Do najbliższych obchodów Międzynarodowego Dnia Przyjaźni zostały 112 dni, czyli 3 miesiące i 21 dni.
W 2025 roku Międzynarodowy Dzień Przyjaźni przypada na 30 lipca (środa).
Corocznie Międzynarodowy Dzień Przyjaźni obchodzony jest 30 lipca lub w pierwszą niedzielę sierpnia. Święto zostało ustanowione przez Zgromadzenie Ogólne Narodów Zjednoczonych. W tym dniu, w wielu krajach na świecie przyjaciele obdarowują się drobnymi upominkami oraz spędzają wspólnie czas.
Historia Międzynarodowego Dnia Przyjaźni sięga lat 30. XX wieku, gdy Kongres Stanów Zjednoczonych w 1935 roku ogłosił oficjalną datę narodowego święta przyjaźni. Z każdym rokiem, do obchodów tego dnia przyłączają się kolejne kraje, w których organizowane są festiwale, wydarzenia artystyczne oraz spotkania przyjaciół. W 1997 roku Organizacja Narodów Zjednoczonych ustanowiła Kubusia Puchatka, bohatera książeczek dla dzieci, ambasadorem Międzynarodowego Dnia Przyjaźni.
Przyjaźń jest jednym z najpiękniejszych uczuć, jakim możemy obdarować drugą osobę. Niektórzy uważają, że w świecie singli, to przyjaźń staje się najważniejszą relacją międzyludzką. W 2013 roku pewien brytyjski dziennik, publikując wyniki badań Euromonitor International, obwieścił „wiek singielstwa”. Według przeprowadzonych badań, aż około 280 mln osób na całym świecie mieszka w jednoosobowych gospodarstwach domowych. Co ciekawe, większość osób samotnych woli stan singla niż bycie w związku. Dlatego uczucie przyjaźni staje się coraz ważniejsze. Często to przyjaciele pozostają z nami do końca naszego życia.
Ale ilu przyjaciół może posiadać człowiek? Wbrew liczbie znajomych na portalach społecznościowych, która często liczona jest w setkach, to ilość rzadko oznacza wysoką jakość. Według eksperymentu przeprowadzonego przez profesora antropologii Robina Dunbara, grona znajomych tworzą kręgi, w których najważniejsze są jądra, składające się z 3-5 najbardziej zaufanych przyjaciół oraz najbliższych członków rodziny. Następny krąg składa się z 15 dalszych znajomych, zaś w kolejnych kręgach 50 i 150 osób, uczucie sympatii i zaufania jest coraz mniejsze. Według profesora, nasza liczba znajomych nie powinna przekraczać 150 osób, gdyż im większa ilość „przyjaciół”, tym słabsze uczucia.
Przyjaźń nie tylko jest wyjątkową więzią emocjonalną, ale także dobroczynnie wpływa na nasz organizm. Dzięki przyjaciołom czujemy się zdrowsi, atrakcyjniejsi oraz bardziej staramy się w pracy. Prawdziwa przyjaźń sprawia, że stajemy się lepszymi ludźmi. I tak jak to ujął Tadeusz Kotarbiński, filozof i pedagog: „Miłość to dwie dusze w jednym ciele, przyjaźń - to jedna dusza w dwóch ciałach”.