Międzynarodowy Dzień Szefa Kuchni 2024

Do najbliższych obchodów Międzynarodowego Dnia Szefa Kuchni zostało 190 dni, czyli 6 miesięcy i 7 dni.

W 2024 roku Międzynarodowy Dzień Szefa Kuchni przypada na 20 października (niedziela).

Jedzenie bez wątpienia należy do największych przyjemności na tej planecie. Warto więc oddać hołd tym, którzy gotowaniem zajmują się zawodowo – w końcu robią to dla nas. Dobra okazja ku temu przypada 20 października, kiedy obchodzimy Międzynarodowy Dzień Szefa Kuchni (International Chefs Day).

Historia Międzynarodowego Dnia Szefa Kuchni


Międzynarodowy Dzień Szefa Kuchni to inicjatywa powstała w 2004 roku, jej pomysłodawcą był dr Bill Gallagher, ówczesny prezydent Światowego Związku Stowarzyszeń Szefów Kuchni (WACS). To świadczy o randze tego nietypowego święta, gdyż WACS to organizacja z bogatymi tradycjami, założona w Paryżu w 1928 roku. Celem Międzynarodowego Dnia Szefa Kuchni jest szerzenie wiedzy o profesji szefa kuchni oraz uhonorowanie tego trudnego, odpowiedzialnego ale i szlachetnego zawodu jakim jest dowodzenie w restauracji. Osoba na tym stanowisku nie tylko przecież przyrządza menu i gotuje, w zakresie jego obowiązków jest także składanie zamówień, organizacja zaopatrzenia, dobór wysokiej jakości produktów (np. owoców, warzyw, ryb) i zarządzanie zespołem.

Wydarzenie ma również wymiar prospołeczny i przypomina jego przedstawicielom, że ich obowiązkiem jest nie tylko zaspokajanie potrzeb kulinarnych klientów, ale i przekazywanie swojej wiedzy następnym pokoleniom, a przede wszystkim dzielenie się posiłkiem z potrzebującymi. Równie ważnym elementem święta jest też promowanie zdrowej żywności, zwłaszcza wśród młodzieży, produktów wysokiej jakości i podnoszenia kultury spożywania jedzenia w społeczeństwie.

Obchody Międzynarodowego Dnia Szefa Kuchni


Każdego roku przygotowywane jest hasło kampanii Międzynarodowego Dnia Szefa Kuchni, które skupia się na konkretnym zagadnieniu, np. „Sztuka na talerzu”, „Żywność dla superbohatera”, „Zdrowa żywność dla przyszłości”, „Zrównoważony rozwój i środowisko”, „Zdrowa żywność dla dorastających”. Wokół tych haseł na całym świecie organizowane są różne imprezy charytatywne, pokazy, konkursy i warsztaty kulinarne. Do akcji mogą się przyłączyć szefowie kuchni z każdego kraju, koordynator święta, czyli WACS, zapewnia dostęp do wszystkich materiałów, przepisów czy wiedzy dotyczącej działalności w mediach społecznościowych. Hasztag związany z wydarzeniem to #InternationalChefDay. Do zabawy zachęca się zresztą nie tylko osoby z branży – można przecież przygotować posiłek dla znajomych, sąsiadów czy potrzebujących, gotować wspólnie z dziećmi, zapisać się na lekcje gotowania, czy po prostu odwiedzić restaurację i podziękować szefowi kuchni.

Dla restauracji jest to świetna okazja by przestawić szerszemu gronu swoich szefów kuchni i pracowników, pokazać ich zadania od „kuchni”. Wiele osób przychodząc do lokalu nie ma szansy dostrzec, jak wiele wysiłku wymaga przygotowanie smacznego, wartościowego i ładnie wyglądającego posiłku.

Choć nazwa święta odnosi się szefów kuchni, warto mimo wszystko okazać wdzięczność wszystkim osobom odpowiedzialnym za karmienie innych. To, że nasz ulubiony bar mleczny nie posiada gwiazdek Michelin, nie oznacza, że nie można tam smacznie zjeść:).

Występowanie Międzynarodowego Dnia Szefa Kuchni w innych latach

DzieńDataNazwa święta
Czwartek20.10.2022Międzynarodowy Dzień Szefa Kuchni 2022
Piątek20.10.2023Międzynarodowy Dzień Szefa Kuchni 2023
Poniedziałek20.10.2025Międzynarodowy Dzień Szefa Kuchni 2025
Wtorek20.10.2026Międzynarodowy Dzień Szefa Kuchni 2026
Środa20.10.2027Międzynarodowy Dzień Szefa Kuchni 2027
Piątek20.10.2028Międzynarodowy Dzień Szefa Kuchni 2028
Sobota20.10.2029Międzynarodowy Dzień Szefa Kuchni 2029
Niedziela20.10.2030Międzynarodowy Dzień Szefa Kuchni 2030

Inne święta i obchody tego samego dnia w Polsce 🇵🇱 (w tym międzynarodowe)

Święta i obchody w kolejnych dniach po 20 października