Międzynarodowy Dzień Zarządzania Projektami 2024

Obchody Międzynarodowego Dnia Zarządzania Projektami były 14 dni temu.

W 2024 roku obchody Międzynarodowego Dnia Zarządzania Projektami przypadły na 7 listopada (czwartek).

Większość ludzi, którzy pracują na etacie, spotkało się z pojęciem „projekt”. Brzmi ono profesjonalnie, a zarazem tajemniczo, bowiem wiele rzeczy można nazwać projektem. Zgodnie z definicją jest to tymczasowe przedsięwzięcie, o ustalonym początku i końcu, którego celem jest stworzenie unikalnego produktu lub też usługi. W zależności od wielkości firmy, są one mniej lub bardziej złożone, w przedsięwzięcie zaangażowanych może być zarówno kilka jak i kilkadziesiąt osób. By spełnić założenia projektu i osiągnąć cel, potrzeba kogoś, kto sprawnie rozdysponuje zadania, ustali priorytety, skoordynuje prace różnych osób i dopilnuje by wszystko przebiegało bez problemów. A jeśli się takowe pojawią, co praktycznie jest nieuniknione, rozwiąże je. Taką osobą jest właśnie project manager. Dzień Zarządzania Projektami (International Project Management Day) to święto mające na celu docenienie ich pracy, która do łatwych nie należy.

Project manager, czyli kierownik całego zamieszania

To stanowisko obarczone jest dużą odpowiedzialnością, ponieważ w projekt najczęściej inwestowane są spore pieniądze, które w przypadku niepowodzenia mogą zostać bezpowrotnie utracone. Przy każdym projekcie pojawia się więc presja, z którą trzeba sobie radzić – z dotrzymywaniem terminów, przewidywaniem różnych scenariuszy, naciskami ze strony inwestorów czy konfliktami w zespole. Jedną z najważniejszych cech dobrego project managera jest nie tylko umiejętność planowania, zarządzania i kreatywność, ale komunikacja. Przy projekcie pracuje bowiem nierzadko kilkunastu ludzi o różnych charakterach i zdolnościach. Manager musi wydobyć z nich to co najlepsze, skoordynować ich pracę i sprawić, by członkowie zespołu byli zadowoleni i zmotywowani. A stara prawda mówi że nie da się wszystkim dogodzić, stąd dowodzenie zespołem to spore wyzwanie. A są jeszcze przecież requesterzy, czyli osoby, które zleciły projekt i oczekują efektów. To projekt manager jest wtedy na pierwszej linii ognia.

Dzień Zarządzania Projektami

Dzień Zarządzania Projektami jest więc świętem, które ma docenić rolę menedżerów projektów. Zainicjowano go w 2004 roku, a pomysłodawcami byli Laverne Johnson i Lori Milhaven z International Institute of Learning, czyli Międzynarodowego Instytutu Nauki w Nowym Jorku. Dzień obchodów to pierwszy czwartek listopada. Międzynarodowy Instytut Nauki co roku organizuje konferencję online z udziałem prelegentów z różnych dziedzin biznesu. Dla project managerów to dobra okazja by poszerzyć swoją wiedzę, zdobyć nowe uprawnienia i certyfikaty.

Obchody święta odbywają się przede wszystkim w firmach. Pracownicy wyrażają swoje uznanie dla managerów poprzez drobne upominki, ci z kolei mogą w tym dniu zaprezentować, jak skomplikowany może być nawet najmniejszy projekt. Niektóre korporacje z okazji Dnia Zarządzania Projektami dają managerom po prostu wolne, inne w ten dzień ogłaszają wdrożenie nowego projektu.

Hasztag obowiązujący podczas święta to #ProjectManagementDay.

Występowanie Międzynarodowego Dnia Zarządzania Projektami w innych latach

DzieńDataNazwa święta
Czwartek03.11.2022Międzynarodowy Dzień Zarządzania Projektami 2022
Czwartek02.11.2023Międzynarodowy Dzień Zarządzania Projektami 2023
Czwartek06.11.2025Międzynarodowy Dzień Zarządzania Projektami 2025
Czwartek05.11.2026Międzynarodowy Dzień Zarządzania Projektami 2026
Czwartek04.11.2027Międzynarodowy Dzień Zarządzania Projektami 2027
Czwartek02.11.2028Międzynarodowy Dzień Zarządzania Projektami 2028
Czwartek01.11.2029Międzynarodowy Dzień Zarządzania Projektami 2029
Czwartek07.11.2030Międzynarodowy Dzień Zarządzania Projektami 2030

Inne święta i obchody tego samego dnia w Polsce 🇵🇱 (w tym międzynarodowe)

Święta i obchody w kolejnych dniach po 7 listopada