Biały Dzień 2025

Do najbliższych obchodów Białego Dnia zostało 288 dni, czyli 9 miesięcy i 15 dni.

W 2025 roku Biały Dzień przypada na 14 marca (piątek).

Biały Dzień to tradycyjne święto obchodzone w Japonii 14 marca. W tym dniu mężczyźni wręczają kobietom drobne upominki, najczęściej kwiaty lub słodycze. W Japonii nie świętuje się Dnia Kobiet, więc 14 marca jest odpowiednikiem polskiego święta kobiet. Biały Dzień przypada miesiąc później niż Walentynki. Warto przy okazji wiedzieć, że w dniu japońskich Walentynek, to kobiety wręczają mężczyznom prezenty.

Biały Dzień, podobnie jak święto zakochanych, zostało wypromowane w latach 60-tych przez firmy cukiernicze. Święto obchodzone jest w Japonii, Korei Południowej i Tajwanie oraz zdobywa coraz większą popularność w Honkongu. Biały Dzień został ustanowiony w Japonii w 1978 roku przez Ogólnokrajową Spółdzielnię Przemysłu Cukierniczego.

Święto stanowi odpowiedź na Walentynki, w czasie których tylko mężczyźni są obdarowywani prezentami, najczęściej w postaci słodyczy. W tym dniu rządzi czekolada i wszystkie jej słodkie odmiany. Kobiety przygotowują domowe czekoladki lub kupują gotowe wyroby zapakowane w ozdobne pudełka. W tym dniu czekolada wręczana jest także nauczycielom, najbardziej popularnym uczniom i wszystkim mężczyznom w pracy. Słodkie upominki wręczane z obowiązku nazywane są „griki choco” i stanowią wyraz szacunku do osoby przełożonej, zaś czekolada wręczana z miłości nosi nazwę: „honmei choco”.

Początkowo Biały Dzień nazywany był Dniem Pianek, bowiem uważano, że najlepszy podarunek stanowią białe pianki marshmallow. Jednak wraz z upływem lat, pogląd na idealny upominek uległ ogromnej przemianie. W Biały Dzień mężczyźni muszą zastanowić się nad znaczeniem otrzymanych czekoladek w Walentynki. Białe czekoladki symbolizują przyjaźń, czekoladowe cukierki oznaczają sympatię, zaś czekoladowe ciastka mówią o miłości. Mężczyźni chcąc odwdzięczyć się za upominek, wręczają kobietom prezenty obowiązkowo zapakowane w białe torby lub w biały papier. W tym dniu nie tylko świętują kobiety ale także przemysł cukierniczy, który z okazji obchodów święta reklamuje nowe rodzaje czekoladek, bombonierek i innych słodkości.