Dzień Liczby Pi 2025

Do najbliższych obchodów Dnia Liczby Pi zostały 183 dni, czyli 6 miesięcy i 2 dni.

W 2025 roku Dzień Liczby Pi przypada na 14 marca (piątek).

Dzień Liczby Pi obchodzony jest 14 marca głównie w Stanach Zjednoczonych, a także lokalnie w Polsce. Data święta nawiązuje do skojarzenia z pierwszymi rozszerzeniami dziesiętnej liczby Pi, gdyż data 14 marca zapisywana jest w Stanach Zjednoczonych jako „3.14”. 22 lipca obchodzony jest także Dzień aproksymacji Pi, według zapisu daty 22/7≈3,1428.

Pomysłodawcą obchodów był Larry Shaw, zaś Dzień Liczby Pi pierwszy raz był obchodzony w 1988 roku w muzeum nauki Exploratorium w San Francisco. Symbolem święta są dania w postaci okrągłych placków pizzy (pizza pie) lub innych ciast (na przykład Apple pie lub małych ciasteczek). Na początku XVII wieku niemiecki matematyk Ludolph van Ceulen podał z dokładnością do 35 miejsc po przecinku rozwinięcie liczby Pi. Po śmierci naukowca liczbę umieszczono na jego nagrobku i dlatego liczba Pi zwana jest także ludolfiną. Liczba Pi odnosi się do stosunku długości obwodu koła i jego średnicy. Stanowi także pierwszą literę greckiego słowa „perimetron”, które oznacza obwód. Liczba Pi należy do pierwszych odkrytych przez człowieka liczb niewymiernych. Najprawdopodobniej to Archidemes jako pierwszy podał rozwinięcie liczy Pi do dwóch miejsc po przecinku. Jednak liczba Pi była już przedmiotem badań w starożytnej cywilizacji sumeryjskiej oraz egipskiej.

Do dziś naukowcy próbują znaleźć jak najdłuższe rozwinięcie liczby Pi. Pod koniec XIX wieku brytyjski matematyk William Shanks obliczył wartość z dokładnością do 707 miejsc po przecinku, a osiągniecie tego wyniku zajęło 15 lat. W 2010 roku francuski informatyk Fabrice Bellard dokonał rozwinięcia liczby Pi do prawie 2,7 bilionów miejsc po przecinku. W tym dniu na polskich politechnikach organizowane są spotkania, turnieje matematyczne oraz konkursy, na przykład recytowanie z pamięci rozwinięcia liczby Pi. W 2014 roku na politechnice krakowskiej padł nowy rekord, pewien student wyrecytował z pamięci 1954 cyfry. Światowy potwierdzony rekord zapamiętywania ciągu cyfr liczby Pi należy aktualnie do Japończyka Akiry Haraguchi, który podał rozwinięcie z dokładnością do 100 tysięcy miejsc po przecinku. Liczba Pi nadal inspiruje naukowców i miłośników nauk ścisłych. To jedyna liczba, która wciąż posiada wiele nieodkrytych tajemnic.