Światowy Dzień Nerek 2022

Obchody Światowego Dnia Nerek były 71 dni, czyli 2 miesiące i 10 dni temu.

W 2022 roku obchody Światowego Dnia Nerek przypadły na 10 marca (czwartek).

Światowy Dzień Nerek (World Kidney Day) został zainicjowany przez Międzynarodowe Towarzystwo Nefrologiczne i Międzynarodową Federację Fundacji Nerek w 2006 roku. Corocznie obchodzony jest w drugi czwartek marca w ponad 100 krajach na całym świecie. Celem Światowego Dnia Nerek jest podniesienie świadomości społeczeństwa na temat choroby nerek oraz ich ważnej roli w prawidłowym funkcjonowaniu organizmu. W tym Dniu inicjowane są bezpłatne badania profilaktyczne, happeningi, konferencje prasowe, akcje edukacyjne zachęcające do regularnych badań.

W Polsce organizatorem obchodów Światowego Dnia Nerek jest Stowarzyszenie Nefrologia Polska wraz z pozostałymi stowarzyszeniami zrzeszającymi osoby cierpiące na choroby nerek. Każdego roku w ramach World Kidney Day ustalane jest hasło, które skupia się na konkretnym zagadnieniu związanym z nerkami. Wśród dotychczasowych sloganów były m. in.

- Nerki starzeją się dokładnie tak jak Ty
- Chroń swoje nerki, dbaj o swoje serce
- Chroń swoje nerki, kontroluj cukrzycę
- Czy twoje nerki są w porządku?
- Choroba nerek i dzieciństwo - Działaj na czas, aby temu zapobiec
- Nerki i zdrowie kobiet
- Choroba nerek i otyłość.

Przewlekła Choroba Nerek dotyka osoby w każdym wieku, ale powyżej 60 roku życia zwiększa się ryzyko zachorowania. Z tej przyczyny osoby starsze zachęcane są do regularnego wykonywania raz w roku badań profilaktycznych. Badania obejmują stan moczu oraz poziom filtracji kłębuszkowej. Należy pamiętać, że Przewlekła Choroba Nerek w początkowych stadiach nie daje żadnych objawów, które mogą zaniepokoić chorego. Nieleczona choroba nerek prowadzi do zatrucia organizmu przez toksyny, które uszkadzają prawie wszystkie narządy. Wzrasta również ryzyko miażdżycy i chorób serca. Do grupy zwiększonego ryzyka choroby należą osoby z cukrzycą, nadciśnieniem, chorobami nerek ujawnionymi w rodzinie oraz osoby w wieku powyżej 60 roku życia.

Niestety, jak pokazują liczne badania, świadomość społeczna o niewydolności nerek wciąż jest bardzo niska. A choroba nerek dotyka coraz większej liczby osób w każdym wieku. Obecnie na problemy z nerkami cierpi około 500 mln osób na całym świecie, co oznacza, że jedna osoba na dziesięć zauważyła zaburzone funkcjonowanie nerek. Dlatego Światowy Dzień Nerek jest okazją do upowszechnienia wiedzy dotyczącej roli tak ważnego narządu wewnętrznego oraz zachęcenia do wykonywania badań profilaktycznych.

Od 2021 r. w Polsce obchodzony jest także Ogólnopolski Dzień Osób Dializowanych - święto ustanowione na dzień rocznicy pierwszej hemodializy w Polsce.

Występowanie Światowego Dnia Nerek w innych latach

DzieńDataNazwa święta
Czwartek12.03.2020Światowy Dzień Nerek 2020
Czwartek11.03.2021Światowy Dzień Nerek 2021
Czwartek09.03.2023Światowy Dzień Nerek 2023
Czwartek14.03.2024Światowy Dzień Nerek 2024
Czwartek13.03.2025Światowy Dzień Nerek 2025
Czwartek12.03.2026Światowy Dzień Nerek 2026
Czwartek11.03.2027Światowy Dzień Nerek 2027
Czwartek09.03.2028Światowy Dzień Nerek 2028

Inne święta i obchody tego samego dnia w Polsce 🇵🇱 (w tym międzynarodowe)

Święta i obchody na świecie tego samego dnia

Kalendarz Prawosławny ☦ - Wielki Post

Święta i obchody w kolejnych dniach po 10 marca