Ogólnopolski Dzień Osób Dializowanych 2024

Do najbliższych obchodów Ogólnopolskiego Dnia Osób Dializowanych zostało 139 dni, czyli 4 miesiące i 16 dni.

W 2024 roku Ogólnopolski Dzień Osób Dializowanych przypada na 8 listopada (piątek).

8 listopada 1958 roku to ważna data w historii polskiej medycyny. W tym dniu wykonano w Poznaniu pierwszą hemodializę. W 2021 roku postanowiono upamiętnić to wydarzenie i ustanowić Ogólnopolski Dzień Osób Dializowanych.


Ogólnopolski Dzień Osób Dializowanych

Organizatorem święta jest Ogólnopolskie Stowarzyszenie Osób Dializowanych oraz środowiska pacjenckie. To właśnie pacjenci oraz ich opiekunowie zaproponowali takie wydarzenie w jednym z serwisów społecznościowych, a Stowarzyszenie wprowadziło je w życie. Celem święta jest zwrócenie uwagi społeczeństwa na temat dializ, profilaktyki i leczenia chorób nerek, ale i problemów, z jakimi muszą zmagać się osoby dializowane. Obchody przypadają 8 listopada, a data nawiązuje do pierwszej hemodializy w Polsce, przeprowadzonej w II Klinice Chorób Wewnętrznych Akademii Medycznej w Poznaniu w 1958 roku. Był to ogromny przełom w leczeniu dolegliwości związanych z nerkami, wcześniej bowiem osoby dotknięte przewlekłą chorobą nerek (PChN) były skazane na śmierć. Do końca 1958 roku udało się w poznańskiej klinice przeprowadzić 14 hemodializ, a w kolejnym ten zabieg wykonywano także w Warszawie.


Hemodializa i choroby nerek

Hemodializa polega na oczyszczaniu krwi z toksyn, zbędnych elementów przemiany materii czy nadmiernej ilości wody. Podczas zabiegu krew pacjenta podłączana jest do dializatora, który pełni funkcję tzw. sztucznej nerki. Oczyszczona krew przetaczana jest z powrotem do układu krążenia. W Polsce zabieg wykonuje się jedynie w warunkach szpitalnych.

Medycy szacują, że przewlekła choroba nerek może dotyczyć nawet 14% polskiego społeczeństwa, a więc około 4,5 miliona ludzi. Najważniejszym działaniem w leczeniu PChN jest oczywiście profilaktyka – wczesne zdiagnozowanie choroby opóźnia jej rozwój nawet o kilkanaście lat, dzięki czemu pacjent może prowadzić w miarę normalne życie. Niestety, choroby nerek są trudne do wykrycia, ponieważ często przebiegają bezobjawowo. Dlatego warto robić profilaktyczne badania, szczególnie osoby z nadciśnieniem tętniczym oraz cukrzycą nie powinny tego zaniedbać. Tym bardziej, że nie są one drogie czy skomplikowane – wystarczy zbadać stężenie kreatyniny w surowicy oraz wykonać ogólne badanie moczu.

Ogólnopolski Dzień Osób Dializowanych to nie jedyne święto, którego celem jest promowanie badań profilaktycznych nerek. W drugi czwartek marca obchodzimy bowiem Światowy Dzień Nerek (World Kidney Day).

Występowanie Ogólnopolskiego Dnia Osób Dializowanych w innych latach

DzieńDataNazwa święta
Wtorek08.11.2022Ogólnopolski Dzień Osób Dializowanych 2022
Środa08.11.2023Ogólnopolski Dzień Osób Dializowanych 2023
Sobota08.11.2025Ogólnopolski Dzień Osób Dializowanych 2025
Niedziela08.11.2026Ogólnopolski Dzień Osób Dializowanych 2026
Poniedziałek08.11.2027Ogólnopolski Dzień Osób Dializowanych 2027
Środa08.11.2028Ogólnopolski Dzień Osób Dializowanych 2028
Czwartek08.11.2029Ogólnopolski Dzień Osób Dializowanych 2029
Piątek08.11.2030Ogólnopolski Dzień Osób Dializowanych 2030

Inne święta i obchody tego samego dnia w Polsce 🇵🇱 (w tym międzynarodowe)

Święta i obchody na świecie tego samego dnia

Święta i obchody w kolejnych dniach po 8 listopada