Dzień Zdrowego Śniadania 2024

Do najbliższych obchodów Dnia Zdrowego Śniadania zostało 107 dni, czyli 3 miesiące i 15 dni.

W 2024 roku Dzień Zdrowego Śniadania przypada na 8 listopada (piątek).

Dzień Zdrowego Śniadania wywodzi się z Europejskiego Dnia Zdrowego Jedzenia i Gotowania zainicjowanego w 2007 roku przez ówczesnego komisarza Unii Europejskiej ds. zdrowia Markosa Kyprianou oraz Euro-Toques - organizację zrzeszającą szefów kuchni. Święto przypada 8 listopada, a jego celem jest promowanie wśród najmłodszych dobrych nawyków żywieniowych i zachęcanie do spożywania regularnie śniadania. Według statystyk co czwarte dziecko w Polsce nie je porannego posiłku, a liczba młodych cierpiących na nadwagę w Europie co roku zwiększa się o kilkaset tysięcy. To przerażające dane, patrząc choćby przez pryzmat jakie problemy ze zdrowiem są tym spowodowane, m. in. cukrzyca, nadciśnienie, rak, depresja i wiele innych.

W Polsce w ramach Dnia Zdrowego Śniadania w szkołach odbywają się specjalne zajęcia, np. uczniowie wspólnie z nauczycielami i rodzicami przygotowują wartościowe posiłki. Najmłodsi poznają też zasady zdrowego żywienia opracowane przez ekspertów, organizowane są konkursy, przedstawienia itp. Patronem honorowym imprezy oraz kampanii „Śniadanie Daje Moc" są Rzecznik Praw Dziecka, Polskie Towarzystwo Nauk Żywieniowych oraz kuratorzy oświaty z województw.

Dlaczego śniadanie jest ważne?


Każdy wielokrotnie słyszał, że śniadanie to najważniejszy posiłek w ciągu dnia. Warto jednak wyjaśnić dlaczego, może zachęci to więcej dzieci, a także i dorosłych, do wyrobienia sobie zdrowych nawyków żywieniowych.

Zapewnienie młodemu organizmowi po nocy odpowiedniej porcji witamin, składników mineralnych i błonnika ma wpływ zarówno na kondycję fizyczna jak i psychiczną. Po przespanej nocy poziom glukozy we krwi jest niski, a pominięcie porannego posiłku może dodatkowo go obniżyć. Skutkiem tego jest upośledzenie funkcji komórek całego organizmu, zwłaszcza mózgu – w ten sposób trudniej przypomnieć sobie zdobyte wiadomości i zapamiętać nowe. Dzieci, które jedzą regularnie zdrowe śniadanie, efektywniej pracują na lekcjach czy treningach – mają więcej energii, pomysłów, lepszy refleks. Zazwyczaj są też radośniejsze, bowiem pierwszy posiłek stopuje kortyzol, znany jako hormon stresu – wydziela się on w organizmie właśnie po przebudzeniu.

Dobrze zbilansowane śniadanie to także zmniejszenie ryzyka nadwagi i otyłości, a to jak każdy widzi na własne oczy, jest coraz powszechniejszym problemem wśród najmłodszych.

Warto podkreślić jeszcze jeden bardzo ważny aspekt – czas spędzony z rodziną. Wspólne spożycie śniadania dziecka z rodzicami czy rodzeństwem cementuje więzy rodzinne, pozwala także mamie albo tacie na bieżąco być ze sprawami swoich pociech.

Jakie śniadanie jest odpowiednie dla dziecka


Celem śniadania jest zaspokojenie uczucia głodu i dostarczenie energii. Podstawą są więc węglowodany złożone, których źródłem jest pieczywo pełnoziarniste oraz niesłodzone płatki śniadaniowe. Ważnym elementem powinny być też posiłki zawierające białko i wapń, jak jogurt naturalny, twarożek czy żółty ser. Komponując śniadanie należy pamiętać o zasadzie połowy talerza – tyle stanowić powinny warzywa i owoce, czyli źródło wielu witamin. W zależności co lubi dziecko, może to być pomidor, sałata, rzodkiewka, ogórek, a z owoców jabłko, banan czy maliny. Dobrym składnikiem żywieniowym są też jajka, z których można zrobić jajecznicę lub ugotować je na miękko. Do picia można podać świeżo wyciskany sok, wodę mineralną niegazowaną, herbatę, mleko.

Dla formalności: unikać należy m. in. słodzonych napojów gazowanych, wszelakich fast foodów i słodyczy (batoniki, chipsy), tłustych wędlin, białego pieczywa, wypieków, mrożonek.

To co jemy to jedno, ważną kwestią jest też jak to robimy. Przede wszystkim nie należy jeść w pośpiechu, łapczywie, mówić z pełną buzią czy jednocześnie oglądać telewizor lub patrzeć się w telefon.

Występowanie Dnia Zdrowego Śniadania w innych latach

DzieńDataNazwa święta
Wtorek08.11.2022Dzień Zdrowego Śniadania 2022
Środa08.11.2023Dzień Zdrowego Śniadania 2023
Sobota08.11.2025Dzień Zdrowego Śniadania 2025
Niedziela08.11.2026Dzień Zdrowego Śniadania 2026
Poniedziałek08.11.2027Dzień Zdrowego Śniadania 2027
Środa08.11.2028Dzień Zdrowego Śniadania 2028
Czwartek08.11.2029Dzień Zdrowego Śniadania 2029
Piątek08.11.2030Dzień Zdrowego Śniadania 2030

Inne święta i obchody tego samego dnia w Polsce 🇵🇱 (w tym międzynarodowe)

Święta i obchody na świecie tego samego dnia

Święta i obchody w kolejnych dniach po 8 listopada