Strach przed pająkami może wynikać z wielu przesądów, które są z nimi łączone. Ich symbolika różni się w zależności do kultury i religii. Chrześcijanie w czasach oświecenia łączyli pająki z zaświatami i sądzili, że pochodzą one od szatana. W kulturze muzułmańskiej z kolei cieszą się szacunkiem, ponieważ uratowały życie Mahometa. Hindusi nie lubią pająków i uważają je za źródło wszelkich nieszczęść. Pająki są też winne jednej z najczęściej fobii – arachnofobii.
Chociaż pająki są mało lubiane, to tak naprawdę są bardzo przydatne. Po pierwsze dzięki nim w naszym domu jest mniej much, komarów i innych przykrych żyjątek. Takie same obowiązku sprawują w ogrodach. Nie tylko pająki, ale również ich sieć jest bardzo przydatna. Chociaż zazwyczaj znamy ją tylko jako babie lato, które ładnie wygląda wczesną jesienią, to sieci pająka mogą mieć wiele zastosowań. Aktualnie bada je wiele naukowców. Okazuje się, że mogą być bardziej wytrzymałe niż stal, bardziej kuloodporne niż kevlar i do tego są sterylne. Oznacza to, że sieci pająka mogą mieć świetlaną przyszłość w przemyśle i medycynie.
Chociaż mają wiele plusów, to oczywiście istnieją też pająki, których nie chcielibyśmy spotkać w naszym domu. Chociaż nie spotkamy ich w Polsce, to w ciepłych krajach jak najbardziej. Chociaż większość z nas uciekałoby z krzykiem na widok wielkiej i włochatej tarantuli, to najgroźniejsze są małe i niewinnie wyglądające pajączki. Np. kolczak ma tylko 5-10 mm, ale szacuje się, że jest odpowiedzialny za najwięcej ukąszeń wśród pająków. Jego jad powoduje martwicę tkanek, a do tego dotkliwy ból. Z kolei wałęsak brazylijski swoim wyglądem od razu informuje, że należy biec w drugą stronę. Jest to najbardziej jadowity pająk świata. Jego jad jest 20 razy silniejszy od jadu czarnej wdowy i dorównuje swoją siłą jadowitym wężom.
Dobra nowina? Żeby nie spotkać tych pająków, wystarczy nie wyjeżdżać z kraju.
W Dzień Pająka zlitujmy się nad niegroźnym pajączkiem maszerującym po naszym domu. Może właśnie idzie zjeść komara?