Motylom zawdzięczamy warzywa i owoce, które spożywamy. To właśnie te piękne owady obok pszczół zapylają najwięcej roślin. Zawdzięczamy im też jedwab. Rozróżniamy aż 170 tysięcy gatunków, z czego w Polsce żyje 3156 z nich. Część nich nie jest pomocna w życiu człowieka, a wręcz na odwrót – motyle często są uważane za szkodniki. Mogą zniszczyć uprawy zboża, ziemniaków, buraków czy tytoniu. Nawet znany w Polsce bielinek kapustnik, a raczej jego gąsienice, żerują na liściach kapusty i rzepaku.
Motyle różnią się od siebie rozmiarem i wyglądem. Niektóre mają piękne, tropikalne kolory, albo wzory przypominające te, które znamy z wybiegów. Okazuje się, że bajeczne kolory motyli to tylko iluzja. Same skrzydła są pozbawione barw. Kolory, które widzimy to zasługa pewnego rodzaju łusek, którymi są pokryte motyle. Motyle takie jak polski strużnik czy tęczowiec, albo tropikalny Morpho mają bezbarwne łuski. Są one częściowe wypełnione powietrzem, dzięki czemu działają jak pryzmat – dzięki temu mają różne kolory, w zależności od tego, pod jakim kątem się na nie patrzy. Specjaliści od nanotechnologii chcieliby skopiować ten mechanizm, ale na razie nam jeszcze do tego daleko.
Motyle, chociaż wydają się kruche i delikatne, są w rzeczywistości bardzo wytrzymałe. Potrafią pokonać takie same odległości jak ptaki. Amerykańskie monarchy np. przebywają podróż z Kanady do Meksyku.
W Dzień Motyla w Polsce odbywa się akcja Motyle dla hospicjum. Tego dnia na ulicach można spotkać kwestionariuszy, który zbierają pieniądze na Hospicjum Palium w Poznaniu. Przy okazji odbywają się też wystawy, aukcje i koncerty.
Dowiedz się więcej o motylach i ułatw im życie
Motyle skrywają jeszcze wiele innych tajemnic, które warto poznać, np. oglądając o nich filmy dokumentalne. Można je też odwiedzić w zoo, bo tylko tam możemy poobserwować tropikalne gatunki. Jeżeli chcemy przyczynić się do dobrobytu motyli, możemy zasadzić w swoim ogródku kwiaty – będą one cieszyły i nasze oko i przylatujące owady. Jeżeli mamy taką możliwość, to możemy też wesprzeć hospicjum.