Międzynarodowy Dzień Krajobrazu 2022

Do najbliższych obchodów Międzynarodowego Dnia Krajobrazu zostało 108 dni, czyli 3 miesiące i 16 dni.

W 2022 roku Międzynarodowy Dzień Krajobrazu przypada na 20 października (czwartek).

20 października warto rozejrzeć się wokół siebie i docenić przestrzeń wokół nas. To właśnie krajobraz obchodzi swoje święto tego dnia. Święto otrzymało rangę międzynarodową w 2017 roku.


Krajobraz wpływa na jakość naszego życia

Właśnie dlatego Generalna Dyrekcja Ochrony Środowiska w 2016 roku stworzyła Dzień Krajobrazu. 20 października to rocznica podpisania Europejskiej Konwencji Krajobrazowej. Strony porozumienia są zobligowane do organizowania działań zwiększających świadomość ludzi na temat wartości krajobrazów i wprowadzanych w nich zmianach. Pomysł szybko spotkał się z pozytywnym odzewem w Europie i tak od 2017 roku święto ma rangę międzynarodową.


W ten dzień promowane są zagadnienia dotyczące ochrony i projektowania krajobrazu. Społeczeństwo często zapomina, że ma realny wpływ na wprowadzanie zmian w otaczającym nas środowisku. Budżet Obywatelski pozwala obywatelom na głosowanie na różne projekty, które zmienią ich otoczenie – parki, fontanny, place zabaw itp. Wiele osób zapomina o tej opcji, a przecież w ten sposób możemy ulepszyć i upiększyć krajobraz wokół naszego domu czy pracy.


W Dzień Krajobrazu organizowane są spacery krajobrazowe, które pozwalają na poznanie historii naszego otoczenia, sposobów na jego ochronę, ich funkcji i sposobów wykorzystania. Takie spacery odbywają się z przewodnikiem, zarówno w naturze, jak i mieście. Dzięki nim w ludziach kształtują się postawy ekologiczne i społeczne.


Poznaj krajobraz wokół siebie

To idealny dzień na poznanie naszego otoczenia. Często na co dzień nie zwracamy uwagi na krajobraz wokół nas, na zieleń, na parki, na deptaki i inne elementy naszego otoczenia. Tego dnia warto zrobić sobie spacer nawet bez przewodnika.