Międzynarodowy Dzień Radiologii 2024

Do najbliższych obchodów Międzynarodowego Dnia Radiologii zostały 143 dni, czyli 4 miesiące i 20 dni.

W 2024 roku Międzynarodowy Dzień Radiologii przypada na 8 listopada (piątek).

Międzynarodowy Dzień Radiologii, czyli International Day of Radiology (IdoR), to święto, którego celem jest docenienie i promowanie roli obrazowania medycznego w opiece zdrowotnej.


Odkrycie promieni rentgenowskich

Data święta wybrana została na cześć wynalezienia promieni rentgenowskich. 8 listopada 1895 roku Wilhelm Roentgen w Instytucie Fizyki Uniwersytetu w Wuerzburgu prowadził badania nad promieniowaniem katodowym, zupełnie przypadkowo dokonał jednak historycznego odkrycia - promieni X. Dziś dzięki pracy niemieckiego fizyka można przeanalizować wnętrze organizmu człowieka bez konieczności przeprowadzenia operacji chirurgicznej, a co za tym idzie, na wczesnym etapie zdiagnozować oraz wyleczyć różne choroby i dolegliwości. Pierwszego rozpoznania złamania kości przedramienia na podstawie zdjęć rentgenowskich dokonano 16 stycznia 1896 roku.


Historia Międzynarodowego Dnia Radiologii

Międzynarodowy Dzień Radiologii organizowany jest od 2012 roku. To wspólna inicjatywa Towarzystwa Radiologicznego z Europy (ESR), Ameryki Północnej (RSNA) i Amerykańskiego Kolegium Radiologii (ACR). Było to pokłosie sukcesu Europejskiego Dnia Radiologii, który rok wcześniej upamiętniał rocznicę śmierci Roentgena. Jego pomysłodawca, ESR, postanowił wprowadzić na stałe do kalendarza świąt nietypowych wydarzenie promujące możliwości, jakie daje radiologia i obrazowanie medyczne, jak np. zdjęcie rentgenowskie, rezonans magnetyczny czy ultrasonografia. Dzięki wydarzeniom organizowanym w ramach Międzynarodowego Dnia Radiologii zwiększa się także swiadomość na temat ogromnej roli, jaką ogdrywają radiolodzy i technicy radiologii w opiece zdrowotnej nad pacjentami.


Obchody Międzynarodowego Dnia Radiologii

W święto zaangażowanych jest ponad 200 stowarzyszeń i towarzystw radiologicznych z kilkudziesięciu państw. Kampanie społeczne, konferencje czy warsztaty dotyczące radiologii i obrazowania medycznego koncentrują się wokół konkretnego zagadnienia, wybieranego każdego roku. Są to m. in. takie tematy jak:

- Radiolodzy i radiologowie wspierający pacjentów podczas COVID-19
- Obrazowanie w sporcie
- Obrazowanie serca
- Obrazowanie piersi
- Obrazowanie pediatryczne
- Obrazowanie mózgu
- Obrazowanie klatki piersiowej
- Obrazowanie onkologiczne.

Europejskie Towarzystwo Radiologiczne z Europy przy każdej edycji Międzynarodowego Dnia Radiologii publikuje książkę autorstwa profesjonalnych radiologów związaną z hasłem obchodów. Na oficjalnej stronie wydarzenia można ją darmowo pobrać w formie PDF.

Organizatorzy zachęcają także radiologów do promowania święta w sieci, np. poprzez tweety, publikację artykułów czy zdjęć przedstawiających ich codzienną pracę oraz współpracowników. Hasztag opisujący Międzynarodowy Dzień Radiologii to #International Day of Radiology lub #IdoR.

Występowanie Międzynarodowego Dnia Radiologii w innych latach

DzieńDataNazwa święta
Wtorek08.11.2022Międzynarodowy Dzień Radiologii 2022
Środa08.11.2023Międzynarodowy Dzień Radiologii 2023
Sobota08.11.2025Międzynarodowy Dzień Radiologii 2025
Niedziela08.11.2026Międzynarodowy Dzień Radiologii 2026
Poniedziałek08.11.2027Międzynarodowy Dzień Radiologii 2027
Środa08.11.2028Międzynarodowy Dzień Radiologii 2028
Czwartek08.11.2029Międzynarodowy Dzień Radiologii 2029
Piątek08.11.2030Międzynarodowy Dzień Radiologii 2030

Inne święta i obchody tego samego dnia w Polsce 🇵🇱 (w tym międzynarodowe)

Święta i obchody na świecie tego samego dnia

Święta i obchody w kolejnych dniach po 8 listopada