8 listopada 1958 roku to ważna data w historii polskiej medycyny. W tym dniu wykonano w Poznaniu pierwszą hemodializę. W 2021 roku postanowiono upamiętnić to wydarzenie i ustanowić Ogólnopolski Dzień Osób Dializowanych.
Ogólnopolski Dzień Osób DializowanychOrganizatorem święta jest Ogólnopolskie Stowarzyszenie Osób Dializowanych oraz środowiska pacjenckie. To właśnie pacjenci oraz ich opiekunowie zaproponowali takie wydarzenie w jednym z serwisów społecznościowych, a Stowarzyszenie wprowadziło je w życie. Celem święta jest zwrócenie uwagi społeczeństwa na temat dializ, profilaktyki i leczenia chorób nerek, ale i problemów, z jakimi muszą zmagać się osoby dializowane. Obchody przypadają 8 listopada, a data nawiązuje do pierwszej hemodializy w Polsce, przeprowadzonej w II Klinice Chorób Wewnętrznych Akademii Medycznej w Poznaniu w 1958 roku. Był to ogromny przełom w leczeniu dolegliwości związanych z nerkami, wcześniej bowiem osoby dotknięte przewlekłą chorobą nerek (PChN) były skazane na śmierć. Do końca 1958 roku udało się w poznańskiej klinice przeprowadzić 14 hemodializ, a w kolejnym ten zabieg wykonywano także w Warszawie.
Hemodializa i choroby nerek Hemodializa polega na oczyszczaniu krwi z toksyn, zbędnych elementów przemiany materii czy nadmiernej ilości wody. Podczas zabiegu krew pacjenta podłączana jest do dializatora, który pełni funkcję tzw. sztucznej nerki. Oczyszczona krew przetaczana jest z powrotem do układu krążenia. W Polsce zabieg wykonuje się jedynie w warunkach szpitalnych.
Medycy szacują, że przewlekła choroba nerek może dotyczyć nawet 14% polskiego społeczeństwa, a więc około 4,5 miliona ludzi. Najważniejszym działaniem w leczeniu PChN jest oczywiście profilaktyka – wczesne zdiagnozowanie choroby opóźnia jej rozwój nawet o kilkanaście lat, dzięki czemu pacjent może prowadzić w miarę normalne życie. Niestety, choroby nerek są trudne do wykrycia, ponieważ często przebiegają bezobjawowo. Dlatego warto robić profilaktyczne badania, szczególnie osoby z nadciśnieniem tętniczym oraz cukrzycą nie powinny tego zaniedbać. Tym bardziej, że nie są one drogie czy skomplikowane – wystarczy zbadać stężenie kreatyniny w surowicy oraz wykonać ogólne badanie moczu.
Ogólnopolski Dzień Osób Dializowanych to nie jedyne święto, którego celem jest promowanie badań profilaktycznych nerek. W drugi czwartek marca obchodzimy bowiem
Światowy Dzień Nerek (World Kidney Day).