Dzień Leśnika 2024

Do najbliższych obchodów Dnia Leśnika zostało 7 dni.

W 2024 roku Dzień Leśnika przypada na 5 kwietnia (piątek).

Są zawody, których nie doceniamy i ludzie, których pracy nie zauważamy. Należy do nich leśnik, którego dzień przypada na 5 kwietnia. Leśnicy stoją na straży bezpieczeństwa i rozwoju lasów, które są przecież niezbędne dla naszego życia.


Praca leśnika to nie tylko spacery po lesie


Ten zawód może brzmieć wspaniale – mieszkanie z dala od zgiełku, chodzenie po lesie i obserwowanie wiewiórek. Leśnicy mają jednak o wiele poważniejsze obowiązki. Po pierwsze jest to praca odbywana w różnych warunkach atmosferycznych, również deszczu, śniegu, wiatrach, mrozach i palącym śłońcu. Taka praca nigdy się nie kończy i jest ważna niezależnie od sezonu, weekendu czy świąt. Leśnicy planują i nadzorują wycinkę drzew, dosiewanie, opiekują się zwierzętami mieszkającymi w lesie, "sprzątają” las po klęskach żywieniowych i pilnują zagrożenia pożarowego. Oczywiście wymagana jest dobra kondycja fizyczna i wiedza na temat gatunków roślin i zwierząt. W Polsce leśnicy są zatrudniani głównie przez Lasy Państwowe.


Lasy są płucami świata


Jedna sosna zaspokaja potrzeby na tlen dla 3 osób! Łącznie lasy porastające Ziemię zaspokajają połowę ludzkiego zapotrzebowania na tlen. Oczywiście to nie ich jedyna rola – chronią przed powodzią, dostarczają drewna, grzybów i jagód, są schronieniem dla zwierząt. Nie można też zapomnieć o ich terapeutycznej właściwości. Spacer po lesie to rozrywka na świeżym powietrzu, która pozwala nam się dotlenić, podziwiać piękne widoki i spalić kalorie. Kontakt z naturą pozytywnie wpływa na nasze poziomy stresu i system nerwowy.


Lasy pokrywają 29% Polski. Jesteśmy lekko poniżej poziomu Europy (32%), ale kondycja lasów na naszym kontynencie nie jest zła. Gorzej mają się lasy tropikalne, które są regularnie eksploatowane i ścinane. Przez ostatnie pół wieku z powierzchni Ziemii zniknęła połowa tych lasów! Przez to miliony zwierząt tracą domy, a jakość powietrza w tych miejscach się pogarsza.


W Dzień Leśnika ocal jedno drzewo


Nie oznacza to koniecznie darowizny dla organizacji chroniącej lasy. Żeby ratować drzewa, wystarczy ograniczyć użycie papieru. Nie powinniśmy drukować niepotrzebnych maili, możemy kserować podwójnie, oddawać przeczytanie książki i czasopisma. Możemy też zasadzić własne drzewko i podarować światu trochę więcej tlenu.