Dzień Radcy Prawnego 2024

Do najbliższych obchodów Dnia Radcy Prawnego zostało 18 dni.

W 2024 roku Dzień Radcy Prawnego przypada na 6 lipca (sobota).

6 lipca radcy prawni z całego kraju obchodzą swoje święto. Dla nich jest to okazja, by spotkać się w gronie kolegów i koleżanek po fachu, wymienić doświadczeniami oraz odpocząć od codziennych obowiązków. Z kolei osoby postronne mogą dowiedzieć się nieco więcej o ich zawodzie, choćby przedsiębiorcy, dla których dobra porada może być na wagę złota.

Kim jest radca prawny?

Niektórzy mylą ich z adwokatami, ale spostrzegawczy człowiek od razu zauważy różnice w ubiorze. Radcy mają błękitne pliski, natomiast adwokaci zielone (prokuratorzy czerwone, a sędziowie fioletowe). Profesje te różnią się również jeśli chodzi o kompetencje. Adwokat może reprezentować mordercę, być obrońcą w procesach karnych i karnych skarbowych. Klientami radcy prawnego są natomiast ludzie, firmy, organizacje i instytucje, które potrzebują pomocy prawnej nieco mniejszego kalibru. Są to np. porady w sprawach administracyjnych, cywilnych, gospodarczych i pracowniczych. Radca sporządza np. opinie prawne, projekty aktów prawnych, sprawdza legalność poszczególnych umów czy transakcji. Przedstawiciel tego zawodu reprezentuje także klienta przed różnymi urzędami i sądami w charakterze pełnomocnika lub obrońcy, w tym przed Sądem Najwyższym, Trybunałem Konstytucyjnym, Naczelnym Sądem Administracyjnym, czy Europejskim Trybunałem Praw Człowieka.


Obchody święta

Święto zostało ustanowione przez Krajową Radę Radców Prawnych w 2011 roku na pamiątkę przyjęcia przez Sejm 6 lipca 1982 roku ustawy o radcach prawnych. Celem tej inicjatywy jest integracja radcowskiej społeczności, która ma służyć nawiązywaniu szerokich kontaktów z środowiskami lokalnymi i krajowymi.

Dzień Radcy Prawnego ma służyć przede wszystkim dobrej zabawie, więc przedstawiciele tego zawodu co roku spotykają się i wspólnie obchodzą święto. W zależności od miasta organizowane są różne wydarzenia, np. pikniki rodzinne, bankiety, koncerty, loterie z nagrodami, wernisaże, zawody sportowe i wiele innych.


Historia zawodu

Zawód radcy prawnego jest stosunkowo młodą profesją. Jego historię można podzielić na trzy etapy. Pierwszy datuje się na 3 grudnia 1961, kiedy Rada Ministrów wydała uchwałę w sprawie obsługi prawnej przedsiębiorstw państwowych, zjednoczeń oraz banków państwowych. Rząd odgórnie nakazał więc tym podmiotom korzystanie z usług prawnych wyłącznie radców prawnych zatrudnianych przez te jednostki. Drugi ważny moment dla przedstawicieli tego zawodu przypada na 6 lipca 1982, kiedy to Sejm PRL uchwalił wspomnianą ustawę o radcach prawnych. Trzecie przełomowe wydarzenie to uchwalenie ustawy z dnia 23 grudnia 1988 roku o działalności gospodarczej. Artykuł 24 tego dokumentu wymienia udzielanie pomocy prawnej jako jeden z rodzajów działalności gospodarczej.

Obecnie samorząd radcowski jest największym samorządem prawniczym w naszym kraju, zrzesza ponad 41 tys osób, w tym ponad 31 tysięcy radczyń i radców prawnych oraz ponad 10 tysięcy aplikantów.


Warto korzystać z usług specjalisty

Czego można życzyć radcom prawnym z okazji święta? Oprócz skutecznych działań, przede wszystkim świadomości w społeczeństwie na temat ich usług. Wiele osób uważa, że porady prawne można znaleźć w internecie i w razie potrzeby bardziej opłacalne jest włączyć komputer niż udać się do specjalisty. To sytuacja podobna trochę do dolegliwości zdrowotnych. Sprawdzamy czemu boli nas głowa, a według internetowych porad jest to rak mózgu. W jednym i drugim przypadku powinniśmy po prostu korzystać z porad profesjonalistów, jeśli chcemy wiarygodnej opinii. Na przykład zaniechanie kwestii prawnych przez przedsiębiorców może doprowadzić do dużych strat finansowych.

Występowanie Dnia Radcy Prawnego w innych latach

DzieńDataNazwa święta
Środa06.07.2022Dzień Radcy Prawnego 2022
Czwartek06.07.2023Dzień Radcy Prawnego 2023
Niedziela06.07.2025Dzień Radcy Prawnego 2025
Poniedziałek06.07.2026Dzień Radcy Prawnego 2026
Wtorek06.07.2027Dzień Radcy Prawnego 2027
Czwartek06.07.2028Dzień Radcy Prawnego 2028
Piątek06.07.2029Dzień Radcy Prawnego 2029
Sobota06.07.2030Dzień Radcy Prawnego 2030

Inne święta i obchody tego samego dnia w Polsce 🇵🇱 (w tym międzynarodowe)

Święta i obchody na świecie tego samego dnia

Święta i obchody w kolejnych dniach po 6 lipca