Ponieważ cappuccino powstało już w XVII wieku, to ciężko do końca poznać jego pochodzenie. W większości historii pojawia się jednak element mnicha Marco d'Aviano i Polaka Jerzego Kulczyckiego. Cappuccino powstało w tym samym okresie, co wojna z Turkami w Wiedniu. Według legendy polski oficer, Jerzy Kulczycki dostał worki z kawą, pozostawione przez Turków. Nie do końca wiedział co z nimi począć, po zaparzeniu kawa była dla niego zbyt gorzka. Tutaj pojawia się mnich Marco d'Aviano. Kapucyn dodał do kawy mleko i tak powstała nowa wersja napoju. Nazwa „cappuccino” pochodzi od koloru habitów kapucynów.
Początki cappuccino, jakie znamy dzisiaj miały oczywiście miejsce we Włoszech. W 1901 roku Luigi Bezzera stworzył pierwszy ekspres do kawy, chociaż na początku nie były one popularne ze względu na swój rozmiar. Wzmianki o włoskim cappuccino zaczęły pojawiać się w latach 30. XX wieku, a rozwój ekspresów do kawy po II wojnie światowej spopularyzował napój w całej Europie. W Stanach Zjednoczonych cappuccino stało się popularne dzięki sieci kawiarni Starbucks.
Dzisiaj cappuccino nazywamy napój składający się z espresso, dodatku mleka i pianki. Na wierzch często dodawany jest cynamon, albo kakao. Fanatycy napoju pilnują, żeby mleko miało odpowiednią temperaturę, a pianka grubość. W kawiarniach możemy dostać cappuccino z pięknym wzorkiem na mleku. Mistrzami w tej sztuce są Japończycy. W Tokio istnieje kawiarnia, która tworzy nawet wzorki 3D!
Celebruj święto filiżanką idealnego cappuccino
Jeżeli jesteś miłośnikiem kawy i masz odpowiedni ekspres w domu, koniecznie wypij tego dnia swoje ulubione cappuccino. Możesz wypróbować różne wzorki, Internet przyjdzie Ci z pomocą. Jeżeli nie masz jeszcze odpowiedniego sprzętu, poczuj się Włoch i wypij cappuccino w ulubionej kawiarni. Jeżeli chcesz być jak prawdziwy Włoch, koniecznie zrób to do 11.