Biały Dzień, podobnie jak święto zakochanych, zostało wypromowane w latach 60-tych przez firmy cukiernicze. Święto obchodzone jest w Japonii, Korei Południowej i Tajwanie oraz zdobywa coraz większą popularność w Honkongu. Biały Dzień został ustanowiony w Japonii w 1978 roku przez Ogólnokrajową Spółdzielnię Przemysłu Cukierniczego.
Święto stanowi odpowiedź na Walentynki, w czasie których tylko mężczyźni są obdarowywani prezentami, najczęściej w postaci słodyczy. W tym dniu rządzi czekolada i wszystkie jej słodkie odmiany. Kobiety przygotowują domowe czekoladki lub kupują gotowe wyroby zapakowane w ozdobne pudełka. W tym dniu czekolada wręczana jest także nauczycielom, najbardziej popularnym uczniom i wszystkim mężczyznom w pracy. Słodkie upominki wręczane z obowiązku nazywane są „griki choco” i stanowią wyraz szacunku do osoby przełożonej, zaś czekolada wręczana z miłości nosi nazwę: „honmei choco”.
Początkowo Biały Dzień nazywany był Dniem Pianek, bowiem uważano, że najlepszy podarunek stanowią białe pianki marshmallow. Jednak wraz z upływem lat, pogląd na idealny upominek uległ ogromnej przemianie. W Biały Dzień mężczyźni muszą zastanowić się nad znaczeniem otrzymanych czekoladek w Walentynki. Białe czekoladki symbolizują przyjaźń, czekoladowe cukierki oznaczają sympatię, zaś czekoladowe ciastka mówią o miłości. Mężczyźni chcąc odwdzięczyć się za upominek, wręczają kobietom prezenty obowiązkowo zapakowane w białe torby lub w biały papier. W tym dniu nie tylko świętują kobiety ale także przemysł cukierniczy, który z okazji obchodów święta reklamuje nowe rodzaje czekoladek, bombonierek i innych słodkości.