Światowy Dzień Adopcji 2023

Do najbliższych obchodów Światowego Dnia Adopcji zostały 152 dni, czyli 4 miesiące i 29 dni.

W 2023 roku Światowy Dzień Adopcji przypada na 9 listopada (czwartek).

Adopcja to ratunek dla par, które nie mogą mieć własnych dzieci. To również szansa na normalny dom dla dzieci, które zostały porzucone przez własne rodziny. Święto adopcji przypada na 9 listopada.


Święto połączonych rodzin

Światowy Dzień Adopcji powstał w 2014 roku. Jego twórcą był Hank Fortener, który założył również organizację non-profit AdoptTogether. Amerykanin sam wychował się w rodzinie, która adoptowała 8 dzieci, a jeszcze większej ilości zapewniła rodzinę zastępczą. Tego dnia na całym świecie odbywają się spotkania i konferencje, które informują o adopcji, propagują jej ideę i przedstawiają historie rodzin połączonych dzięki adopcji. Adoptowany był np. Steve Jobs, jeden z największych wizjonerów naszych czasów.


Symbolem święta jest uśmiechnięta buźka namalowana na dłoni. Dłoń ma reprezentować pomoc, a uśmiech radość nowej rodziny. Tego dnia rodziny na całym świecie świętują bycie razem i wspominają pierwsze spotkanie. Głównym celem święta jest jednak propagowanie idei adopcji. Pośród ambasadorów akcji znajdziemy także Polaków tj. Roma Gąsiorowska, Maciej Zakościelny czy Magdalena Lamparska


Wiele osób rezygnuje z pomysłu adopcji ze względu na długi i mozolny proces, jaki czeka rodziców adopcyjnych. Należy jednak pamiętać, że cała procedura ma na celu zapewnienie dziecku stabilnego domu i rodziców, którzy są w stanie zapewnić dziecku byt i rozwój. Ponieważ coraz więcej par zmaga się z bezpłodnością, coraz więcej dzieci znajduje dom. Bezpłodność to jednak niejedyna pobudka nowych rodziców. Wiele par decyduje się na adopcję, ponieważ chcą po prostu dać dom osieroconym dzieciom – często mają już własne potomstwo. Dalej jednak ciężko znaleźć rodzinę dla dzieci starszych, niepełnosprawnych i dla licznych rodzeństw. Szacuje się, że na całym świecie na adopcję czeka 150 milionów dzieci.