Dzień Przeciążenia Informacją 2024

Do najbliższych obchodów Dnia Nadmiaru Informacji zostało 205 dni, czyli 6 miesięcy i 22 dni.

W 2024 roku Dzień Przeciążenia Informacją przypada na 20 października (niedziela).

Dzisiejszy świat to ogrom możliwości, jeśli chodzi o dostęp do informacji. Wystarczy posiadać internet i telewizję, by wiedzieć co się dzieje na drugim końcu świata. Ma to swoje zalety, ale i wady – nadmiar informacji może być szkodliwy, choćby z tego względu, że umykają nam rzeczy naprawdę istotne. Istnieje na to naukowa definicja, co więcej, nawet w kalendarzu świąt nietypowych, pod datą 20 października, powstał Dzień Przeciążenia Informacją (Information Overload Day).


Dużo informacji = duży problem

Terminu Information Overload, czyli Przeciążenia informacją, po raz pierwszy użył Alvin Toffler w książce „Szok przyszłości”. Wydano ją w 1970 roku, kiedy nikomu nie śniło się jeszcze o internecie i wszechobecnych social mediach. Pojecie to oznacza sytuację, w której człowiek otrzymuje zbyt dużo informacji, by je przetworzyć i znaleźć sens/przesłanie danego tematu. Ogrom bodźców z przeszłości, szybki przyrost nowych, sprzeczne wnioski z nich płynące oraz stosunek sygnału do szumu – to sprawia, że trudno rozpoznać, czy dana informacja jest dla istotna.

Powyższa teoria jest niezwykle aktualna w obecnych czasach. Powszechnie mówi się, że dzisiaj przeciętny człowiek otrzymuje więcej informacji w jeden dzień, niż kilkadziesiąt lat temu przywódca potężnego państwa. Nowe informacje otrzymujemy za pośrednictwem e-maili, mediów społecznościowych, portali internetowych, aplikacji zainstalowanych w smartfonie, wiadomości tekstowych, telewizji, prasy. Przy tak wielu kanałach oraz natłoku informacji, po pierwsze trudno wyodrębnić przydatną wiedzę, po drugie, trudno się skoncentrować na innych zadaniach, po trzecie, wiele z nich ma negatywny wydźwięk, co wpływa stresująco na odbiorcę. Po czwarte – liczba tzw. fake newsów (czyli nieprawdziwych informacji), rośnie w zastraszającym tempie, co więcej, coraz trudniej odróżnić je od tych prawdziwych.


Historia Dnia Przeciążenia Informacją

Jednym z głównym pomysłodawców święta był Jonathan Spira, założyciel firmy Basex, w której pracował jako analityk. W 2007 roku za jej pośrednictwem wskazał przeciążenie informacją jako problem roku. Spira oraz organizacja Information Overload Research Group (IORG), w której działania był także zaangażowany, postanowili wprowadzić Dzień Przeciążenia Informacją.

Celem wydarzenia było zwrócenie uwagi opinii publicznej oraz korporacji z całego świata, jak wiele danych produkowanych jest każdego dnia, i jaki wpływ ma przeciążenie nimi na pracowników, klientów. W pierwszych obchodach udział wzięło 350 pracowników umysłowych z 30 krajów. Zorganizowano konferencję online, a uczestniczy zobowiązali się wysłać dziesięć procent mniej e-maili niż zazwyczaj (w kolejnych latach podniesiono ten próg do 20%). Od tego czasu Information Overload Research Group co roku sponsoruje webinarium z udziałem prelegentów, którzy koncentrują się na zagadnieniach związanych z nadmiarem informacji. Np. w 2020 roku tematem konferencji było „Przeładowanie informacjami w miejscu pracy po COVID”.


Obchody Dnia Przeciążenia Informacją

Przesłanie święta, które przypada 20 października, jest skierowane praktycznie do każdego, nie tylko do pracowników biurowych – w końcu trudno znaleźć osobę, która nie ma konta w social mediach, poczty internetowej, nie ogląda telewizji. Obchody powinny być swego rodzaju „detoksem” od wszelkich urządzeń audiowizualnych. Warto więc odstawić smartfona, przestać zaglądać co chwilę do internetu, na serwisy społecznościowe czy portale informacyjne. Jeśli nie sprawdzimy e-maila czy messengera przez jeden dzień, z pewnością nic się nie stanie. Gdy jest to niemożliwe (praca), można wyznaczyć sobie konkretne godziny odczytywania wiadomości.

Zamiast reagowania na każde powiadomienie, warto wybrać się na spacer, wykonać jakieś drobne prace w ogródku albo domu, pójść na kawę do znajomych czy poczytać książkę. No dobra, można zrobić jeden wyjątek i przejrzeć, co kryje się pod hashtagiem #InformationOverloadDay. Może ktoś zainspiruje nas, jak walczyć z nadmiarem informacji?

Występowanie Dnia Nadmiaru Informacji w innych latach

DzieńDataNazwa święta
Czwartek20.10.2022Dzień Przeciążenia Informacją 2022
Piątek20.10.2023Dzień Przeciążenia Informacją 2023
Poniedziałek20.10.2025Dzień Przeciążenia Informacją 2025
Wtorek20.10.2026Dzień Przeciążenia Informacją 2026
Środa20.10.2027Dzień Przeciążenia Informacją 2027
Piątek20.10.2028Dzień Przeciążenia Informacją 2028
Sobota20.10.2029Dzień Przeciążenia Informacją 2029
Niedziela20.10.2030Dzień Przeciążenia Informacją 2030

Inne święta i obchody tego samego dnia w Polsce 🇵🇱 (w tym międzynarodowe)

Święta i obchody w kolejnych dniach po 20 października