Światowy Dzień Osteoporozy 2022

Do najbliższych obchodów Światowego Dnia Osteoporozy zostało 19 dni.

W 2022 roku Światowy Dzień Osteoporozy przypada na 20 października (czwartek).

Światowy Dzień Osteoporozy obchodzony jest 20 października od 1996 roku. Kampanii Światowego Dnia Osteoporozy, organizowanej przez Międzynarodową Fundację Osteoporozy (IOF), towarzyszą wydarzenia społeczne i lokalne kampanie krajowych stowarzyszeń pacjentów z osteoporozą z całego świata, które prowadzą działalność w ponad 90 krajach. Celem Święta jest zwrócenie szczególnej uwagi społeczeństwa na osteoporozę, która jest groźną chorobą. Według szacunków w Polsce na osteoporozę cierpi około 25% kobiet i 13% mężczyzn po 60. roku życia. W Polsce znane też jest podobne święto tj. Światowy Dzień Chorych na Osteoporozę obchodzony w dniu 24 czerwca.

Osteoporoza to przewlekła, układowa, metaboliczna choroba szkieletu, która prowadzi do zmniejszenia ilości masy kostnej oraz zaburzenia mikroarchitektury kości, co przyczynia się do zwiększonego ryzyku złamań. Według Światowej Organizacji Zdrowia (WHO) osteoporoza jest drugą chorobą o zasięgu społecznym. Międzynarodowa Fundacja Osteoporozy ostrzega, że jedna z trzech kobiet powyżej 50. roku życia będzie cierpiała na tę chorobę, zaś jeden na pięciu mężczyzn zachoruje na osteoporozę. Do najczęstszych objawów osteoporozy należą bóle kości długich pod wpływem obciążenia, obniżenie wzrostu, ból kręgosłupa, powstanie nadmiernej kifozy piersiowej oraz złamania kości przy niewielkich urazach (najczęściej nadgarstka, kręgów i kości udowej).

Co przyczynia się do powstania choroby? Kwestia osteoporozy jest bardzo złożona. Na rozwój choroby wpływa zła dieta, palenie tytoniu oraz mała aktywność fizyczna. Czynniki genetyczne, a nawet nasze codziennie używki wpływają na zapoczątkowanie choroby. Na przykład, dwie filiżanki kawy dziennie zwiększają złamanie kości udowej o 50%, zaś kobiety, które spożywają alkohol mają kości o 40 lat starsze od niepijących kobiet.

Leczenie osteoporozy jest wielostronne. Przyjmowanie odpowiednich preparatów, leków i witamin przyczynia się do spowolnienia rozwoju choroby. Warto wprowadzić do diety produkty zawierające wapń oraz białko, a także zwiększyć aktywność fizyczną. Witamina D dostarczana jest naszemu organizmowi poprzez słońce, warto więc regularnie wychodzić na spacer.