Europejski Dzień Zdrowego Jedzenia i Gotowania 2024

Do najbliższych obchodów Europejskiego Dnia Zdrowego Jedzenia i Gotowania zostało 107 dni, czyli 3 miesiące i 15 dni.

W 2024 roku Europejski Dzień Zdrowego Jedzenia i Gotowania przypada na 8 listopada (piątek).

Komisarz europejski odpowiedzialny za zdrowie Markos Kiprianou w 2007 r. zainaugurował "Europejski Dzień Zdrowego Odżywiania i Gotowania”, którego celem jest promowanie zdrowego odżywiania wśród dzieci w celu zwalczania rosnącego poziomu otyłości wśród dzieci w Europie. W inauguracyjnym roku w państwach członkowskich Urzędnicy UE, znani szefowie kuchni i uczniowie uczestniczyli w pokazach zdrowego i smacznego gotowania oraz w seminariach promujących zrównoważony styl życia. Markos Kiprianou uczęszczał na interaktywne lekcje gotowania w europejskiej szkole w Brukseli, gdzie 4 profesjonalnych szefów kuchni wyjaśniło 60 dzieciom zalety dobrego odżywiania. Komisarz UE ds. Rolnictwa Mariann Fischer-Boel odwiedziła szkołę w Kopenhadze w towarzystwie słynnego duńskiego szefa kuchni. W Unii Europejskiej, w której obecnie żyje około 22 mln dzieci z nadwagą lub otyłością, celem jest zaszczepienie u dzieci zainteresowania tym, co jedzą, i zapoznanie ich z podstawowymi zasadami prawidłowego żywienia.
Jak powiedział Markos Kyprianou: "Dobre nawyki z większym prawdopodobieństwem utrzymają się w wieku dorosłym, jeśli będą praktykowane od najmłodszych lat. Dzięki współpracy z Euro-toques Komisja zamierza promować wśród dzieci w zabawny i interaktywny sposób , znaczenie zdrowego odżywiania. Zachęcanie dzieci do zdrowego gotowania i czerpania radości z ruchu to najlepsza inwestycja, jaką możemy poczynić w ich przyszłości ”.

Otyłość dziecięca jest niezwykle niepokojącym problemem, ponieważ liczba dzieci z nadwagą lub otyłością w Europie rośnie w tempie 400 000 rocznie. Otyłe dzieci nie tylko cierpią na problemy zdrowotne, takie jak cukrzyca lub choroby wątroby, gdy są młode, ale wraz z wiekiem są również bardziej narażone na choroby serca, raka, nadciśnienie, zawał serca i depresję.

Europejski Dzień Zdrowego Jedzenia i Gotowania jest częścią szerszej kampanii Komisji mającej na celu zwalczanie otyłości poprzez zachęcanie obywateli UE do wybierania zbilansowanej diety i większej aktywności fizycznej. Większość stylów życia ma swoje korzenie w dzieciństwie. Dzieci, które wiedzą, jak ważne jest zdrowe odżywianie i które nauczą się dokonywać właściwych wyborów żywieniowych, będą bardziej skłonne do prowadzenia zrównoważonego stylu życia jako dorośli. Wydarzenia i seminaria organizowane są w wielu państwach członkowskich UE, wprowadzają dzieci w koncepcję zdrowego żywienia w przyjemny i angażujący sposób. Szefowie kuchni gotją pożywne posiłki w towarzystwie dzieci, pokazując, jak zdrowe odżywianie może być zabawą, podczas gdy urzędnicy Komisji wyjaśnią znaczenie zrównoważonej diety i aktywności fizycznej.

Występowanie Europejskiego Dnia Zdrowego Jedzenia i Gotowania w innych latach

DzieńDataNazwa święta
Wtorek08.11.2022Europejski Dzień Zdrowego Jedzenia i Gotowania 2022
Środa08.11.2023Europejski Dzień Zdrowego Jedzenia i Gotowania 2023
Sobota08.11.2025Europejski Dzień Zdrowego Jedzenia i Gotowania 2025
Niedziela08.11.2026Europejski Dzień Zdrowego Jedzenia i Gotowania 2026
Poniedziałek08.11.2027Europejski Dzień Zdrowego Jedzenia i Gotowania 2027
Środa08.11.2028Europejski Dzień Zdrowego Jedzenia i Gotowania 2028
Czwartek08.11.2029Europejski Dzień Zdrowego Jedzenia i Gotowania 2029
Piątek08.11.2030Europejski Dzień Zdrowego Jedzenia i Gotowania 2030

Inne święta i obchody tego samego dnia w Polsce 🇵🇱 (w tym międzynarodowe)

Święta i obchody na świecie tego samego dnia

Święta i obchody w kolejnych dniach po 8 listopada