDataNazwa święta
Wtorek04.07.2023Dzień Hot Doga 2023
Czwartek04.07.2024Dzień Hot Doga 2024
Sobota04.07.2026Dzień Hot Doga 2026
Niedziela04.07.2027Dzień Hot Doga 2027
Wtorek04.07.2028Dzień Hot Doga 2028
Środa04.07.2029Dzień Hot Doga 2029
Czwartek04.07.2030Dzień Hot Doga 2030
Piątek04.07.2031Dzień Hot Doga 2031

Święta i obchody na świecie tego samego dnia

Święta i obchody w kolejnych dniach po 4 lipca