Do najbliższych obchodów Międzynarodowego Dnia Radiologii zostało 220 dni, czyli 7 miesięcy i 6 dni.
W 2025 roku Międzynarodowy Dzień Radiologii przypada na 8 listopada (sobota).
Międzynarodowy Dzień Radiologii, czyli International Day of Radiology (IdoR), to święto, którego celem jest docenienie i promowanie roli obrazowania medycznego w opiece zdrowotnej.
Odkrycie promieni rentgenowskich
Data święta wybrana została na cześć wynalezienia promieni rentgenowskich. 8 listopada 1895 roku Wilhelm Roentgen w Instytucie Fizyki Uniwersytetu w Wuerzburgu prowadził badania nad promieniowaniem katodowym, zupełnie przypadkowo dokonał jednak historycznego odkrycia - promieni X. Dziś dzięki pracy niemieckiego fizyka można przeanalizować wnętrze organizmu człowieka bez konieczności przeprowadzenia operacji chirurgicznej, a co za tym idzie, na wczesnym etapie zdiagnozować oraz wyleczyć różne choroby i dolegliwości. Pierwszego rozpoznania złamania kości przedramienia na podstawie zdjęć rentgenowskich dokonano 16 stycznia 1896 roku.
Historia Międzynarodowego Dnia Radiologii
Międzynarodowy Dzień Radiologii organizowany jest od 2012 roku. To wspólna inicjatywa Towarzystwa Radiologicznego z Europy (ESR), Ameryki Północnej (RSNA) i Amerykańskiego Kolegium Radiologii (ACR). Było to pokłosie sukcesu Europejskiego Dnia Radiologii, który rok wcześniej upamiętniał rocznicę śmierci Roentgena. Jego pomysłodawca, ESR, postanowił wprowadzić na stałe do kalendarza świąt nietypowych wydarzenie promujące możliwości, jakie daje radiologia i obrazowanie medyczne, jak np. zdjęcie rentgenowskie, rezonans magnetyczny czy ultrasonografia. Dzięki wydarzeniom organizowanym w ramach Międzynarodowego Dnia Radiologii zwiększa się także swiadomość na temat ogromnej roli, jaką ogdrywają radiolodzy i technicy radiologii w opiece zdrowotnej nad pacjentami.
Obchody Międzynarodowego Dnia Radiologii
W święto zaangażowanych jest ponad 200 stowarzyszeń i towarzystw radiologicznych z kilkudziesięciu państw. Kampanie społeczne, konferencje czy warsztaty dotyczące radiologii i obrazowania medycznego koncentrują się wokół konkretnego zagadnienia, wybieranego każdego roku. Są to m. in. takie tematy jak:
- Radiolodzy i radiologowie wspierający pacjentów podczas COVID-19
- Obrazowanie w sporcie
- Obrazowanie serca
- Obrazowanie piersi
- Obrazowanie pediatryczne
- Obrazowanie mózgu
- Obrazowanie klatki piersiowej
- Obrazowanie onkologiczne.
Europejskie Towarzystwo Radiologiczne z Europy przy każdej edycji Międzynarodowego Dnia Radiologii publikuje książkę autorstwa profesjonalnych radiologów związaną z hasłem obchodów. Na oficjalnej stronie wydarzenia można ją darmowo pobrać w formie PDF.
Organizatorzy zachęcają także radiologów do promowania święta w sieci, np. poprzez tweety, publikację artykułów czy zdjęć przedstawiających ich codzienną pracę oraz współpracowników. Hasztag opisujący Międzynarodowy Dzień Radiologii to #International Day of Radiology lub #IdoR.
