Międzynarodowy Dzień Walki z Rakiem Piersi 2024

Do najbliższych obchodów Międzynarodowego Dnia Walki z Rakiem Piersi zostały 123 dni, czyli 4 miesiące i 1 dzień.

W 2024 roku Międzynarodowy Dzień Walki z Rakiem Piersi przypada na 19 października (sobota).

W agendzie Światowej Organizacji Zdrowia październik jest miesiącem walki z rakiem piersi. Jednym z dni, kiedy organizowane są działania skierowane na podniesienie świadomości i promowania dostępu kobiet do terminowej i skutecznej kontroli, diagnostyki i leczenia jest 19 października. Wtedy przypada Międzynarodowy Dzień Walki z Rakiem Piersi (International Day Against Breast Cancer, World Day Against Breast Cancer).

Rak piersi


Rak piersi (rak sutka, rak gruczołu sutkowego) to jeden z najwcześniej poznanych przez człowieka nowotworów. Najstarsze wzmianki liczą sobie około 5 tysięcy lat. Obecnie jest to najczęściej występujący nowotwór złośliwy u kobiet (w skrajnych przypadkach dotyczy także i mężczyzn). Według szacunkowych danych, rocznie diagnozuje się go u 1,5 miliona kobiet na całym świecie, a około 400 tysięcy umiera z tego powodu. W Polsce w skali roku raka piersi rozpoznaje się u 19 tys. kobiet, czyli codziennie około 50 Polek dowiaduje się o diagnozie.

Bezpośrednią przyczyną choroby jest namnożenie się wadliwych komórek nabłonkowych gruczołu piersiowego. Nowotwór rozwija się miejscowo w piersi oraz daje przerzuty do węzłów chłonnych i narządów wewnętrznych, takich jak płuca, wątroba czy mózg.

Rak piersi – profilaktyka


Jak w przypadku wielu chorób, bardzo ważna jest profilaktyka, dlatego to jeden z głównych celów Międzynarodowego Dnia Walki z Rakiem Piersi. W związku z tym wydarzeniem prowadzi się kampanie mające na celu zwiększenie świadomości na temat potrzeby badań, zapewnienie do nich dostępu. W przypadku raka piersi są to badania jak mammografia (polega na wykonaniu serii zdjęć sutka przy użyciu promieni rentgenowskich) i USG, dzięki którym można wykryć zagrożenia na wczesnym etapie. Szczególnie zalecane są też samobadania raz w miesiącu, podczas których można zaobserwować takie symptomy jak zgrubienie w piersi, zmianę jej wyglądu, wielkości lub kształtu, wydzielinę z brodawki czy powiększenie węzłów chłonnych pachy. Najczęściej pierwszym objawem nowotworu jest niebolesny guz zlokalizowany w górnej bocznej części piersi, dotyczy ok. 35% przypadków. Z każdym bólem bądź podejrzeniem zmian należy udać się do specjalisty, na szczęście nie zawsze jest to objaw raka sutka.

Lekarze z wielu krajów na bazie swoich doświadczeń wskazują, że wczesne rozpoczęcie populacyjnej diagnostyki i leczenia raka piersi może zmniejszyć umieralność nawet o 20-30%. Taki efekt mogą przynieść masowe, regularne badania, prowadzone w odpowiedniej wiekowo grupie populacyjnej. W Europie, w tym w Polsce, zaleca się wykonywanie mammografii co 2 lata, w grupie kobiet w wieku 50-69 lat.

Rak piersi – grupa największego ryzyka


Każda kobieta powinna pamiętać o regularnych badaniach, szczególnie po 40 roku życia, niektóre są jednak w grupie podwyższonego ryzyka. Sygnały ostrzegawcze to występowanie raka piersi lub raka jajnika u spokrewnionych członków rodziny, pierwsza miesiączka przed 12 rokiem życia, późna menopauza (po 54 roku życia), długoletnie stosowanie hormonalnych środków antykoncepcyjnych, urodzenie pierwszego dziecka po 30 roku życia. Kobiety, których to dotyczy lub bezdzietne, mają dwa razy większe ryzyko zachorowania, niż te, które urodziły przed 20 rokiem życia. Ryzyko zachorowania na raka piersi może też zwiększyć niezdrowy styl życia, czyli brak aktywności fizycznej, nadwaga, alkohol, stres.

Nie ma więc złotego środka, który uchroni kobietę przed możliwością zachorowania, ale regularna profilaktyka plus aktywność fizyczna, zdrowe odżywianie może to ryzyko zniwelować.

Występowanie Międzynarodowego Dnia Walki z Rakiem Piersi w innych latach

DzieńDataNazwa święta
Środa19.10.2022Międzynarodowy Dzień Walki z Rakiem Piersi 2022
Czwartek19.10.2023Międzynarodowy Dzień Walki z Rakiem Piersi 2023
Niedziela19.10.2025Międzynarodowy Dzień Walki z Rakiem Piersi 2025
Poniedziałek19.10.2026Międzynarodowy Dzień Walki z Rakiem Piersi 2026
Wtorek19.10.2027Międzynarodowy Dzień Walki z Rakiem Piersi 2027
Czwartek19.10.2028Międzynarodowy Dzień Walki z Rakiem Piersi 2028
Piątek19.10.2029Międzynarodowy Dzień Walki z Rakiem Piersi 2029
Sobota19.10.2030Międzynarodowy Dzień Walki z Rakiem Piersi 2030

Inne święta i obchody tego samego dnia w Polsce 🇵🇱 (w tym międzynarodowe)

Święta i obchody na świecie tego samego dnia

Święta i obchody w kolejnych dniach po 19 października