Dzień Szelek 2021

Do najbliższych obchodów Dnia Szelek zostało 120 dni, czyli 3 miesiące i 28 dni.

W 2021 roku Dzień Szelek przypada na 20 października (środa).

Szelki obchodzą swoje święto 20 października. Wynalezione przez Brytyjczyka, zostały później wyparte przez paski. Dzisiaj moda na szelki przeżywa comeback.


Szelki zostały wynalezione w Anglii


Ich wynalazcą był Albert Thurston w 1820. Pewne odmiany szelek pojawiały się już 300 lat wcześniej, ale dopiero Anglik nadał im szykowny wygląd. Przed I wojną światową klasa robotnicza nosiła spodnie z wysokim stanem, więc paski były po prostu niepraktyczne. Mark Twain w 1871 otrzymał patent na szelki. Po I wojnie światowej szelki straciły na popularności, ponieważ mężczyźni przyzwyczaili się do noszenia pasków do swoich uniformów. Do lat 50. XX wieku szelki nosiło się pod ubraniem, kamizelką, marynarką. Z czasem szelki zaczęły być widoczne, wraz z mniejszą popularnością kamizelek. Chociaż paski zdecydowanie wygrywają u mężczyzn, to szelki co kilka lat stają się modne. W latach 80. przyczynił się do tego film „Wall Street”, w którym Michael Douglas i inni maklerzy nosili szelki. Obecnie często noszą je mężczyźni na weselach i formalnych imprezach.


Co ciekawe, firma Thurston do dzisiaj produkuje stylowe szelki – z ich usług korzysta rodzina królewska i Daniel Craig w filmach o Jamesie Bondzie.


Dodaj swojej szafie szyku

W Święto Szelek warto sprawić sobie stylową parę – dla siebie albo partnera. Dodadzą one oryginalności każdej stylizacji, a jeśli wierzyć niektórym Panom, są o wiele wygodniejsze od paska.