Dzień Grzeczności za Kierownicą 2024

Obchody Dnia Grzeczności za Kierownicą były 21 dni temu.

W 2024 roku obchody Dnia Grzeczności za Kierownicą przypadły na 5 kwietnia (piątek).

Jazda samochodem w mieście potrafi być stresującą, a głośne trąbienie czy teksty typu „baranie jak jeździsz” nie są niczym szczególnym. Dlatego warto by to zmienić i wprowadzić trochę kultury na polskie drogi. Dzień Grzeczności za Kierownicą jest do tego najlepszą okazją.

Ruch uliczny, zwłaszcza w miastach, jest odzwierciedleniem dzisiejszego stylu życia. Każdy się gdzieś śpieszy, pogania innych, a w godzinach szczytu panuje prawdziwy chaos. Ludziom łatwo więc puszczają nerwy, nawet z powodu drobnych przewinień czy niegroźnych sytuacji. Trzeba tu jednak zaznaczyć, że uczestnicy ruchu ulicznego, to także piesi czy rowerzyści. Ich tak samo powinny obowiązywać ustalone zasady i określone zachowania.

Jako pierwsi postanowili zaradzić temu Francuzi, którzy we wrześniu 2001 roku wprowadzili Dzień Grzeczności za Kierownicą, konkretnie organizacja AFPC (Francuskie Stowarzyszenie na rzecz Zapobiegania Niekulturalnym Zachowaniom za Kierownicą). To nietypowe święto ma na celu ograniczyć wypadki na drogach. Ta idea tak spodobała się rodakom Napoleona, że przekształcili je w cały tydzień. Zazwyczaj jest to trzeci tydzień marca. W ciągu trwania święta ośrodki ruchu drogowego i samorządy organizują darmowe szkolenia dla kierowców z etyki na drodze, rozdają ulotki, przeprowadzają różne akcje tematyczne w szkołach czy przedsiębiorstwach. W święto angażują się też znani francuscy aktorzy, sportowcy czy muzycy.

W Polsce Dzień Grzeczności za Kierownicą przypada 5 kwietnia i zyskuje coraz większą popularność, kierowcy są świadomi takiego wydarzenia, mówi się o tym w mediach. Celem jest oczywiście zmniejszenie liczby wypadków i chamstwa na drodze. Czasami nawet niektórzy posiadacze samochodów nie są świadomi, co może kwalifikować się do „niegrzecznych” manewrów w ruchu ulicznym. A jest tego całkiem sporo:

- Zbyt duża prędkość, niektórzy kierowcy potrafią jechać nawet ponad 100 km w terenie zabudowanym.
- Trąbienie na innych kierowców bez potrzeby, np. kursantów przygotowujących się do egzaminu na prawo jazdy.
- Niewłaściwe parkowanie – np. w miejscach niedozwolonych, przeznaczonych dla inwalidów, na chodniku czy dwóch miejscach naraz.
- Gwałtowne manewry, jak nagła zmiana pasa ruchu, brak sygnalizacji kierunkowskazem naszych zamiarów, zajeżdżanie drogi.
- Ryzykowne wyprzedzanie, np. dwóch aut naraz lub "na trzeciego".
- Nie ustąpienie pierwszeństwa, w tym także samochodom uprzywilejowanym jak pogotowie czy policja.
- Poruszanie się lewym pasem z małą prędkością (na drodze wielopasmowej).
- Oślepianie światłami.
- Jazda na tzw. „zderzaku”.
- Wyrzucanie śmieci z auta, np. butelek czy papierosów.
- Obojętność wobec kierowców potrzebujących pomocy.

Dzień Grzeczności za Kierownicą przypada 5 kwietnia, ale oczywistym jest, że dobrych manier na drodze należy przestrzegać przez cały rok. Skoro potrafimy zachować się w restauracji czy sklepie i nie wszczynamy awantury przy każdej nadarzającej się okazji, to dlaczego na drodze miałoby być inaczej? Warto się hamować zanim okaże się, że nawet hamowanie nie uchroni nas przed wypadkiem….

Występowanie Dnia Grzeczności za Kierownicą w innych latach

DzieńDataNazwa święta
Wtorek05.04.2022Dzień Grzeczności za Kierownicą 2022
Środa05.04.2023Dzień Grzeczności za Kierownicą 2023
Sobota05.04.2025Dzień Grzeczności za Kierownicą 2025
Niedziela05.04.2026Dzień Grzeczności za Kierownicą 2026
Poniedziałek05.04.2027Dzień Grzeczności za Kierownicą 2027
Środa05.04.2028Dzień Grzeczności za Kierownicą 2028
Czwartek05.04.2029Dzień Grzeczności za Kierownicą 2029
Piątek05.04.2030Dzień Grzeczności za Kierownicą 2030

Inne święta i obchody tego samego dnia w Polsce 🇵🇱 (w tym międzynarodowe)

Święta i obchody na świecie tego samego dnia

Święta i obchody w kolejnych dniach po 5 kwietnia