Światowy Dzień Chóralny 2022

Do najbliższych obchodów Światowego Dnia Chóralnego zostały 4 dni.

W 2022 roku Światowy Dzień Chóralny przypada na 11 grudnia (niedziela).

Chóry są zazwyczaj kojarzone ze świętami i różnego rodzaju okazjami, ale i one mają swoje święto – przypada ono na 2 niedzielę grudnia.


Święto zainicjowano w 1990 roku

Inicjatorem była Międzynarodowa Federacja Muzyki Chóralnej, a dokładnie Alberto Grau – wenezuelski kompozytor i dyrygent chóru. Pierwsze obchody miały miejsce w Helsinkach w 1990 roku. W drugą niedzielę grudnia chóry na całym świecie łączą się, organizują występy, seminaria, warsztaty, festiwale i flashmoby.


W Polsce działają setki chórów, ale na pewno jednym z najbardziej znanych jest Chór Chłopięcy i Męski Filharmonii Poznańskiej Poznańskie Słowiki. Młodzi chłopcy i mężczyźni występowali w całej Europie, USA, Kanadzie, Japonii, Korei Południowej. Założony w 1939 roku, na początku działał w konspiracji. Pomysłodawcą był 19-letni Stefan Stuligrosz, który przewodniczył chórowi aż do 2012 roku – 72 lata! Przez dziesięciolecia chórzyści występowali z gwiazdami takimi jak Barbara Hendricks, Margaret Marshall, Adele Stolte, Teresa Żylis-Gara, Wiesław Ochman. Słowiki mogą się pochwalić występami przed prezydentem USA Johnem F. Kennedym, królem Hiszpanii, Margaret Tchatcher, papieżem Janem Pawłem II.


W 2016 roku świat chóralny przeżył wstrząs – 25 grudnia doszło do katastrofy lotniczej, która zabiła prawie wszystkich członków Chóru Aleksandrowa. Najbardziej znany chór Rosji i jeden z najbardziej rozpoznawalnych na całym świecie, leciał na występ do Syrii dwoma samolotami. W jednym znajowała się orkiestra, dwóch dyrygentów i kilku solistów. W drugim aż 64 członków chóru i baletu. To właśnie drugi samolot spadł. Chór wznowił swoją działalność w lutym następnego roku.


Zachwyć się występem chóru

Tego dnia organizowane są koncerty chórów akademickich, kościelnych, acapella, żeńskich, męskich, dziecięcych – każdy znajdzie coś dla siebie. Niektóre śpiewają utwory kościelne, inne gospel, jeszcze inne hity popkultury. Moc kilkudziesięciu głosów zrobi na każdym wrażenie.